Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa centrum przesiadkowego w Mikołowie [ZDJĘCIA] Powstaje nowy odcinek drogowy

Patryk Osadnik
Budowa centrum przesiadkowego w Mikołowie. Połączenie ul. Waryńskiego z Kolejową.
Budowa centrum przesiadkowego w Mikołowie. Połączenie ul. Waryńskiego z Kolejową. Patryk Osadnik
Ruszył kolejny etap prac nad budową centrum przesiadkowego w Mikołowie. Powstaje nowa droga, która pomoże rozładować ruch w centrum miasta i pomoże kierowcom w komfortowy sposób dojechać do parkingu obok dworca PKP. Budowa centrum przesiadkowego to największa w ostatnich latach inwestycja w mieście.

Budowa centrum przesiadkowego w Mikołowie

W ramach kolejnego etapu budowy centrum przesiadkowego w Mikołowie prowadzone są prace związane z infrastrukturą drogową, która będzie do niego prowadziła.

Aktualnie robotnicy zajmują się drogą, która połączy ul. Waryńskiego oraz Kolejową. Odcinek będzie miał około 470 metrów długości i jak zapewnia miasto, pozwoli częściowo rozładować ruch na ul. Prusa w ścisłym centrum Mikołowa.

Nowa droga będzie zabezpieczona w kanalizację deszczową, odbierającą wodę podczas odpadów. - Po obu stronach łącznika pojawią się chodniki, będzie też ścieżka rowerowa, oświetlenie, ławki i kosze na śmieci - mówi Tomasz Rogula, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Mikołów. - Nowa droga jest właśnie asfaltowana. Koszt budowy I etapu całej inwestycji związanej z budową centrum przesiadkowego to ok. 7 mln zł. Sam łącznik zostanie oddany do użytku w 2019 roku - zapowiada rzecznik.

- Połączenie drogowe ulicy Kolejowej i Waryńskiego to nowe możliwości komunikacyjne - zapewnia Mateusz Handel, zastępca burmistrza Mikołowa. - Pozwoli ono zapobiec korkom na ul. Prusa, które tworzą się tu w godzinach szczytu. Dzięki niemu dogodniejszy dojazd do centrum, także rowerem, będą mieli mieszkańcy Rety. Mikołowianie z pewnością zasługują na zintegrowane centrum przesiadkowe z prawdziwego zdarzenia. Nasze miasto jest częścią Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej, a wygodna i sprawnie działająca komunikacja to podstawa takiego organizmu, stąd nasze działania – tłumaczy Mateusz Handel.

Centrum przesiadkowe to miejsce łączące transport prywatny z publicznym, które ma ułatwić mieszkańcom poruszanie się pomiędzy kolejnymi miastami. Będzie można tutaj przyjechać samochodem, rowerem lub jakimś środkiem komunikacji publicznej, a następnie przesiąść się w pociąg lub autobus. Tego typu węzły przesiadkowe mają ułatwić mieszkańcom dostęp do komunikacji miejskiej i docelowo rozwiązać problem korków w śląskich miastach oraz częściowo ograniczyć smog.

Nowy obiekt w Mikołowie będzie wyposażony w niezbędną do obsługi podróżnych infrastrukturę, czyli w miejsca parkingowe, przystanki komunikacyjne, punkty sprzedaży biletów czy systemy informacyjne umożliwiające zapoznanie się z rozkładem jazdy lub siecią komunikacyjną.

Cała inwestycja obejmuje postawienie nowego dworca autobusowego oraz parkingu, a także stworzenie z nimi połączeń drogowy i poszerzenie ul. Prusa. Koszt budowy centrum przesiadkowego to ponad 21 mln złotych. Miastu udało się pozyskać na ten cel około 13 mln złotych z pieniędzy Unii Europejskiej.

Centrum przesiadkowe powinno zostać w całości oddane do użytku przed końcem 2020 roku.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto