Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytom: Fundusze europejskie na wyciągnięcie ręki

MSZ
Dzięki funduszom europejskim doradcy zawodowi mogą dotrzeć do większej grupy bezrobotnych.
Dzięki funduszom europejskim doradcy zawodowi mogą dotrzeć do większej grupy bezrobotnych. fot. arc
Odnaleźć się na rynku pracy to jeden z głównych celów, jaki przyświeca bezrobotnym udającym się do urzędu pracy. Dzięki dotacjom z funduszy europejskich Powiatowy Urząd Pracy w Bytomiu może jeszcze lepiej spełniać tę funkcję i aktywizować mieszkańców poszukujących zatrudnienia.

Jednym z projektów, na który bytomski PUP otrzymał pieniądze z dotacji europejskiej, jest projekt "Stawiamy na profe-sjonalność II". Jego celem jest podniesienie standardów usług świadczonych na rzecz osób bezrobotnych i biernych zawodowo. Dzięki pozyskaniu na ten cel prawie 300 tysięcy złotych unijnej dotacji możliwe było między innymi zatrudnienie w urzędzie dodatkowego doradcy zawodowego i czterech pośredników pracy. Zmniejszyły się kolejki i czas oczekiwania na załatwienie sprawy. Dzięki temu zgłaszających się do PUP mieszkańców obsługiwać może liczniejsza i bardziej profesjonalna kadra, która jeszcze lepiej wskazać może wszystkie możliwości odnalezienia się i przystosowania do rynku pracy.

A możliwości tych, także dzięki środkom europejskim, z roku na rok jest coraz więcej. W dalszym ciągu dużą popularnością cieszą się współfinansowane ze środków europejskich staże, szkolenia i dotację na własną działalność gospodarczą. W tym roku łączna ich wartość to ponad 6 mln złotych, z czego 85 proc. pochodzi ze środków europejskich. Według planów na staż w tym roku wysłanych zostaną 263 osoby, 488 objętych zostanie szkoleniami zawodowymi, a 100 bezrobotnych otrzyma dotacje na założenie własnej działalności gospodarczej.

Aby lepiej zrozumieć potrzeby bytomskiego rynku pracy PUP we współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa prowadzi także badania w ramach projektu "Rynek pracy Bytomia. Szanse i zagrożenia u progu XXI wieku". Koszt projektu to 222 tysiące złotych. Badania pozwolą poznać plany przedsiębiorców dotyczące zatrudnienia, zapotrzebowanie pracodawców na szkolenia oraz zidentyfikować aktualne i perspektywiczne zawody deficytowe, powiązane z prognozą zapotrzebowania na zawody i kwalifikacje. Projekt zostanie zakończony publikacją i konferencją, na której zaprezentowane zostaną wyniki badań.

Iwona Szczudło,
Wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bytomiu

Projekty realizowane ze środków europejskich stanowią część narzędzi jakimi dysponuje nasz urząd w pomocy osobom bezrobotnym i szukającym zatrudnienia. Dzięki dotacjom jesteśmy w stanie lepiej wypełniać nasze zadania. Dodatkowe osoby zatrudnione do obsługi naszych klientów pozwalają nam lepiej rozwiązywać ich problemy. Naszym zadaniem jest bowiem obecnie nie tylko znaleźć pracę dla osoby, która się do nas zgłasza, ale przede wszystkim przystosować ją do realiów panujących na bytomskim rynku pracy. Wiele osób bezrobotnych na terenie naszego miasta nie posiada bowiem żadnego wykształcenia i doświadczenia. Dzięki stażom coraz więcej osób może je zdobyć. Podobny cel mają szkolenia, które mogą przygotowywać naszych klientów do wykonywania różnorakich zawodów, na które jest zapotrzebowanie. Dużą popularnością ciągle cieszą się także dotacje na własną działalność gospodarczą. Przyznajemy je od kilku lat i widzimy, że w dużej części kończą się sukcesem. Około 80 proc. firm, które je otrzymało, utrzymuje się do tej pory. Najczęściej są to małe, jednoosobowe działalności, ale są w stanie uzyskiwać dochody wystarczające do działalności.%07Dzięki realizacji projektów z funduszy europejskich zdecydowanie podniosła się także jakość usług urzędu. Niedawno rozpoczęliśmy między innymi realizację w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki projektu "Zielona Linia, Centrum Informacyjno- Konsultacyjne". Teraz dzwoniąc pod bezpłatny, całodobowy numer telefonu bezrobotni mogą uzyskać informacje na temat rynku pracy w Polsce i za granicą czy dowiedzieć się o możliwych szkoleniach. Jest to jakościowo nowa forma poszerzania usług rynku pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto