Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Łazach. Gmina czeka na propozycje mieszkańców

PM
Budżet obywatelski może zostać przeznaczony jedynie na zadania własne gminy. Mieszkańcy mogą zaproponować m.in. budowę placu zabaw lub naprawę nawierzchni drogi
Budżet obywatelski może zostać przeznaczony jedynie na zadania własne gminy. Mieszkańcy mogą zaproponować m.in. budowę placu zabaw lub naprawę nawierzchni drogi ARC.
Gmina Łazy ponownie stawia na budżet obywatelski. Trwa nabór wniosków z propozycjami projektów. Mieszkańcy mają czas na ich składanie do końca maja.

Z roku na rok budżety obywatelskie cieszą się coraz większą popularnością. Na taką formę aktywizacji mieszkańców zdecydowała się większość miast w naszym województwie. Czym jest budżet obywatelski? W ramach takiego budżetu każdy mieszkaniec danego terenu może zadecydować na co wydać, określoną wcześniej, część budżetu miejskiego lub gminnego. Kwota przeznaczona na ten cel jest zazwyczaj uzależniona od możliwości finansowych gminy.

Pierwszą gminą w powiecie zawierciańskim, która zdecydowała się na wprowadzenie budżetu obywatelskiego była gmina Łazy. Pomysł spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców. Efektem tego jest przeprowadzenie trzeciej edycji budżetu obywatelskiego w Łazach. Inicjatywę po raz pierwszy przeprowadzono w 2017 roku. Pierwsza edycja dotyczyła całej gminy. Następnie zmodyfikowano zakres terytorialny.

- W drugiej zdecydowaliśmy się na zawężenie terenu do samego miasta. Sołectwa mają do wykorzystania pieniądze z funduszu sołeckiego i z nich mogą realizować zadania. Miasto Łazy nie ma takich możliwości - mówiła na początku roku Ilona Pelon, sekretarz gminy Łazy.

Wraz z początkiem maja ruszył nabór wniosków do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego w Łazach. Propozycje wykorzystania pieniędzy z tej puli mogą składać grupy co najmniej 15 mieszkańców miasta Łazy. Zgodnie z uchwałą rady miejskiej projekt musi spełniać szereg kryteriów. Po pierwsze zadanie musi mieć charakter gminny i należeć do zadań własnych gminy. Ponadto, prace muszą być możliwe do zrealizowania w ciągu jednego roku budżetowego i być zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Muszą także spełniać warunek ogólnodostępności, czyli być użyteczne dla wszystkich mieszkańców Łaz. Nie mogą także przekraczać kwoty wyasygnowanej na budżet obywatelski. Ważne jest także, że oprócz co najmniej 15 podpisów pod wnioskiem należy do niego dołączyć kosztorys. Wnioski można składać do 31 maja.

Co dalej? Od 3 do 24 czerwca odbędzie się ocena formalna i merytoryczna wniosków. Następnie projekty spełniające wszystkie wymagania zostaną poddane głosowaniu mieszkańców. Będzie ono trwało od 8 do 31 lipca. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone do 14 sierpnia. Warto dodać, że możliwe jest zrealizowanie więcej niż jednego projektu zgłoszonego przez mieszkańców. Wszystko uzależnione jest od kosztów poszczególnych projektów.

Dwa lata temu zrealizowano aż cztery projekty: budowę nowego placu zabaw na Młynku, rewitalizację źródełka w Skałbani, zagospodarowanie terenu wokół kapliczki w Turzy, renowacja Groty Matki Boskiej w Wiesiółce. Rok temu wygrał projekt dotyczący uporządkowania miejsc postojowych i utwardzania poboczy przy ulicy Wyzwolenia w Łazach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto