Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chorzów: Fundusze europejskie na wyciągnięcie ręki

Redakcja
Dla osób, które chcą coś robić, to znakomity program - mówi o "Szansie dla ciebie" Michał Lech.
Dla osób, które chcą coś robić, to znakomity program - mówi o "Szansie dla ciebie" Michał Lech. fot. Marzena Bugała.
Już sześćset osób zaczęło pracę dzięki udziałowi w projekcie "Szansa dla ciebie". W Chorzowie prowadzi go, korzystając ze środków europejskich, Powiatowy Urząd Pracy.

"Szansa dla ciebie" jest projektem realizowanym już od 1 marca 2008 roku. Zgodnie z założonym harmonogramem ma potrwać aż do końca 2013 roku. Od 2008 do tego roku na "Szansę dla ciebie" wykorzystano ponad 10,5 miliona złotych z unijnych funduszy. Z tej sumy prawie 3,5 miliona złotych przekazano osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą.

Statystyki prowadzone przez urząd pracy są imponujące: liczba uczestników projektu to 1701 osób. Bezrobotni korzystający z "Szansy dla ciebie" mogą brać udział w kilku formach wsparcia. Zorganizowano dla nich 463 staże. Zorganizowano 249 tak zwanych przygotowań zawodowych, 1037 osób uczestniczyło w szkoleniach zawodowych grupowych i indywidualnych, wypłacono 242 dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Oczywiście uczestnicy mogli skorzystać z poradnictwa zawodowego oraz pośrednictwa pracy.

Jednym z chorzowian, którzy dzięki projektowi "Szansa dla ciebie" rozpoczęli działalność gospodarczą jest Michał Lech. Od grudnia 2009 roku prowadzi firmę opierającą się przede wszystkim na założonym przez niego wiele lat temu kwartecie smyczkowym "Altra Vota".

- Wcześniej pracowałem jako wolny strzelec, przede wszystkim na umowy o dzieło - wspomina Michał Lech. - Rozpoczęcie działalności gospodarczej pozwoliło mi na rozszerzenie działalności, mogę między innymi startować w przetargach.

Pan Michał jak do tej pory nie miał okazji żałować decyzji o założeniu firmy. Za pieniądze z urzędu pracy (osoby rozpoczynające działalność mogą starać się o prawie 20 tysięcy złotych, pan Michał otrzymał około 18,5 tys. zł) kupił między innymi sprzęt komputerowy, mikrofony studyjne, a nawet instrument.

Pamięta, że wniosek do urzędu pracy przygotowywał przez jakieś 1,5 miesiąca - tak długo, by był jak najlepszy. Zresztą mógł korzystać z pomocy urzędników.

Koncertów ma sporo. Jednym z największych osiągnięć jest organizacja niedawnego występu "Soyka po śląsku".

Joanna Badura - Sitko,
specjalista ds. programów w powiatowym urzędzie pracy w Chorzowie

Środki unijne pozwalają nam na objęcie szkoleniami większej grupy osób, niż byłoby to możliwe tylko przy wykorzystaniu środków krajowych. Dobrym przykładem na poparcie tego twierdzenia są dane z roku 2008. Wtedy szkoleniami objęliśmy 1150 osób, z czego 552 były z projektu "Szansa dla ciebie".

Sądzę, że szkolenia to najszybszy i najlepszy sposób na poprawę sytuacji osób bezrobotnych. Można przecież skończyć nawet proste szkolenie obsługi kasy fiskalnej i dzięki temu zacząć od razu pracę, a podczas kolejnych szkoleń można podnosić swoje kwalifikacje.

Znam też osoby bezrobotne, które zrobiły w ciągu roku trzy szkolenia, ostatnim zaś było szkolenie biznesowe. I na tej podstawie ci ludzie rozpoczynali działalność gospodarczą i dobrze sobie radzą.

Trzeba pamiętać, że jest sporo bezrobotnych, którzy doskonale wiedzą, co chcieliby robić. I oczekują od nas konkretnych szkoleń, na przykład weterynaryjnych. I nawet wtedy, gdy na takie szkolenie nie jesteśmy w stanie zebrać grupy, staramy się pomóc i finansujemy indywidualną naukę.

Mimo to jest jednak bardzo wiele osób, którym ogromnie potrzebny jest moduł motywacyjny rozpoczynający każde nasze szkolenie. Zdarza się, że na pytanie przyszłego pracodawcy "co wcześniej pan robił?" bezrobotny odpowiada, że "wszystko". Zdarza się, że nie widzą potrzeby pisania listów motywacyjnych, ponieważ uważają, że to pracodawca powinien wiedzieć, że wcześniej dobrze pracowali. Ludzie czasem nie potrafią wymienić swoich umiejętności, swoich zalet. A przecież nawet pani, która nigdzie nigdy nie pracowała ma konkretne umiejętności: potrafi na przykład zarządzać budżetem domowym, opiekować się dziećmi... Dlatego na szkoleniach ćwiczymy takie sytuacje i prezentację swojej osoby

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto