Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Apel Partii Zieloni w sprawie budowy osiedla na terenie po hali MTK w Parku Śląskim

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
(cc-by 4.0)Maciej Psych Smykowski
Na terenie po hali MTK przy ul. Targowej w Chorzowie ma powstać osiedle mieszkaniowe. To na razie tylko koncepcja, ale już wzbudza wiele kontrowersji. Po pierwsze, teren ten leży w pobliżu Parku Śląskiego, a po drugie, działka nie jest przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe. W tą sprawę zaangażowało się katowickie koło Partii Zieloni. Apelują o ocalenie zieleni w Parku Śląskim.

Członkowie katowickiego koła Partii Zieloni apeluje o ocalenie zielonych terenów w historycznej części Parku Śląskiego. Protestują przeciwko budowie osiedla mieszkaniowego na terenie po hali MTK. To teren tuż przy Parku Śląskim, a kiedyś wchodzący w jego skład. We wtorek 13 października, w Urzędzie Miejskim Chorzowie Partia Zieloni zorganizowała spotkanie w tej sprawie, połączone ze złożeniem podpisów pod petycją skierowaną do Jarosława Wieczorka, wojewody śląskiego oraz prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotali.

Apel katowickiego koła Partii Zieloni:
"Zwracamy się z prośbą o ocalenie zielonych terenów, stanowiących historyczną część Parku Śląskiego. Decyzję o wystosowaniu tej petycji podjęliśmy po otrzymaniu informacji o kolejnych planach zabudowy historycznych terenów WPKiW.
Park Śląski to miejsce bardzo ważne dla mieszkańców i mieszkanek górnośląskich miast. Przez wiele dekad był on miejscem wypoczynku dla osób mieszkających nie tylko w Chorzowie, Siemianowicach i Katowicach, ale i wielu okolicznych miastach, takich jak Bytom, Piekary Śląskie czy Ruda Śląska. To miejsce, które nie bez powodu nazywane jest „zielonymi płucami” Górnego Śląska. Dla kilku pokoleń Ślązaków i Ślązaczek park ten stał się nie tylko miejscem aktywnego wypoczynku na łonie natury, ale i miejscem kojarzonym z nauką (upowszechnianą m.in. w Planetarium Śląskim oraz w Górnośląskim Parku Etnograficznym) oraz z licznymi wydarzeniami kulturalnymi.
Z niepokojem obserwujemy to, co dzieje się wokół Parku Śląskiego w ostatnich latach. W szczególności martwią nas informacje o tym, iż kolejny, historyczny fragment parku ma przemienić się w osiedle kilkunastu bloków z 1500 mieszkaniami. Pragniemy zwrócić uwagę, że problemem jest tu nie tylko ograniczenie terenów zielonych, ale i pojawienie się całej, związanej z funkcjonowaniem dużego osiedla mieszkaniowego infrastruktury, jak drogi dojazdowe do poszczególnych bloków czy miejsca parkingowe. Budowa osiedla w tym miejscu przyczyni się też do nasilenia ruchu samochodowego w rejonie parku – miejsca, które do tej pory kojarzone jest z rekreacją i wypoczynkiem. Zwiększy się również ruch w sąsiadujących z tym miejscem dzielnicach Siemianowic Śląskich i Katowic.
Jako członkinie i członkowie Koła Katowickiego Partii Zieloni, a równocześnie mieszkańcy Górnego Śląska uważamy, że tereny zielone wokół Parku Śląskiego powinny stanowić jego integralną część i w dalszym ciągu powinny służyć społecznościom okolicznych miast, jako miejsce wypoczynku i rekreacji. Są to obszary, które można wykorzystać w ciekawy sposób, zachowując jednocześnie przyrodniczą i kulturową wartość tego terenu.
Jednocześnie pragniemy podkreślić, iż w pełni popieramy protesty i działania mieszkańców Chorzowa i ościennych miast, organizacji, których dobro Parku Śląskiego leży na sercu. Pragniemy równocześnie zwrócić uwagę na negatywną opinię o tej inwestycji wyrażoną przez naukowców z Rady ds. Różnorodności Biologicznej Parku Śląskiego.
Prosimy o poparcie naszych działań na rzecz ochrony „zielonych płuc” Górnego Śląska – jednego z ostatnich miejsc, które pozwala mieszkańcom i mieszkankom okolicznych miast wypoczywać w otoczeniu zieleni."

Koncepcja budowy osiedla mieszkaniowego przy ul. Targowej dotyczy terenu po byłej hali MTK w Chorzowie. To dawny obszar Parku Śląskiego. Teren ten jednak wykupił w tym roku prywatny inwestor, który zamiast centrum handlowego lub logistycznego planuje wybudować tu mieszkania.

- Obecnie jesteśmy na etapie tylko koncepcji inwestycji, która mogłaby zostać zrealizowana w Chorzowie przy ul. Targowej, na terenie, który jest naszą własnością - mówi Eugeniusz Gorczowski, współwłaściciel spółki Green Park Silesia, czyli inwestora planowej inwestycji.

- Mowa tutaj o ponad 4 ha powierzchni, które wykupiliśmy od Skarbu Państwa w połowie tego roku. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego teren ten przeznaczony jest pod usługi, pod handel. Szkoda jednak na tym terenie budować centrum handlowe lub logistyczne, jeżeli tę ładną przestrzeń można wykorzystać pod budownictwo mieszkaniowe. Ale to jest dłuższa procedura - tłumaczy Gorczowski.

Chorzowski plan zagospodarowania przestrzennego zakazuje inwestorom budowy w tym miejscu (na terenie przy ul. Targowej) budynków mieszkalnych. W sierpniu tego roku weszła jednak specustawa mieszkaniowa, tzw. ustawa deweloperska, która ułatwia firmom budującym osiedla złożenie wniosku o budowę mieszkań, nawet na terenie, na którym nie przewiduje tego rodzaju zabudowy plan zagospodarowania przestrzennego.

- Ta kontrowersyjna ustawa związana jest z programem Mieszkanie Plus. Zgodnie ze wspomnianą ustawą, rada miasta ma obowiązek przeprowadzić głosowanie nad tego typu wnioskiem. To więc radni ostatecznie decydują, czy na terenie np. usługowym zezwolą na budowę mieszkań - wyjaśnia Karolina Skórka, rzeczniczka prasowe Urzędu Miasta w Chorzowie.

Z tej możliwości, jaką daje nowa specustawa, próbuje skorzystać właściciel działki po byłym MTK. Jego wniosek trafił do urzędu, ale zawierał błędy formalne, dlatego nie został wprowadzony jako uchwała pod głosowanie radnych. Inwestor planuje poprawić wniosek i złożyć do urzędu ponownie. Jeżeli nie będzie zawierał błędów, trafi pod głosowanie nowej Rady Miasta w Chorzowie.

Koncepcja osiedla mieszkaniowego na terenie po MTK zakłada budowę 15 budynków, które mają 7 i 8 kondygnacji. Łączna szacowana liczba mieszkań to 118, a ich łączna powierzchnia zabudowy to 12 tys. 962 metrów kw. Planowana minimalna powierzchnia użytkowa mieszkań obejmie 28 m kw. Z kolei maksymalna powierzchnia użytkowa zajmie 110 m kw.

Pomieszczenia na parterze przeznaczone zostaną pod usługi, m. in. gabinety lekarskie, stomatologiczne, salony fryzjerskie, przedszkola, fitness czy żłobki. Każdy z budynków ma mieć swój parking podziemny. Ponadto na terenie planowanego osiedla inwestor przewiduje budowę od 290 do 340 miejsc postojowych.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto