Aluron Virtu Warta Zawiercie - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3 ZDJĘCIA KIBICÓW

Lesław Jaźwiecki
Mecz półfinałowy Aluronu z ZAKSĄ zapowiadany był jako pojedynek Dawida z Goliatem. Paulina Musialska
Siatkarski Kopciuszek Aluron Virtu Warta Zawiercie postraszył giganta ZAKSA Kędzierzyn Koźle, ale w dalszym ciągu jest w grze o finał PlusLigi. Po dwóch meczach półfinałowych Aluron Virtu Warta Zawiercie remisuje z ZAKSĄ 1:1. Po wygraniu w Kędzierzynie 3:1, u siebie siatkarze z Zawiercia prowadzili już 2:0, ale ostatecznie przegrali 2:3. Decydujący mecz w Kędzierzynie 24 kwietnia o godzinie 17.30.

Mecz półfinałowy Aluronu z ZAKSĄ zapowiadany był jako pojedynek Dawida z Goliatem. Wicemistrzowie Polski od kilku lat należą do czołowych drużyn nie tylko w naszym kraju, ale także w Europie. Mają w składzie klasowych zawodników. Jurajscy Rycerze dopiero rok temu debiutowali w PlusLidze.

Za zespołem z Kędzierzyna przemawiał także bilans spotkań obu drużyn. W tym sezonie w rundzie zasadniczej ZAKSA wygrała dwukrotnie, była lepsza także w półfinale Pucharu Polski. Każda seria jednak ma swój koniec. Zawiercianie przerwali ją w pierwszym meczu półfinałowym PlusLigi, wygrywając w Kędzierzynie 3:1. Takiego wyniku mało kto się spodziewał. Aluron postawił zdecydowanego faworyta pod ścianą. Trener Andrea Gardini przyznał, że to było jedno z gorszych spotkań w wykonaniu jego podopiecznych w tym sezonie.

Drugi akt tego półfinału rozegrany został w Zawierciu. Gospodarze doskonale zdawali sobie sprawę, że stają przed historyczną szansą wywalczenia medalu, może nawet z tego najbardziej cennego kruszcu. Rzucili wszystkie siły na pokład i pokazali, że zwycięstwo w Kędzierzynie nie było przypadkowe. Objęli prowadzenie 5:4 i potem systematycznie budowali przewagę. Świetnie rozgrywał piłkę Michal Masny, a katem ZAKSY był Alexandre Ferreira. Po punktowej zagrywce Portugalczyka gospodarze prowadzili 13:9.

Siatkarze z Kędzierzyna mieli problem z przyjęciem trudnej zagrywki, nie kończyli też swoich ataków i pierwszy set padł łupem Aluronu. Od finału dzieliły ich tylko dwa wygrane sety!

Kędzierzynianie jednak nie zamierzali się poddawać i na początku drugiego seta pokazali swoją wartość. Prowadzili swoją grę i wydawało się, że szybko doprowadzą do wyrównania. Pod koniec seta jednak wróciły stare grzechy, co skrzętnie wykorzystali siatkarze Aluronu. Gospodarze doprowadzili do remisu, a potem wyszli na prowadzenie. Seta zakończył w dramatycznych okolicznościach atakiem Marcin Waliński.

Na trybunach w Zawierciu wprost kibice oszaleli z radości. Do siatkarskiego nieba siatkarzom Aluronu pozostał już tylko krok, jednak nie zdołali go stawić. Nie pozwolili na to siatkarze z Kędzierzyna, którzy wygrali trzy następne sety. Niepotrzebnie w tym spektaklu swoje obecność chcieli zaznaczyć sędziowie. Wydali kilka niezrozumiałych decyzji, krzywdząc zwłaszcza gospodarzy.
Teraz rywalizacja przenosi się do Kędzierzyna, gdzie faworytem będzie ZAKSA. Jednak już raz Aluron potrafił tam wygrać, więc dlaczego nie miałby tego powtórzyć...

PlusLiga. Ćwierćfinał

Aluron Virtu Warta Zawiercie - ZAKSA Kędzierzyn 2:3 (25:16, 25:23, 19:25, 18:25, 12:15). Stan rywalizacji (do 2. zwycięstw) 1:1. Następny mecz 24 kwietnia, środa, godz. 17.30