Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co to jest IKZE i czym się różni od IKE?

Andrzej Gębarowski
Fot. Tomasz Gola
Indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) to nowa forma oszczędzania na przyszłą emeryturę, z której można skorzystać od 1 stycznia 2012 r.

IKZE są bardzo zbliżone do funkcjonujących już od blisko 8 lat indywidualnych kont emerytalnych, tzw. IKE. Oba rachunki różnią jednak pewne istotne szczegóły, m.in. opodatkowanie podatkiem dochodowym, maksymalny limit wpłat czy ustawowy wiek, po osiągnięciu którego będziemy mogli wypłacić zgromadzone przez nas pieniądze. Poniżej zamieszczamy analizę różnic i podobieństw pomiędzy IKZE oraz IKE, dokonaną przez Marka Nienałtowskiego, eksperta Domu Kredytowego Notus SA.

Wpłaty na IKZE można odliczyć od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czego nie ma w przypadku IKE. Wypłata środków finansowych z IKZE będzie się jednak potem wiązała z koniecznością zapłacenia podatku dochodowego od całej zgromadzonej kwoty według obowiązującej w danym momencie skali podatkowej.

Wypłaty środków z IKE i IKZE mogą mieć formę jednorazową albo ratalną. Zakładając niezmienność obowiązującej obecnie 18- i 32-procentowej skali podatku, korzystniejsza dla IKZE wydaje się dziś forma ratalna.

Wpłaty dokonywane na IKZE nie mogą przekroczyć w roku kalendarzowym kwoty odpowiadającej równowartości 4 procent podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne, ustalonej dla oszczędzającego za rok poprzedni. Nie mogą być jednocześnie większe niż 4 procent kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ogłoszonej na podstawie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych na rok poprzedni, którą stanowi 30-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce.

Osoby, które zarabiają najmniej, mogą jednak dokonywać w każdym roku kalendarzowym wpłaty na IKZE do wysokości 4 proc. równowartości 12-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę wykonywaną w poprzednim roku.

W przypadku IKE, kwota wpłat jest stała i wynosi trzykrotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok, określonego w ustawie budżetowej. W minionym roku kwota ta wynosiła 10 077 zł.

Wypłata środków zgromadzonych na IKZE następuje wyłącznie w dwóch przypadkach. Po pierwsze, na wniosek oszczędzającego, po osiągnięciu przez niego wieku 65 lat i pod warunkiem dokonywania wpłat na IKZE co najmniej w pięciu latach kalendarzowych. Po drugie, w przypadku śmierci oszczędzającego, na wniosek osoby przez niego uprawnionej.

W przypadku IKE drugi wariant jest identyczny, ale pierwszy nieco się różni. Przy oszczędzaniu na IKE wypłata środków następuje też na wniosek oszczędzającego, ale wcześniej niż z IKZE, bo już po osiągnięciu przez niego wieku 60 lat lub nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55. roku życia, a dodatkowo po spełnieniu dwóch warunków: dokonywania wpłat na IKE co najmniej w pięciu dowolnych latach kalendarzowych albo dokonania ponad połowy wartości wpłat nie później niż na pięć lat przed dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto