Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chorzów: Fundusze europejskie na wyciągnięcie ręki

Redakcja
Szkolenia komputerowe przechodzą zarówno bezrobotni, jak i pracownicy urzędu pracy
Szkolenia komputerowe przechodzą zarówno bezrobotni, jak i pracownicy urzędu pracy fot. Marzena Bugała
Ponad 950 osób przeszkolono w zeszłym roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Chorzowie. Spora ich część, aż 189 ludzi, uczestniczyła w kursach, w których bardzo istotnym elementem była nauka mniej lub bardziej specjalistycznych programów komputerowych. Nie ma się co oszukiwać - bez umiejętności obsługi komputera trudno dostać pracę, zwłaszcza jeśli marzy się o wyżej opłacanej.

Z tych 189 osób aż 103 zostały przeszkolone w ramach finansowanego z funduszy unijnych programu "Szansa dla ciebie".

Statystyki podawane przez Joannę Badurę - Sitko, specjalistę ds. programów w chorzowskim PUP robią wrażenie: szkolenie 103 osób kosztowało ponad 212 tys. zł. Pewna ich część to były szkolenia indywidualne, obejmujące bardzo specyficzną wiedzę.

- Kosztorysowanie budowlane wspomagane komputerem kosztowało 950 zł i robiliśmy to dla jednej osoby. Szkolenie "pracownik administracyjno-biurowy z elementami archiwistyki" przygotowaliśmy dla 10 osób, podobnie jak "specjalista ds. księgowości oraz kadr i płac" czy "specjalista obsługi turystycznej z językiem angielskim" - wylicza tylko niektóre tematy szkoleń pani Joanna.

Oprócz tego 12 osób w zeszłym roku zrobiło ECDL, czyli "Europejskie komputerowe prawo jazdy". To potwierdzenie umiejętności w obsłudze komputera. Zresztą sami pracownicy urzędu pracy także takie "komputerowe prawo jazdy" zdobywali.

Joanna Badura - Sitko przypomina, że trzy lata temu 28 pracowników przeszło przez tryb podstawowy tego szkolenia (kosztowało ono wówczas około 39 tys. zł). Rok temu jeden z pracowników skończył podobne szkolenie w tak zwanym trybie zaawansowanym. Oprócz tego pracownicy urzędu stale uczą się obsługi nowych programów wprowadzanych do obsługi klientów.

Dzięki unijnym pieniądzom także zakładane są strony internetowe. I być może dlatego, że coraz więcej bezrobotnych sprawnie porusza się w internecie, cieszą się one sporą popularnością. Na podstawową stronę (

www.pupchorzow.pl

) miesięcznie jest około 7 tys. wejść. Na kolejną stronę www.szansadlaciebie.eu prowadzoną od 2008 r. jest około 2,5 tys. wejść na miesiąc.

Moim zdaniem
Joanna Broncel, kierownik działu rozwoju zasobów ludzkich w Powiatowym Urzędzie pracy w Chorzowie

Szkoleń z obsługi komputera robimy dla bezrobotnych z terenu miasta dość dużo. Dzięki pieniądzom z funduszy unijnych mamy możliwość zrobienia ich więcej, niż gdybyśmy mieli tylko do dyspozycji pieniądze z krajowego funduszu pracy.

Często są to szkolenia zawodowe z nauką obsługi specjalistycznych programów, na przykład księgowość wspomagana komputerem, kadry i płace, gospodarka magazynowa z obsługą komputera. Zresztą przykład tego ostatniego zawodu pokazuje, jak bardzo rynek pracy się zmienia. Kiedyś aby pracować w magazynie trzeba było przede wszystkim umieć obsługiwać wózek widłowy. Teraz natomiast oprócz obsługi wózka, trzeba także znać odpowiedni program komputerowy. Także w wielu sklepach można dostać pracę, jeśli potrafi się wystawić fakturę przez komputer.

Już tylko przy wykonywaniu najprostszych prac fizycznych nie jest potrzebna znajomość obsługi komputera.

Mimo to wciąż bardzo wiele osób dopiero u nas uczy się podstaw obsługi komputera. Do tej pory albo nigdy z niego nie korzystali, albo tylko raz, dwa razy zaglądali do internetu.Podstawowy kurs trwa cztery tygodnie i są to codzienne spotkania. Na nich można nauczyć się obsługi najważniejszych programów typu world, exel, zakładania konta pocztowego, zasad poruszania się w internecie.

Badamy potem efektywność takich kursów. Około 40 procent osób znajduje po nich pracę.

Bezrobotni chętnie korzystają z komputerów w naszym urzędzie pracy. Najłatwiejszy do nich dostęp jest w ramach klubu pracy.

Organizujemy także indywidualne szkolenia, dla osób które potrzebują specyficznych szkoleń - organizowaliśmy takie na przykład dla architektów z projektowania w 3D. W takich sytuacjach potrzebujemy zapewnienia, że dana osoba ma zagwarantowaną pracę. MO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto