BPK redukuje straty wody

Straty wody to różnica objętości wody wtłoczonej do sieci i objętości wody sprzedanej odbiorcom z uwzględnieniem zapotrzebowania na cele własne i technologiczne. Problem strat wody dotyka niemal wszystkie przedsiębiorstwa wodociągowe. Nie inaczej jest w Bytomiu, w którym Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. (BPK) eksploatuje ponad 500 km sieci wodociągowej. Na szczęście bytomska Spółka z uciekającą wodą radzi sobie znakomicie. Dzięki podejmowanym, ukierunkowanym działaniom mającym na celu ograniczenie wycieków z sieci wodociągowej, Przedsiębiorstwo ma się czym pochwalić. Straty wody są coraz mniejsze, a wszystko wskazuje na to, że w przyszłości będzie tylko lepiej.

W 2004 roku strata wynosiła aż 3,4 mln m3, co stanowiło 29,9% wody zakupywanej przez Spółkę od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. W 2014 roku udało się ją zredukować do 0,6 mln m3, co daje 9,5%. Znacząco spadła też liczba awarii, z 546 w 2004 roku do 287 w 2014 roku. Ten imponujący wynik Przedsiębiorstwo zawdzięcza podejmowanym działaniom diagnostycznym, zabudowie zaworów redukcyjnych wpływających na stabilizację ciśnienia w sieci, optymalizacji doboru i zmniejszenia średnic oraz zastosowaniu nowych, dokładniejszych wodomierzy klasy C, a także konsekwentnej wymianie starych i awaryjnych odcinków sieci wodociągowej.

W ramach podejmowanych działań związanych z gospodarką wodomierzową, BPK opracowało również harmonogram strefowej wymiany wodomierzy. Umożliwi to unifikację stosowanych urządzeń w poszczególnych, wydzielonych strefach oraz ułatwi wprowadzanie systemu zdalnego odczytu wodomierzy oraz elektronicznego biura obsługi klientów w Bytomiu.

Pozwoli to na przesył danych do systemu bilingowego, dzięki któremu możliwe będzie generowanie faktur elektronicznych, co wpłynie na ochronę środowiska oraz obniżenie kosztów związanych z tradycyjnymi fakturami. Już dzisiaj natomiast mieszkańcy mogą zgłaszać bieżący odczyt swojego licznika przez Internet, wchodząc na stronę www.bpk.pl i wybierając zakładkę "prześlij stan licznika".

W roku 2013 zakupiono dwadzieścia sztuk dodatkowych rejestratorów akustycznych, tzw. loggerów szumów oraz wyremontowano już posiadane. Obecnie Przedsiębiorstwo dysponuje pięćdziesięcioma urządzeniami tego typu. Dzięki temu pracownicy Spółki są w stanie osłuchać 10 km sieci w ciągu tygodnia w celu zlokalizowania miejsc ewentualnych wycieków. Pod koniec 2014 r. uruchomiono pierwszy pilotaż stacjonarnego odczytu wodomierzy, który pozwala na automatyczny odczyt urządzeń bez konieczności ingerencji pracowników BPK.

W dzielnicy Miechowice zbudowane zostały cztery studnie kontrolno-redukcyjne, w których zamontowane zawory pozwoliły na ograniczenie ilości traconej wody poprzez dostosowanie wysokości ciśnienia w sieci wodociągowej do realnych potrzeb zasilanych rejonów. Część pracujących zaworów redukcyjnych wyposażono w sterowniki, które dodatkowo obniżając ciśnienie w godzinach nocnych, kiedy to zapotrzebowanie na wodę jest znacznie mniejsze, wpłynęły na obniżenie wydatku wycieków z sieci.

W roku 2014 BPK wymieniło 813,9 metrów sieci wodociągowej oraz zmodernizowało strategiczny węzeł w ul. Krakowska - Głęboka. Inwestycja była konieczna do zapewnienia niezawodnej dostawy wody w Śródmieściu. Przeprowadzono też modernizację pompowni wody poprzez dobór i zabudowę właściwych pomp oraz wyposażenie ich w odpowiedni system sterowania. Dodatkowo opracowano koncepcje uniwersalnego systemu monitoringu parametrów sieci wodno-kanalizacyjnej, której wdrożenie planowane jest w pierwszej połowie 2015 roku.

W przypadku redukcji strat wody monitoring sieci ma szczególne znaczenie. Umożliwia on bowiem szybką reakcję brygad diagnostycznych na pojawiające się awarie oraz na bieżącą analizę pracy systemu zaopatrzenia w wodę. Ponadto BPK konsekwentnie wymienia stare, skorodowane sieci wodociągowe zbudowane ze stalowych i żeliwnych rur na nowe, a także modernizuje strategiczne węzły zasuw.

W najbliższym czasie przewidywana jest modernizacja kolejnej pompowni wody, w ramach której pompa wymieniona zostanie na nową o mniejszym zużyciu energii i wyposażoną w specjalne sterowniki zapewniające stabilne ciśnienie w zasilanym rejonie i ograniczające awaryjność wodociągu. Przedsiębiorstwo zamierza też wymienić energochłonne urządzenia oraz przeprowadzić audyt wewnętrzny, a docelowo wprowadzić normę ISO:550001 dotyczącą optymalnego zarządzania energią. BPK planuje też wybudowanie kolejnych siedmiu nowych studni redukcyjnych.

W przypadku BPK redukcja strat wody wiąże się nie tylko z racjonalnym korzystaniem z tak ważnych dla nas zasobów wody, ale również z ograniczeniem kosztów ponoszonych przez Spółkę, która kupuje wodę od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. To głównie z tego powodu Przedsiębiorstwo cały czas pracuje nad wyeliminowaniem wycieków z sieci wodociągowej. Dla BPK każdy stracony metr wody to nie tylko ujemne działanie na środowisko, ale też stracone pieniądze.

  • Dziennik Zachodni
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.