18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cieszyn: Fundusze europejskie na wyciągnięcie ręki

Łukasz Klimaniec
Sale lekcyjne szkoły w Cisownicy zyskały m.in. nowe parkiety. Na zdjęciu: Tadeusz Gluza, dyrektor placówki
Sale lekcyjne szkoły w Cisownicy zyskały m.in. nowe parkiety. Na zdjęciu: Tadeusz Gluza, dyrektor placówki fot. Łukasz Klimaniec
Kiedy uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jury Gajdzicy w Cisownicy wrócą we wrześniu do nauki, mogą nie poznać budynku swojej szkoły. We wszystkich klasach zostały pomalowane ściany, robotnicy wyłożyli nowiutkie parkiety i posadzki, a łazienki i toalety zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Do tej pory stan ścian był fatalny - nie ukrywa dyrektor szkoły Tadeusz Gluza, który od 20 lat uczy w tej placówce. - Mury nie były od lat malowane, efekt był taki, że widać było już zacieki.

Już w maju tego roku uczniowie mieli okazję uczyć się w kilku wyremontowanych salach lekcyjnych, ale dopiero we wrześniu zobaczą całkowity efekt gruntownego remontu, jaki był prowadzony w ich szkole. Bo nowe meble i pomoce dydaktyczne zostały zakupione właśnie w okresie wakacji.

"Modernizacja i wyposażenie Szkoły Podstawowej w Cisownicy" to projekt, jaki od września 2009 roku gmina Goleszów realizuje dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Dzięki projektowi za 1,1 mln zł udało się odnowić cały budynek szkoły, a także wyposażyć go w brakujące sprzęty.

I tak funkcjonujący przy szkole basen wzbogaci się o niezbędny sprzęt ratowniczy, m.in. materace ortopedyczne z kołnierzem usztywniającym, a także wózek inwalidzki. Są również stelaże na sprzęt używany podczas ćwiczeń w wodzie. Odnowione zostały nawet szatnie i szafki dla uczniów.

Ale to nie jedyna zmiana. Jeszcze w 2009 roku udało się zmodernizować instalację centralnego ogrzewania - prócz jej wymiany, na korytarzach i klasach zostały za-montowane nowe grzejniki. Robotnicy wymienili stare okna na nowe.

- Wreszcie w sali gimnastycznej i basenie będzie można je uchylać. Do tej pory nie było takiej możliwości - cieszy się dyrektor.

Na modernizacji zyskała także sala gimnastyczna, największa w gminie Goleszów. Po 16 latach znajdzie się w niej nowy parkiet, a w upalne dni uczniowie nie będą musieli ćwiczyć w ukropie. W odpowiedni sposób został już ocieplony sufit obiektu.

Moim zdaniem
Maria Pindur, Naczelnik wydziału edukacji starostwa powiatowego w Cieszynie

Remont średniej szkoły, jak np. termomodernizacja, to koszt co najmniej dwóch milionów złotych. A to bardzo dużo. Jeśli uda się otrzymać środki unijne w wysokości 85 lub 75 procent, w zależności od tego, z jakiego programu się korzysta, to jest to bardzo duży zastrzyk pieniężny.

Szkoły występowały do funduszy europejskich z wnioskami o dofinansowanie swoich remontów, ale generalnie te pieniądze można otrzymywać na wniosek powiatu. Jeden z wniosków złożonych przez nasz urząd dotyczył budowy hali sportowej, ale na to nie dostaliśmy pieniędzy. Teraz na rozstrzygnięcie czekają dwa kolejne wnioski - to termomodernizacja szkół rolniczych w Międzyświeciu i termomodernizacja Szkolnego Schroniska Młodzieżowego Zaolzianka w Istebnej.

Podczas wakacyjnych przerw w szkołach prowadzone są remonty różnego rodzaju. To na przykład malowanie sal lekcyjnych, przebudowa klatki schodowej, usuwanie skutków powodzi, jak ma to miejsce w Wiśle czy Skoczowie, doprowadzenie ciepłej wody. To także te wszystkie prace, których nie można byłoby wykonać w trakcie roku szkolnego, czyli kompleksowe malowanie sal gimnastycznych, renowacja węzłów sanitarnych, naprawa dachów czy remonty podłóg.

Wydział Inwestycji cieszyńskiego starostwa prowadzi obecnie trzy inwestycje. W Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie jest to remont kapitalny sali gimnastycznej, który kosztuje 230 tys. złotych, z kolei w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Cieszynie to remont dachu za 220 tys. złotych. Najpoważniejsze zadanie jest jednak prowadzone w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika. To pierwszy etap budowy nowej sali gimnastycznej, remont kapitalny starej sali za 1,3 mln złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto