Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będą szukać gazu łupkowego na terenach Cynkowa, Sośnicy, Piekar Śląskich, Siewierza, Będzina...

B. Walenta, K. Suliga, JS
Szyby w powiecie myszkowskim nie kojarzą się dobrze
Szyby w powiecie myszkowskim nie kojarzą się dobrze Krzysztof Suliga
Brytyjska firma Lane Resources chce wydobywać ropę naftową i gaz łupkowy w okolicach Cynkowa (gmina Koziegłowy, powiat myszkowski) i Sośnicy (gmina Woźniki, powiat lubliniecki).

Lane Resources ma koncesję na wydobywanie gazu łupkowego w Polsce i już zleciła badanie tego terenu polsko-węgierskiej firmie TDE Services Poland.

- Będziemy poszukiwać ropy naftowej i gazu łupkowego - mówi Przemysław Zymek, kierownik projektu badawczego. Brytyjczycy liczą przede wszystkim na gaz łupkowy. Badania będą się odbywać na znacznie większym obszarze i obejmą także okolice Radzionkowa, Piekar Śląskich, Wojkowic, Siewierza i Będzina.

Alojzy Cichowski, burmistrz Woźnik, patrzy przychylnym okiem na badania i możliwość wydobycia gazu łupkowego w jego gminie. - Słyszałem różne opinie na temat gazu łupkowego, ale moim zdaniem, jeżeli wszystko zostanie odpowiednio wyważone, to wydobycie gazu byłoby szansą na rozwój naszej gminy.

Z kolei burmistrz Koziegłów Jacek Ślęczka próbował wybadać, jakiego ewentualnie rejonu jego gminy mogą dotyczyć poszukiwania gazu. Mimo deklarowanej chęci do współpracy ze strony Lane Resources, niczego się nie dowiedział.

- Usłyszałem, że jest za wcześnie, by można powiedzieć, gdzie ewentualnie prowadzone mogą być odwierty. Okaże się to dopiero po przeprowadzeniu badań sejsmicznych. Nie powiedziano mi jednak, gdzie planowane są tego typu badania, a myślę, że powinniśmy o tym wiedzieć - mówi Ślęczka.

Tymczasem w powiecie myszkowskim jeszcze nie rozwiano obaw związanych z planami budowy tam kopalni molibdenu i wolframu.

Przemysław Zymek uspokaja samorządowców.

- Odpowiemy na wszystkie pytania, ale pod warunkiem, że będą one merytoryczne. Udostępnimy także wszystkie dokumenty i szczegóły techniczne, dotyczące wykorzystanego sprzętu i technologii. Chciałbym podkreślić, że wszystko odbywa się zgodnie z przyznaną nam koncesją. Gminy są zobligowane do współpracy z nami, ale z każdym partnerem będziemy się starali uzgodnić satysfakcjonujące obydwie strony warunki - mówi Zymek.

- Szyby w naszej gminie byłyby nieporozumieniem. Moja wieś to wypoczynkowa osada - mówi Stanisław Hecht, sołtys Miłości, w gminie Koziegłowy.

Wydano ponad sto koncesji

Na poszukiwanie gazu łupkowego koncesję wydaje Ministerstwo Środowiska. Wydano do tej pory 101 koncesji.

Większość dostały firmy zagraniczne. Na polskie przypadło 29 koncesji, którymi podzieliły się Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Lotos i Orlen.

Dotychczas nie odkryto ani nie udokumentowano żadnych złóż gazu łupkowego w Polsce. Jeśli wyniki poszukiwań będą pozytywne i eksploatacja opłacalna, za 10-15 lat może rozpocząć wydobycie. Do tej pory w Polsce wykonano 10 wierceń w poszukiwaniu gazu łupkowego. W najbliższych 2-3 latach będzie wykonanych ok. 200 wierceń. Gaz łupkowy budzi kontrowersje przede wszystkim w Europie.

We Francji wprowadzono zakaz poszukiwania i eksploatacji gazu łupkowego i ropy naftowej z łupków bitumicznych, stosując amerykańską metodę szczelinowania.


QUEEN OF THE WORLD NATALIA WESOŁOWSKA [SESJA SPECJALNA]
NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto