Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciepła woda tanio i wygodnie

Agnieszka Zielińska
Decyzja o wyborze sposobu przygotowania c.w.u. nie jest wbrew pozorom prosta, bo oddziałuje na stan naszego budżetu domowego. System w oczywisty sposób jest związany z ogrzewaniem budynku. W domach jednorodzinnych sprawdzą się gazowe kotły dwufunkcyjne.

Generalnie kotły grzewcze mogą być zasilane paliwami stałymi, np. węglem lub drewnem, olejem opałowym albo gazem (ziemnym lub LPG). Mogą być jednofunkcyjne (tylko do centralnego ogrzewania - c.o.) lub dwufunkcyjne (do c.o. i również do podgrzewania wody użytkowej). Przygotowanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) w domu jednorodzinnym to druga ważna decyzja po wyborze systemu ogrzewania. Obydwie instalacje są ze sobą powiązane w oczywisty sposób. Jeśli w budynku korzystamy z kotła grzewczego na paliwo stałe lub olej opałowy częściej wybierany jest kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem (np. podgrzewacz wody pojemnościowy lub przepływowy). Natomiast w budynkach ogrzewanych gazem ziemnym lub gazem LPG możemy zastosować gazowy kocioł dwufunkcyjny (kocioł ma wbudowany zasobnik pojemnościowy). To drugie rozwiązanie jest tańsze, więc bardziej popularne. Generalnie możemy wybrać kotły stojące i wiszące. Zasadnicza różnica między stojącymi i wiszącymi kotłami związana jest z ich funkcjonalnością, rozmiarem i mocą. Kotły wiszące są mniejsze, mają również mniejszą moc, ale łatwiej je zamontować w małym pomieszczeniu. Nie wymagają przygotowania kotłowni w osobnym lokalu.

Kotły dobiera się głównie w zależności od powierzchni pomieszczeń, które chcemy ogrzać. Przy szczelnych oknach i dobrze docieplonym budynku możemy zamontować kocioł o mocy ok. 13 kW dla 100 m kw. Można także dodać moce poszczególnych grzejników i do wyniku dodać około 20 proc., aby kocioł mógł pracować poniżej swej maksymalnej mocy.

Zarówno gazowe kotły tradycyjne, jak i kondensacyjne (oszczędnościowe) są urządzeniami, które ogrzewają budynek oraz ciepłą wodę użytkową. I jedne, i drugie mogą ogrzewać wodę zasilającą instalację ogrzewania budynku do wysokiej temperatury np. 80 stopni Celsjusza. Oferowane są jako jedno- i dwufunkcyjne, oraz z zabudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Kotły kondensacyjne mają jednak zamkniętą komorę spalania, natomiast tradycyjne dostępne są z otwartą lub zamkniętą - sposób doprowadzenia powietrza do kotła. W przypadku komory zamkniętej kocioł może pobierać do spalania powietrze zewnętrzne.

Jeśli wybierzemy gaz ziemny do kotła z zamkniętą komorą spalania, nie jest nam potrzebna wentylacja nawiewna (kratka wentylacyjna w ścianie zewnętrznej budynku). Jest to bardzo przydatne, zwłaszcza jeśli kocioł znajduje się np. w łazience. Dodatkową zaletą takiego kotła jest to, że spaliny nie mogą przedostawać się tu do pomieszczenia kotłowni. Przy otwartej komorze spalania kocioł pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje. Wówczas odpowiednia ilość powietrza musi być doprowadzana przez kratkę w ścianie budynku.

Kotły kondensacyjne pracują z wyższą sprawnością od tradycyjnych, czyli lepiej wykorzystują paliwo, zapewniając niższe koszty ogrzewania. Osiągają sprawność nawet do ponad 100 proc., podczas gdy tradycyjne tylko do ok. 90 proc. Kotły kondensacyjne są oszczędniejsze od tradycyjnych o ok. 15-20 proc., a w porównaniu ze starymi kotłami zużycie gazu będzie tu mniejsze nawet o 30 proc. W tradycyjnych kotłach spaliny wyrzucane do atmosfery mają jeszcze wysoką temperaturę - ok. 100 stopni Celsjusza. Zawierają bowiem sporą ilość ciepła, które jest bezpowrotnie tracone. Kotły kondensacyjne maksymalnie je wykorzystują.

Spaliny odprowadzane z kotła kondensacyjnego mogą mieć temperaturę nawet 35 stopni Celsjusza. Maksymalne odebranie ciepła ze spalin (głębokie ich schłodzenie) możliwe jest dzięki zjawisku kondensacji, które polega na wykropleniu wody zawartej w spalinach. Uzyskuje się wówczas dodatkową ilość ciepła, które można wykorzystać, obniżając koszty ogrzewania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto