Centrum zarządzania autostradami w Milówce ma powstać w 2014 roku

Wielki sukces Żywiecczyzny! Porażka Zabrza. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad do 2014 roku chce za pół miliarda złotych zbudować Krajowy System Zarządzania Ruchem na Autostradach i Drogach Ekspresowych. Jednym z jego elementów ma być centrum w Milówce.
 Mikołaj Suchan

- Planujemy utworzenie w kraju czterech centrów zarządzania ruchem: w Warszawie, we Wrocławiu, w Strykowie i w Milówce. W wypadku tej ostatniej, centrum ma zostać zorganizowane na bazie istniejącej stacji zarządzającej tunelem w Lalikach na trasie S69 - mówi Artur Mrugasiewicz, szef zespołu ds. komunikacji społecznej GDDKiA. Jego zdaniem to oszczędnościowy wariant i wcześniejsze zapowiedzi o planowanym powstaniu centrum w Zabrzu-Mikulczycach raczej nie dojdą do skutku.

Zadaniem systemu będzie całodobowe monitorowanie ruchu samochodowego, warunków atmosferycznych, stanu utrzymania dróg, wypadków, a w konsekwencji zarządzanie sytuacją na drogach, przekazywanie informacji o warunkach ruchu, kierowanie na objazdy.

Na podstawie odczytów ze stacji pogodowych KSZR będzie wyświetlał na tablicach ostrzeżenia dla kierowców. Będzie można zobaczyć komunikaty o śliskiej nawierzchni, bocznym wietrze, mgle czy wypadku. Wprowadzone zostaną również świetlne znaki z ograniczeniami prędkości, których treść będzie można zmieniać w zależności od warunków jazdy. Tego typu urządzenia zdają już doskonale egzamin przed wjazdem do tunelu pod rondem w Katowicach. - Docelowo systemem mają zostać objęte wszystkie odcinki autostrad i dróg ekspresowych oraz dróg krajowych włączonych w elektroniczny system poboru opłat, będące w eksploatacji w roku 2016 - mówi Mrugasiewicz.

Co ciekawe utworzona zostanie także... Hurtownia Danych o Ruchu, która będzie archiwizować dane pozyskane przez system, by w sytuacji podobnej zareagować zgodnie z opracowanym modelem.

GDDKiA ogłosiła przetarg na opracowanie studium wykonalności budowy Systemu Zarządzania Ruchem na Autostradach i Drogach Ekspresowych. Ma ono powstać w ciągu najbliższych dwóch lat, a jego koszt szacowany jest na poziomie 125 tys. euro. Firmy mogą składać oferty do 19 października. Jak ustaliliśmy, kontrakt przypadnie wykonawcy, który zaproponuje najniższą cenę.

  • Dziennik Zachodni
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.