Mieszkańcy długo zastanawiali się jaki los czeka budynek dawnego szpitala nr 2 w Sosnowcu. Teraz już wiadomo. Przejmie go Urząd Miasta i sosnowiecki MOPS.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

26 września 2005 roku weszła w życie uchwała o Przekształceniu Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpitala nr 2 im. K. Zahorskiego w Sosnowcu i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu. Obie placówki miały się połączyć. W ciągu kilku lat z budynku przy 3-go Maja przenoszone były kolejne oddziały. Kres szpitala nr 2 przyniosła w 2007 roku likwidacja izby przyjęć i zajęcie kont przez komornika wiążące się z odcięciem mediów. W placówce pozostała jedynie oddział ginekologiczny. Większość budynku po przenosinach została pusta. Teraz zostanie on ponownie wykorzystany.


Wejści główne od kilku lat jest zamknięte


- Na drugim piętrze w zmodernizowanym budynku dawnego Szpitala nr 2 zlokalizowany będzie Wydział Zdrowia oraz Wydział Polityki Społecznej. Już niebawem te wydziały zostaną przeniesione do wyremontowanej części obiektu – wyjaśnia MM Silesii Anna Jasikowska-Bożyk, Wydział Informacji i Promocji Miasta UM Sosnowiec.

Oprócz dwóch zajmujących się zdrowiem Sosnowiczan wydziałów Urzędu Miasta reszta budynku przeznaczona będzie pod działalność Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu. Obecnie trwają jednak rozmowy więc ostateczne nie wiadomo co w budynku się znajdzie. Dodatkowo należy też przeprowadzić remont dawnego szpitala nr 2.

- Pozostała część obiektu wymaga gruntownego remontu. W tej chwili została wykonana dokumentacja, którą złożono w Wydziale Administracji Architektoniczno-Budowlanej UM, w celu uzyskania decyzji pozwolenia na budowę. W następnej kolejności  będzie przeprowadzone postępowanie przetargowe i wyłoniona zostanie najkorzystniejsza oferta - dodaje Jasikowska-Bozyk.

Dyrekcja MOPS potwierdza, że by przenieść MOPS należy najpierw zakończyć w budynku prac remontowych - Docelowo do  budynku po Szpitalu nr 2 ma zostać przeniesiony cały MOPS, co nastąpi po przeprowadzeniu remontu pozostałej części pawilonu. Pracownicy Urzędu Miejskiego przygotowali już dokumentację techniczną i w chwili obecnej oczekują na pozwolenie na budowę - informuje MM Silesię Halina Szumska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu.

Wiadomo jednak, że do nowej siedziby cześć wydziałów MOPS przeniesiona zostanie już w I kwartale 2010 roku. Prawdopodobnie będzie to już lutym.

- W pierwszej kolejności do nowej siedziby ma zostać przeniesiony Dział Świadczeń Rodzinnych, zajmujący się obsługą osób uprawnionych do świadczeń rodzinnych oraz do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego - dodaje Szumska.


Ponadto przed oddaniem całego obiektu pomocy społecznej z budynku będzie trzeba przenieść oddział ginekologiczny, który dalej w nim funkcjonuje. Docelowo znajdzie się on w nowo budowanym Centrum Opieki Nad Matką i Noworodkiem, przy ulicy Zegadłowicza 3. Centrum jednak powstanie  najwcześniej w 2011 roku.SERWIS MM O INWESTYCJACH

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!