Tak wyglądał Szyb Południowy na początku XX wieku

Tak wyglądał Szyb Południowy na początku XX wieku. (© repr. z książki "Tajemnica szybu południowego")

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Rozwiązanie zagadki Szybu Południowego KWK Miechowice jest blisko. Za kilka tygodni prawdopodobnie dowiemy się, co kryje się pod ziemią, na głębokości 370 metrów. A wszystko za sprawą prywatnej kopalni Siltech z Zabrza, która lada dzień rozpocznie wydobycie w tym rejonie. O skarbach III Rzeszy powstała właśnie książka. Maciej Bartków, autor, inspirował się naszą gazetą.

Hipotez dotyczących tego, co mogą skrywać bytomskie podziemia, jest wiele. Ich zweryfikowania podjął się Maciej Bartków, który napisał książkę "Tajemnica Szybu Południowego". Przez wiele lat zbierał dokumenty w tej sprawie. Teraz je przedstawia.

- Zainspirował mnie przeczytany 20 lat temu artykuł na ten temat w "Dzienniku Zachodnim" - przyznaje autor. Przypomnijmy: w noc wigilijną 1944 roku teren prowadzący do szybu kopalni Preussengrube (po wojnie KWK Miechowice) obstawiły patrole wojskowe. Do szybu przewożono tajemnicze skrzynie. Co w nich było? Naukowcy i prokuratorzy, którzy już kilkakrotnie badali tę sprawę, mówią, że mogą tam być dokumenty osób kolaborujących z gestapo, dzieła sztuki (wśród nich obrazy wywiezione z Krakowa) lub nawet sztabki złota. - Wszystkie hipotezy są prawdopodobne - mówi Maciej Bartków. - Jakaś tajemnica jest tam ukryta. Bo dlaczego Niemcy nie zniszczyli całej tej kopalni? Z pewnością liczyli, że tu wrócą. Jak podkreśla wielu naukowców, to może być prawdziwa sensacja na skalę światową, może nawet porównywalna z poszukiwaniami Bursztynowej Komnaty! I to nie gdzieś na końcu świata, ale u nas. Szkoda że wiele osób omylnie kojarzy to miejsce z Zabrzem, sugerując się tym, że rozwiązanie zagadki przypadnie zabrzańskiej kopalni - dodaje Bartków. W książce znajdziemy wątki dotyczące strażników tajemnicy, czyli osób mających za zadanie uniemożliwić odkrycie skarbu, a także historie współczesnych poszukiwaczy.

W czwartek, o godzinie 17.30 w bytomskim Muzeum Górnośląskim odbędzie się promocja książki.Najważniejszy jest węgiel, ale liczymy też na skarby pod ziemią
Z Janem Chojnackim, prezesem kopalni Siltech w Zabrzu, rozmawia Magdalena Nowacka-Goik


Latem 2011 roku złożyliście wniosek o koncesję na wydobycie w dawnych wyrobiskach kopalni Miechowice. Kiedy rozpoczną się prace?
Mamy większość zezwoleń, czekamy jeszcze tylko na decyzję ministra środowiska. Mamy nadzieję, że dostaniemy ją lada dzień i w kwietniu rozpoczniemy prace.

Która z hipotez o tym, co jest w szybie, według pana jest prawdopodobna?

Myślę, że najbardziej ta mówiąca o skarbach, kosztownościach, cennych obrazach. Dla nas najważniejszy jest węgiel, jeśli jednak coś znajdziemy, przekażemy na rzecz Skarbu Państwa.

Czy byłaby szansa, aby później wykorzystać ten szyb do zwiedzania?

Oczywiście, nie ma przeszkód.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*ZOBACZ LISTĘ ZAWODÓW DO DEREGULACJI
*Hans Kloss powrócił FILM, ZDJĘCIA, RECENZJE, czyli HISTORIA PRAWDZIWA

Komentarze (21)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Wazi Oberschlesien (gość)

Tyy guzik wiysz o historii to po kija sie sam udzielosz gorolu pierniczony czorny!!! spierdzielej tam na swoja polsko piepszono i do warszawki tolusi śmierdzoncy :/ Dumni ze stolicy, bo ze ślonskich ronk wybudowano !!!

Polak (gość) (jo)

jo widzisz jak was hitler wychował .Nauczył was kraść, mordować wyszydzać jesteś chory masz wyprany mózg nadajesz się do Koreii północnej o ile wiesz gdzie to jest.

Polak (gość) (kokot)

kokot ty ośle jeden nie dość że sam jesteś jadowity to jeszcze chcesz zmienić historie.Cała Europa was nie cierpi.Niemieckich grzechów nie wymażecie .

Alojz (gość)

Byłem tam.Szyb jest zabetonowany w kwadracie gdzieś 8x8 m,na wysokości do 1 metra nad ziemią.Ale jest z boku okno pókoliste gdzie mozna zajrzeć i poświecić latarką.Jest to zasypane ,ale nie było to okno tylko normalne wejscie do szybu górników.Szyb jest okrągły sporych rozmiarów a scianki sa wykafelkowane.Można oswietlić do około10 m na dno potem już nic nie widać.

achim (gość)

zgadza się. W książce jest to podpisane jako Kopalnia Miechowice na starej pocztówce.

Gość (gość) (Fana)

Myśle,że nie wystarczyło by tu miejsca żeby wymienić ile rzeczy sobie przywłaszczył.To wszystko co pan Chojnacki posiada to oczywiście z uczciwej pracy ;)

lol (gość)

Na zdjęciu jest widok dawnej kopalni Miechowice, a nie jak opisano szybu południowego. Widzę że dziennikarska rzetelność gdzieś umknęła w pogoni za skarbem.

henkel (gość)

..? Warszawie tak ? A za co ?
Tym polskim złodziejom ?
Kasa do Beuthen . Trza ratować to miasto za niymieckie pieniadze jak polka nie ma.