Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz zaoszczędzić? To oszczędzaj mądrze!

Redakcja
Unikanie niepotrzebnych strat ciepła, korzystanie z odnawialnych źródeł energii i efektywne pozyskiwanie energii z paliw kopalnych to zasady, które powinny być wykorzystywane w gospodarce. Ale nie tylko, bo również prywatnie przynoszą dobre efekty - dobre, czyli oszczędne. Dlaczego? Bo udowodniono, że wprowadzane w naszych domach pozwalają lepiej gospodarować energią i obniżyć koszty jej codziennego zużycia.

Najpierw Trias Energetica, a dopiero potem OZE
"Najtańsza energia to energia zaoszczędzona" - takie hasło oddające intencje twórców modelu Trias Energetica byłoby dobrą odpowiedzią na obecne problemy wynikające z rosnącego zapotrzebowania na energię, przy jej ograniczonej podaży.

Koncepcja opracowana przez Delft University of Technology na potrzeby sektora budowlanego, opiera się na trzech zasadach: unikanie niepotrzebnych strat energii, wykorzystanie jej odnawialnych źródeł (słońce, wiatr, geotermia) oraz efektywne pozyskiwanie energii z paliw kopalnych. - Według autorów modelu Trias Energetica pierwszym krokiem w kierunku przeciwdziałania deficytowi energetycznemu jest zmniejszenie zużycia energii - mówi Monika Kupska-Kupis, architekt oraz ekspert kampanii "Energooszczędność w moim domu".

- I nie chodzi tu o rezygnację z ogrzewania czy używania urządzeń pobierających prąd, ale o ograniczenie strat ciepła, a także zmniejszenie zapotrzebowania na dogrzewanie zimnych pomieszczeń - dodaje ekspertka.

I wyjaśnia: "Straty ciepła eliminujemy również poprzez odpowiedni projekt architektoniczny oraz wysoką jakość wykonawstwa. Nie od razu, a dopiero w następnej kolejności myślimy o wdrożeniu rozwiązań do pozyskania energii ze słońca lub wiatru, a jeśli tej nie wystarcza na potrzeby domu - myślimy o tym, jak zoptymalizować pozyskanie i wykorzystanie energii ze źródeł konwencjonalnych".

Ustawa daje możliwości...
W marcu Prezydent RP podpisał ustawę o OZE. Coraz więcej ludzi zainteresuje się więc możliwością wytwarzania zielonej energii na własne potrzeby, jak również w celu dalszej odsprzedaży. Sejm zdecydował bowiem o pozostawieniu w ustawie korzystnych dla prosumentów zapisów o gwarantowanych cenach odsprzedaży wytworzonej przez nich energii.

Wobec wejścia w życie ustawy o OZE eksperci przypominają o koncepcji Trias Energetica.

- Zanim masowo zaczniemy planować inwestycje w panele fotowoltaiczne, przeanalizujmy aktualny stan naszych domów - radzi Piotr Pawlak, ekspert budowlany. Według firmy doradczej BuildDesk - roczne zużycie energii końcowej w polskich domach jednorodzinnych wynosi 130-140 kWh/mkw., przy czym domy powstałe przed 1966 rokiem zużywają jej nawet do 350 kWh/mkw. Większość kwalifikuje się do termomodernizacji, która pozwala ograniczyć zużycie energii do 70 procent - wyjaśnia Piotr Pawlak.

A Jolanta Lessig, ekspertka zajmująca się zarówno systemami solarnymi, jak i zastosowaniem szkła niskoemisyjnego potwierdza: "Najpierw uszczelniamy i docieplamy budynek, a potem instalujemy rozwiązania OZE".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto