Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Boronów: debata społeczna na temat bezpieczeństwa na terenie gminy z udziałem policjantów i mieszkańców. O czym konkretnie mówiono? ZDJĘCIA

PW
Debata w Gminnym Ośrodku Kultury w Boronowie.
Debata w Gminnym Ośrodku Kultury w Boronowie. KPP Lubliniec
Debatę poświęconą bezpieczeństwu na terenie gminy Boronów zorganizowano w tutejszym Gminnym Ośrodku Kultury. Było o najważniejszych zagrożeniach, przepisach ruchu drogowego, ale i aplikacjach uruchomionych dla mieszkańców, ułatwiających wymianę informacji z policją, którą reprezentowali m.in. funkcjonariusze Komisariatu Policji w Woźnikach.

Uczestników debaty przywitał w imieniu wójta przewodniczący Rady Gminy Boronów Bogdan Hutsz. Pierwsze wystąpienie należało do kom. Mieczysława Krysiaka - komendanta Komisariatu Policji w Woźnikach, który omówił stan bezpieczeństwa na terenie gminy oraz codzienne działania policjantów, mające na celu jego poprawę.

Policjanci zachęcali do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji "Moja Komenda". Zwracali też uwagę na wszystkie zalety jakie niesie ze sobą ta nowoczesna forma wymiany informacji.

- Debata była również dobrą okazją do przypomnienia zasad ruchu drogowego, które obowiązują pieszych, kierowców i rowerzystów. Policjanci przypominali o konieczności noszenia na co dzień elementów odblaskowych, ale również wykazali jak duży wpływ na poprawę bezpieczeństwa ma prawidłowe wyposażenie roweru, jego dobry stan techniczny czy też używanie kasku rowerowego. Dużo mówiono o konieczności przestrzegania przepisów dotyczących ograniczeń dopuszczalnej prędkości - wymienia Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu.

Jak się bronić przed oszustami?

Nie zabrakło tematu oszustw metodą na tzw. „wnuczka, na policjanta, na inkasenta” itp. Mundurowi dokładnie wyjaśnili w jaki sposób działają przestępcy oraz jak mieszkańcy powinni postępować, żeby nie stać się ich ofiarą.
Policjanci podali też przykłady przeprowadzonych działań, które w ostatnim czasie doprowadziły do udaremnienia tego rodzaju oszustw.

Głos zabrał dzielnicowy sierż. szt. Sebastian Kowalik, który poinformował o założeniach programu „Dzielnicowy Bliżej Nas” i przedstawił realizowany aktualnie program priorytetowy. Zachęcał mieszkańców do wymiany spostrzeżeń w kwestiach dotyczących lokalnych problemów i występujących na terenie gminy zagrożeń.

- Debata w Boronowie była doskonałą okazją do promowania inicjatywy mającej na celu poprawę bezpieczeństwa Seniorów - „Koperty życia”, polegającej na umieszczeniu w plastikowej, oznakowanej kopercie, karty zawierającej m. in. informacje na temat przyjmowanych leków, uczuleń, przebytych operacji i urazów oraz informacji o kontaktach do osób najbliższych. Tak wypełnioną kopertę należy umieścić w lodówce, a na niej przymocować specjalną naklejkę, będącą znakiem rozpoznawczym dla służb ratunkowych - wyjaśnia KPP w Lublińcu.

Niebezpiecznie na ul. Pogodnej

Uczestniczący w debacie mieszkańcy mogli zadawać pytania dotyczące lokalnych problemów. Mówili też o niebezpiecznych miejscach, które ich zdaniem wymagają częstych kontroli.

- Mieszkańcy pytali również o przepisy ruchu drogowego. Wskazali rejon ulicy Pogodnej w Boronowie, gdzie często ma dochodzić do przekraczania dopuszczalnej prędkości. Mówiono również o przejściach dla pieszych w Boronowie, ich prawidłowym oznakowaniu i sposobach poprawy bezpieczeństwa pieszych. Wszystkie uwagi przekazane przez uczestników spotkania będą w najbliższym czasie weryfikowane prze mundurowych - zapewnia lubliniecka komenda.

Na koniec uczestnicy otrzymali elementy odblaskowe i „koperty życia”.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto