Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

48. Tydzień Kultury Beskidzkiej: Zobacz gdzie odędzie się festiwal

Redakcja
Każda miejscowość, w której odbywają się koncerty TKB lub imprezy towarzyszące, ma swój klimat.

48. Tydzień Kultury Beskidzkiej rozpocznie się w Wiśle barwnym korowodem, który przemaszeruje przez centrum miejscowości 30 lipca. Później zespoły będą występowały w zmodernizowanym amfiteatrze im. Stanisława Hadyny w Parku Kopczyńskiego. Wisła zaprasza do siebie na 22. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, które potrwają od 3 do 6 sierpnia, gdzie w trzech koncertach konkursowych wystąpi 18 zespołów z Europy, Azji, Ameryki Środkowej i Południowej. Wokół amfiteatru rozstawione zostaną stoiska, gdzie będzie można znaleźć coś dla ciała i ducha - przysmaki regionalne, nalewki i trunki wykonane według tradycyjnych receptur, niezliczoną ilość różnych pamiątek ludowych. Idealne miejsce do tego, by poczuć, że są wakacje, a Beskidy folklorem stoją.

Równie niepowtarzalna atmosfera panuje w Szczyrku, gdzie koncerty odbywają się na estradzie Skalite, wokół której co roku podczas TKB wyrasta jedyne w swoim rodzaju miasteczko z małą gastronomią, rękodziełem ludowym i wieloma innymi atrakcjami dla turystów. Obcowanie z folklorem u podnóża Skrzycznego dodaje folklorystycznym popisom dodatkowego smaku. Do Szczyrku warto wstąpić jeszcze z innego względu. Miejscowość z tygodnia na tydzień zmienia się nie do poznania. Stara się nadrobić zaległości z ostatnich lat i modernizuje się na całego. Niedawno szczyrkowianie ruszyli z budową efektownego centrum. Szczyrk będzie miał nowy rynek i zmodernizowane bulwary nad Żylicą oraz obejście wokół amfiteatru Skalite. Dzięki temu stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny dla turystów.

Trzecią wielką estradą goszczącą uczestników tegorocznego TKB jest Żywiec, gdzie koncerty odbywają się w amfiteatrze pod Grojcem. Tam też odbędzie się w dniach od 30 lipca do 3 sierpnia 42. Festiwal Folkloru Górali Polskich, czyli najpełniejszy przegląd kulturalnego dorobku polskiej góralszczyzny. Podczas tegorocznego konkursu wystąpią reprezentacje górali z Nowosądecczyzny, Podhala, Spiszu, Beskidu Żywieckiego, Beskidu Śląskiego, Zaolzia oraz górale czadeccy. Bez dwóch zdań - na kilka dni Żywiec zmieni się w polską stolicę góralszczyzny.

TKB trwa dziewięć dni, więc każdego dnia można odwiedzić inną estradę.

Do wyboru są jeszcze Bielsko-Biała, gdzie prezentacje zaplanowano w Galerii Sfera przy ul. Mostowej 5, Maków Podhalański, gdzie zespoły występują na estradzie Makowianka i Oświęcim z estradą obok Oświęcimskiego Centrum Kultury.

Jest więc w czym wybierać i grzechem byłoby nie odwiedzić którejś z estrad TKB.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto