Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Tychach: Nabór wniosków do 6. edycji, na rok 2020

JOL
umtychy.pl
Budżet obywatelski w Tychach: Nabór wniosków do 6. edycji, na rok 2020. Kwota jest ciągle ta sama: 5 mln zł, ale po raz pierwszy podzielona na projekty lokalne (4,5 mln zł) oraz ogólnomiejskie (0,5 mln zł).

-_ Mieszkańcy pytali, czy mogą zgłosić projekt dotyczący miejsca, które jest im bliskie, w którym np. spędzają czas z dziećmi, ale mieszkają na terenie innego okręgu konsultacyjnego. Do tej pory nie było takiej możliwości, teraz już jest. Trzeba jednak pamiętać, że projekt ogólnomiejski swoim zasięgiem musi obejmować dwa okręgi _– mówi Krystyna Rumieniuch, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia UM Tychy.

Projekt może zgłosić każdy mieszkaniec niezależnie od wieku i miejsca zameldowania pod warunkiem, że jest on możliwy do zrealizowania w ciągu jednego roku (w tym przypadku roku 2020), jego szacunkowe koszty nie przekraczają kwoty przeznaczonej dla danego okręgu lub projektów ogólnomiejskich.

I jest jeszcze jedna bardzo ważna zasada dotycząca własności terenu.

- _Jeżeli zadanie ma charakter inwestycyjny, to powinno ono być zlokalizowane na terenie należącym do miasta lub terenie należącym do miasta i oddanym w użytkowanie wieczyste. Własność terenu można ustalić na podstawie map przygotowanych dla poszczególnych okręgów konsultacyjnych, zamieszczonych na stronie: _– dodaje Krystyna Rumieniuch.

Do formularza z propozycją projektu należy dołączyć mapkę z propozycją lokalizacji, uchwałę wspólnoty mieszkaniowej lub zgodę spółdzielni mieszkaniowej na realizację projektu. Jeśli projekt składa młodzież, trzeba dołączyć zgodę opiekuna prawnego. Do każdego wniosku należy też dołączyć listę z podpisami mieszkańców popieraących projekt.

Projekt ogólnomiejski dotyczący mieszkańców całego miasta musi zostać poparty pisemnie przez co najmniej 40 mieszkańców, natomiast projekt dotyczący określonego rejonu miasta musi zostać poparty pisemnie przez co najmniej 15 mieszkańców

– mówi Iwona Bińkowska z UM Tychy.

Projekty można zgłaszać na specjalnie przygotowanych formularzach znajdujących się na stronie internetowej razemtychy.pl oraz w punktach konsultacyjnych.

Formularz z propozycją projektu można złożyć osobiście w Wydziale Spraw Społecznych i Zdrowia, ul. Barona 30, pok. 209 lub w Urzędzie Miasta Tychy w Biurze Obsługi Klienta al. Niepodległości 49, mailowo na adres: oraz listownie na adres: Urząd Miasta Tychy, 43-100 Tychy, al. Niepodległości 49 z adnotacją na kopercie „Budżet Partycypacyjny/Obywatelski".

-_ Mieszkańcy, którzy potrzebują pomocy przy wypełnieniu wniosku, chcą porozmawiać na temat swoich pomysłów lub szczegółowo poznać procedurę VI edycji zapraszamy do Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia mieszczącego się przy ul. Barona 30 pok. 209 _– mówi Iwona Bińkowska z UM Tychy.

Propozycje projektów można składać do 25 lutego br. Następnie projekty będą weryfikowane i sprawdzane pod względem formalnym i merytorycznym przez wydziały i jednostki Urzędu Miasta Tychy. Wyniki wstępnej weryfikacji będą znane do końca kwietnia 2019 r.

W sumie od początku funkcjonowania budżetu partycypacyjnego w Tychach mieszkańcy złożyli niemal 1000 wniosków, zrealizowano blisko 300 projektów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto