Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcą wygrać ze smogiem w Żorach - przyjdź na spotkanie do domu kultury!

Szymon Kamczyk
Mat.prasowe
W czwartek 9 lutego o godz. 17.30 na poddaszu w domu kultury w Żorach odbędzie się spotkanie dla mieszkańców pn. "PrzegoniMY smoga z Żor". Organizatorem spotkania jest stowarzyszenie Grupa Działamy, a inicjatorką - radna Anna Nowacka.

Chcą wygrać ze smogiem w Żorach - przyjdź na spotkanie do domu kultury!

Przyjdź na pierwsze w tym roku spotkanie dotyczące walki o żorskie, czyste powietrze dla Ciebie i Twojej rodziny! Dowiesz sie, jak radzić sobie z zanieczyszczonym powietrzem, co wspólnie zrobić, by skutecznie walczyć z niską emisją w mieście, jakie skutki dla naszego zdrowia ma życie ze smogiem oraz dlaczego ma znaczenie czym palimy w piecach.

Eksperci z Rybnika podzielą się wiedzą

W specjalnym spotkaniu będą uczestniczyć prelegenci - uznani eksperci, społecznicy, którzy od kilku lat zajmują się problemem ograniczenia niskiej emisji w śląskich miastach, a w Rybniku rozpoczęli kilka lat temu walkę ze smogiem i prowadzą akcję "Wyjście Smoga" oraz tworzą „Rybnicki Alarm Smogowy”. Na zaproszenie żorskiej radnej, Anny Nowackiej przyjadą i podzielą się z żorzanami swoją wiedzą, doświadczeniem i dobrymi praktykami walki o czyste powietrze. Oprócz porad i multimedialnych prezentacji, spotkanie będzie także służyło wypracowaniu wspólnie pomysłów na skuteczne działania w Żorach, ograniczających niską emisję. Każdy będzie mógł podzielić się swoją opinią, przedstawić swoje pomysły, zaś eksperci podpowiedzą który kierunek sprawdził się w sąsiednim Rybniku. Liczymy na twórczą dyskusję. Zapraszamy całe rodziny i wszystkich tych, którym zależy na poprawie jakości powietrza w Żorach.

Jeśli jeszcze myślisz, że ten temat Ciebie nie dotyczy, przekonujemy:

Żorami w okresie grzewczym, czyli teraz, zimą, zawładnął niebezpieczny dla naszego zdrowia smog. To tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia ze źródeł o wysokości do 40 metrów nad poziomem terenu. W większości są to domowe kominy. Smog jest efektem działalności samych żorzan. Odpowiadają za nią niewydajne domowe piece i kotły oraz to, co w nich jest spalane - głównie węgiel niskiej jakości (muł, flot) i śmieci. Polskie, a szczególnie śląskie powietrze należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Co roku z tego powodu przedwcześnie umiera ok. 45 tys. osób! W roku 2014 było to 42.412 osób (dane: "Air quality in Europe — 2014 report" European Environment Agency, 2014).

Smog jest okrutny dla naszego zdrowia. Pył zawieszony zawiera substancje toksyczne i rakotwórcze, jak węglowodory aromatyczne - m.in. benzo(a)piren - metale ciężkie i dioksyny. Długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem najbardziej niebezpieczne jest dla dzieci, ludzi w podeszłym wieku, kobiet w ciąży oraz osób z chorobami dróg oddechowych. Dlatego tak ważna jest wiedza i informacja, jak dbać o nasze zdrowie i czyste powietrze.

Program spotkania:

1. Prezentacja: „Smog nasz powszedni” (20 minut)
Emil Nagalewski, Janusz Piechoczek - Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS, Akcja "Wyjście Smoga", www.wyjsciesmoga.pl

2. Prezentacja: „Palisz śmieci? Łamiesz prawo!” (20 minut)
Zdzisław Kuczma, Oliwer Palarz, Henryk Hyła - Rybnicki Alarm Smogowy

3. Dyskusja i wnioski

Czwartek, 9 lutego, godz. 17:30

Miejsce: sala Poddasze w Miejskim Ośrodku Kultury
przy ul. Dolne Przedmieście 1 Żory

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto