Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciągłe zmęczenie? To może być objaw choroby!

abcZdrowie.pl
by nigelpepper / CC BY 2.0 (flickr)
Narzekasz na ciągłe zmęczenie i brak energii? Sprawdź, czy nie jest to objaw choroby. Zespół chronicznego zmęczenia dotyka coraz więcej osób.

Każdy jest od czasu do czasu zmęczony. Naturalną reakcją jest wówczas pragnienie odpoczynku. Dzięki niemu możemy się zregenerować i dalej działać na ważnych dla nas polach. Natomiast ciągłe zmęczenie i brak odprężenia, pomimo poświęcaniu nań odpowiedniej ilości czasu, to już choroba. Zespół chronicznego zmęczenia lub depresja dotykają coraz więcej osób. Sprawdź, czy jesteś zagrożony.

Kto choruje na zmęczenie?
Zespół chronicznego zmęczenia to choroba cywilizacyjna, związana z ogólną tendencją do szybkiego tempa życia. Konieczność sprostania różnym rolom zawodowym, rodzinnym i społecznym narzuca na człowieka ogromną odpowiedzialność. Duża presja, sytuacje stresowe, niezdrowa konkurencja, nieprawidłowa dieta, używki oraz niewystarczająca ilość snu mogą bardzo przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia – nawet jeśli dana osoba prowadziła kiedyś zdrowy styl życia.

Dodatkowo narażone są osoby o specyficznej osobowości. W świecie nauki mówi się o niej osobowość WZA (A) lub – kładąc nacisk na czyny – osobowość przejawiająca zachowania typu A. Taka osoba przejawia tendencję do rywalizacji i wrogość. W otaczającym ją świecie wyszukuje zagrożeń lub bardzo się na nich skupia. Jednocześnie jest ekstrawertyczna – bardzo często wyraża swoje wewnętrzne przemyślenia na głos – i neurotyczna. Poza tym cechuje ją niski poziom ugodowości. Chodzi o to, że osoby WZA są skłonne poddawać się trybowi życia, który sprzyja pojawianiu się zespołu chronicznego zmęczenia.

Jak rozpoznać zespół chronicznego zmęczenia?
Żeby rozpoznać zmęczenie jako odrębny syndrom, lekarz musi najpierw wykluczyć inne choroby (chociażby cukrzycę, boreliozę, niedoczynność tarczycy itp.), które takie zmęczenie mogłyby powodować. Ponadto musi ono utrzymywać się nieprzerwanie przez 6 miesięcy. Mogą mu towarzyszyć ból mięśni i stawów, powiększone węzły chłonne, wypalenie i brak empatii, drażliwość i irytacja, niepokój, trudności z koncentracją, spadek wydajności, a także niższe niż normalnie libido.

Zespół chronicznego zmęczenia a depresja
W środowisku medycznym zespół chronicznego zmęczenia określa się jako odrębną jednostkę chorobową bądź zespół objawów towarzyszący depresji. Lek. Łukasz Wroński, internista wyraża się o samym zmęczeniu w następujący sposób: „Zmęczenie jest naturalnym objawem, występuje u każdego z nas i jest sygnałem ostrzegawczym, że musimy nieco zwolnić tempo życia, zadbać o wypoczynek, odpowiednią długość snu lub zafundować sobie odrobinę wakacji. Sytuacja zmienia się, jeśli uczucie zmęczenia trwa długo, albo towarzyszą mu inne objawy. Długotrwałe uczucie zmęczenia, gdy towarzyszy mu smutek (trwający bez przerwy co najmniej 2 tygodnie), albo utrata zainteresowań, może być objawem depresji. Prawdopodobieństwo jej wystąpienia wzrasta szczególnie jesienią. Innym objawem jest np. kołatanie serca w czasie wysiłku i bladość skóry – te objawy mogą sugerować niedokrwistość. Czasem zmęczeniu towarzyszą bóle w klatce piersiowej i zasłabnięcia, typowe dla choroby wieńcowej. Tak więc samo uczucie zmęczenia jest objawem powszechnym i częstym. Niepokoić powinniśmy się, kiedy będą towarzyszyć mu inne objawy, a w szczególności te, o których już wspomniałem. Wtedy powinniśmy udać się do lekarza”.

Zgodnie ze słowami specjalisty, w przypadku długotrwałego zmęczenia objawy natury psychologicznej przeplatają się z symptomami somatycznymi i mają na siebie wzajemny wpływ. Biorąc pod uwagę przeważające tendencje, amerykańscy lekarze są skłonni odróżniać zespół chronicznego zmęczenia od depresji. W Polsce, podobnie jak w innych europejskich krajach, cały czas traktuje się je łącznie.

Leczenie zespołu chronicznego zmęczenia
W związku z powyższym nie ma również jasno sprecyzowanego kierunku leczenia. Najczęściej stosuje się leki przeciwdepresyjne i psychoterapię. Niekiedy stosuje się leki sterydowe. Dość często zaleca się natomiast ćwiczenia fizyczne. Na pewno pozwalają rozładować one frustracje, negatywne emocje i napięcia. Ponadto usprawniają funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, normalizują ciśnienie krwi, dotleniają organizm, usprawniają ciało i poprawiają kondycję. Wpływają również na wydzielanie hormonów działających uspokajająco na układ nerwowy. Różnice poglądowe, co do samego charakteru choroby, znacząco wpływają na wybór metody leczenia. Oczywiście, jeżeli długotrwałe zmęczenie spowodowane jest występowaniem innej choroby, stosuje się charakterystyczne dla niej leczenie. Kiedy jednak specjalista wykluczy je, a dominującym problemem jest właśnie zmęczenie, stosuje się zazwyczaj leczenie podobne jak w przypadku rozpoznanej depresji.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto