Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co warto zobaczyć w Raciborzu?

Stanisław Bartosik
Racibórz kusi turystów mnóstwem historycznych budowli, przeważnie obiektów sakralnych. Wystarczy wejść na Rynek, by zauważyć wokół kilka prawdziwych pereł architektonicznych, a spacer po mieście najlepiej rozpocząć przy zabytkowej Kolumnie Maryjnej. Racibórz ma jeszcze jeden atut: jest otoczony pięknymi lasami, natomiast w pobliskich Rudach zachwycają Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich (45 km od przejścia granicznego w Chałupkach).

Kościół Wniebowzięcia NMP

W 1205 r. ufundowany został pierwszy w Raciborzu kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Zachowana po dziś dzień bryła architektoniczna pochodzi jednak z początków XIV wieku, kiedy to po pożarze wzniesiono na jego miejscu nową, gotycką budowlę. Jego najpiękniejszą częścią jest barokowy ołtarz wykonany przez Salomona Steinhofa.

Kościół Jakuba i Pawła

Także na płycie raciborskiego Rynku znajduje się inna gotycka świątynia, pod wezwaniem Św. Jakuba i Pawła, należąca dawniej do dominikanów. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi jeszcze z 1285 r. Warto zwiedzić tam kaplicę grobową hrabiów von Gaschin.

Kolumna Maryjna

To najbardziej charakterystyczna budowla, położona na Rynku. Kolumna Matki Boskiej, wykonana w latach 1725 - 1727 przez Jana Melchiora Oesterreicha. Ten późnobarokowy, kamienny monument, ozdobiony licznymi rzeźbami, w tym podobizną patrona Raciborza św. Marcelego, wzniesiony został w podzięce za odsunięcie od miasta epidemii cholery.

Zamek Piastowski

W pobliżu ul. Zamkowej znajduje się najstarszy zabytek Śląska – Zamek Piastowski. Pierwszym jego budowniczym był Mieszko I Plątonogi, syn Władysława Wygnańca i wnuk króla Władysława Krzywoustego. W ruinach zamku możemy odnaleźć odrestaurowaną kaplicę zamkową pod wezwaniem Św. Tomasza Kantuaryjskiego, zwaną perłą śląskiego gotyku.

Mumia

W naszym regionie jest tylko jedno miejsce, gdzie można podziwiać mumię egipską. Tym miejscem jest muzeum w Raciborzu. Śląska mumia urodziła się ok. 800 lat przez Chrystusem. Trafiła na Śląsk w XIX wieku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto