Mumia

Mumia.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Racibórz kusi turystów mnóstwem historycznych budowli, przeważnie obiektów sakralnych. Wystarczy wejść na Rynek, by zauważyć wokół kilka prawdziwych pereł architektonicznych, a spacer po mieście najlepiej rozpocząć przy zabytkowej Kolumnie Maryjnej. Racibórz ma jeszcze jeden atut: jest otoczony pięknymi lasami, natomiast w pobliskich Rudach zachwycają Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich (45 km od przejścia granicznego w Chałupkach).

Kościół Wniebowzięcia NMP

W 1205 r. ufundowany został pierwszy w Raciborzu kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Zachowana po dziś dzień bryła architektoniczna pochodzi jednak z początków XIV wieku, kiedy to po pożarze wzniesiono na jego miejscu nową, gotycką budowlę. Jego najpiękniejszą częścią jest barokowy ołtarz wykonany przez Salomona Steinhofa.


Kościół Jakuba i Pawła

Także na płycie raciborskiego Rynku znajduje się inna gotycka świątynia, pod wezwaniem Św. Jakuba i Pawła, należąca dawniej do dominikanów. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi jeszcze z 1285 r. Warto zwiedzić tam kaplicę grobową hrabiów von Gaschin.


Kolumna Maryjna

To najbardziej charakterystyczna budowla, położona na Rynku. Kolumna Matki Boskiej, wykonana w latach 1725 - 1727 przez Jana Melchiora Oesterreicha. Ten późnobarokowy, kamienny monument, ozdobiony licznymi rzeźbami, w tym podobizną patrona Raciborza św. Marcelego, wzniesiony został w podzięce za odsunięcie od miasta epidemii cholery.


Zamek Piastowski

W pobliżu ul. Zamkowej znajduje się najstarszy zabytek Śląska – Zamek Piastowski. Pierwszym jego budowniczym był Mieszko I Plątonogi, syn Władysława Wygnańca i wnuk króla Władysława Krzywoustego. W ruinach zamku możemy odnaleźć odrestaurowaną kaplicę zamkową pod wezwaniem Św. Tomasza Kantuaryjskiego, zwaną perłą śląskiego gotyku.


Mumia

W naszym regionie jest tylko jedno miejsce, gdzie można podziwiać mumię egipską. Tym miejscem jest muzeum w Raciborzu. Śląska mumia urodziła się ok. 800 lat przez Chrystusem. Trafiła na Śląsk w XIX wieku.
Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!