Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barbórka w środku lata, czyli Tarnowskie Góry wracają do tradycji

Iwona Świetlik
Św.  Barbara patronką górników stała się w XVIII w. W tym samym czasie w poł. lipca zaczęto obchodzić w mieście Barbórkę.
Św. Barbara patronką górników stała się w XVIII w. W tym samym czasie w poł. lipca zaczęto obchodzić w mieście Barbórkę. UM w Tarnowskich Górach
Bergfest - święto górnicze - w lipcu? Czemu nie? To właśnie w połowie tego miesiąca już od XVIII wieku w Tarnowskich Górach świętowano Barbórkę. Miasto wraca do tradycji. Święto Śląska już w najbliższy weekend.

W szybie Rudolphine 16 lipca 1784 roku odkryto złoża rud srebrnonośnych. Niedługo potem założono tam Królewską Kopalnię Fryderyk, uruchomiono także pierwszą w regionie maszynę parową. Przyjmuje się, że wydarzenia te zapoczątkowały drugą tarnogórską rewolucję górniczą i stanowią prapoczątek przemysłowego Górnego Śląska. Na pamiątkę lipcowego odkrycia górnicy spotykali się przy usypanym na miejscu kopcu przez ponad sto lat.

W tym roku, tarnogórzanie także w lipcu będą świętować. Miasto wraca do barbórkowych obchodów w środku lata - tak jak to miało miejsce już w XVIII wieku. 14 i 15 lipca w Tarnowskich Górach czeka na nas sporo atrakcji, związanych z tarnogórskim górnictwem, ale też z historią Górnego Śląska.

Na Rynku w sobotę o godzinie 14. wystąpi Zespół Folklorystyczny „Brynica”, po ni m o 15. odbędzie się Silesia Folk Design - pokaz mody śląskiej mody współczesnej. O 16. zorganizowane będą warsztaty dla dzieci i młodzieży - wianki. O 18. zagra Tarnogórska Orkiestra Dęta, a o godz. 19 coś dla miłośników tańca w folkowym klimacie - śląska potańcówka. Na koniec o godz. 20. wystąpi Krzikopa.

Z kolei w niedzielę o godzinie 14. obchody zainaugurują w Parku Kunszt uroczystości rocznicowe związane z odkryciem złóż srebrnonośnych w szybie Rudolphine. Bergfest rozpocznie się o godz. 15.30. Najpierw, o 16., zaplanowany jest Koncert na 100 Pyrlików Parafialnej Kamiliańskiej Orkiestry Dętej w Tarnowskich Górach. O godz. 17. będą warsztaty dla dzieci młodzieży - witraże, a o 19. wystąpią Pogodno i Hajle Silesia. Wsród imprez towarzyszących na Rynku będą jarmark śląskiego rękodzieła (przez cały weekend), a ponadto w sobotę w godzinach od 11 do 13. 11.00-13.00 - warsztaty malarskie Stowarzyszenia Artystów Śląskich - rysunek i kredka i wystawa prac z Międzynarodowego Pleneru Artystycznego Powiat Tarnogórski 2018.

Muzeum w Tarnowskich Górach także stanęło na wysokości zadania. W sobotę w godz. od 10. do 15. będzie można je bezpłatnie zwiedzać. W międzyczasie o godz. 11. zostanie zaprezentowany XVIII-wieczny obraz św. Barbary po konserwacji, zaś o 12. przewidziano spacer śladami kultu św. Barbary. W niedzielę muzeum dla zwiedzających będzie dostępne w godzinach od 10. do 18. - również bezpłatnie. O godz. 11. - chętni posłuchają opowieści o świętej Barbarze.

W kościele ewangelickim przygotowana będzie wystawa poświęcona Evie von Tiele-Winckler, która na Górnym Śląsku rozwinęła szeroką działalność społeczną. Zwiedzanie - w sob. od 12.30 do 16, w ndz. od 12.30 do godz. 18.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto