Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

15 lat w Unii Europejskiej. Co zyskał Żywiec przez ten czas?

JAK
Jutro 1 maja o godz. 12.00 zamiast hejnału żywieckiego na Rynku w Żywcu będzie można usłyszeć „Odę do radości”, czyli hymn Unii Europejskiej. To ogólnopolska akcja, jednak władze samorządowe podkreślają, że miasto i region naprawdę wiele zawdzięczają funduszom z Unii Europejskiej.

Jutro 1 maja mija dokładnie 15 lat od momentu wejścia Polski do Unii. W tym czasie bardzo wiele zmieniło się w Żywcu i w regionie. Przypomnijmy tylko najważniejsze zrealizowane dzięki wsparciu unijnemu inwestycje: rewitalizacja Parku Habsburgów, Miejska Sieć Informatyczna, żywiecka światłowodowa sieć szerokopasmowa, budowa hali sportowej przy Gimnazjum nr 1, remont terenów rekreacyjnych amfiteatru Pod Grojcem, budowa otwartego obiektu sportowego w dzielnicy Zabłocie, budowa amfiteatru Pod Grojcem, remont „Siejby” – obecnej siedziby Żywieckiej Biblioteki Samorządowej, remont kapitalny klubu „Śrubka”.

Wiodący projekt unijny, w którym uczestniczy gmina Żywiec to Program Oczyszczania Ścieków na Żywiecczyźnie, którego łączne dofinansowanie wynosiło 584 841 587,76 zł

Był to największy projekt samorządowy w Polsce w perspektywie lat 2007-2013. Najważniejsze inwestycje powstałe w ostatnich latach to: budowa nowego przedszkola w Żywcu – Zabłociu, stworzenie zintegrowanego systemu dynamicznej informacji pasażerskiej wraz z zakupem autobusów niskopodłogowych oraz zagospodarowanie rekreacyjne brzegów rzeki Koszarawa na odcinku od mostu kolejowego do mostu trzebińskiego, czyli budowa ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej w Żywcu.

– Oczywiście to nie wszystkie inwestycje realizowane w naszym mieście. Część z nich powstała ze środków budżetowych miasta, inne przy wsparciu ministerialnym i polskich instytucji wspierających działalność samorządu. Jednak pieniądze pozyskane z Unii Europejskiej przyczyniły się w znacznym stopniu do rozwoju naszego miasta i do tego, jak bardzo wypiękniało ono w ostatnich 15 latach. Warto jednak podkreślić, że pieniądze unijne nie leżą na ulicy, a ich pozyskanie wymaga wielu starań i posiadania zasobów finansowych do wkładu własnego, dlatego by pieniądze unijne były właściwie wykorzystane konieczna jest współpraca pomiędzy samorządem a instytucjami finansującymi. Tak jest w przypadku naszego miasta – mówi burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Jak oceniają Państwo 15-lecie Polski w Unii Europejskiej? Czekamy na Państwa komentarze

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto