Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

16 stycznia Szanuj pieniądz

[email protected]
Pamiętacie pensje wypłacane w setkach tysięcy, a później milionach złotych? Niektórzy nadal takie mają, ale większość z nas zarabiała miliony tylko przed denominacją.

Pamiętacie pensje wypłacane w setkach tysięcy, a później milionach złotych? Niektórzy nadal takie mają, ale większość z nas zarabiała miliony tylko przed denominacją. Sprawiało to ogromne problemy przede wszystkim księgowym, aż w pewnym momencie po prostu zaczęło im brakować miejsca do zapisywania tych długich liczb.

Trudno ukryć, że denominacja była też wielką operacją wymierzoną przeciwko fałszerzom. Według danych policji, od 1989 r. do 1994 r. liczba fałszerstw polskich banknotów wzrosła aż 220-krotnie. Oznaczało to straty nie tylko dla państwa, ale i dla zwykłego obywatela. Trzeba bowiem wiedzieć, że nieświadom niczego posiadacz sfałszowanego banknotu bezpowrotnie go traci na przykład przy próbie robienia wpłaty bankowej, a w dodatku zostaje narażony na spore nieprzyjemności. Kasjerzy mają bowiem obowiązek zatrzymać każdy "podejrzany" banknot oraz sporządzić protokół z pełnymi danymi dysponenta. Protokół trafia na policję, a następnie wzywany jest tam posiadacz podróbki. Za świadomy kolportaż grozi do 10 lat pozbawienia wolności, a za próbę pozbycia się wepchniętego nam falsyfikatu - do roku pozbawienia wolności, kara grzywny lub ograniczenia wolności.

Nowe banknoty z serii "Polscy władcy", które zostały wprowadzone do obiegu 1 stycznia 1995 r., uzyskały pozytywny atest Komendy Głównej Policji. Okazały się też dużo bardziej trwałe, niż banknoty sprzed denominacji. - Obecnie niewiele osób przychodzi do nas z mocno zniszczonymi banknotami czy monetami - mówi Andrzej Witkowski, naczelnik Wydziału Kasowo-Skarbcowego Oddziału Okręgowego NBP w Katowicach. - Banknoty i monety nowej emisji są wytrzymałe i długo pozostają w obiegu. Mam też wrażenie, że ludzie bardziej szanują pieniądze niż kiedyś. Jeszcze na początku lat 90. ubiegłego stulecia dostawaliśmy do wymiany banknoty kilkakrotnie wyprane, pomięte i podarte. Teraz mniej jest tego typu przypadków. (mu)

Pytanie do eksperta: Czy można jeszcze wymienić stare polskie banknoty sprzed denominacji na nowe?

Odpowiada Andrzej Witkowski, naczelnik Wydziału Kasowo-Skarbcowego Oddziału Okręgowego NBP w Katowicach

Zgodnie z ustawą o denominacji wprowadzono nową jednostkę pieniężną o nazwie "złoty", która ma wartość równą 10 000 starych złotych. Wymiana starych złotych na nowe dokonywana będzie do 31 grudnia 2010 roku. Najmniejszą kwotą podlegającą wymianie jest 100 starych złotych, co stanowi 0,01 złotego, czyli 1 grosz.

Zasady konkursu

Rozpoczynamy dziś cykl porad oraz konkurs pod patronatem Narodowego Banku Polskiego. Wystarczy uważnie czytać artykuły w DZ i słuchać audycji w Polskim Radiu Katowice, by bez problemu odpowiedzieć na pytania konkursowe. Codziennie w radiu wyłaniany będzie jeden laureat, a zwycięscy poszczególnych etapów wezmą udział w finale - grze o nagrodę główną, laptopa o wartości 3000 zł netto. Dzisiejsze pytanie konkursowe brzmi: Kiedy przeprowadzono w Polsce ostatnią denominację złotówki?

A) 1 stycznia 1995 r.
B) 1 stycznia 1993 r.
C) 1 stycznia 1990 r.

Jeśli znasz odpowiedź - wyślij SMS o treści: Złoty A, Złoty B lub Złoty C pod numer 71 68 (koszt połączenia 1 zł + VAT).


Regulamin konkursu dostępny jest na stronach:

www.radio.katowice.pl

oraz

www.katowice.naszemiasto.pl/zyj_ekonomicznie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto