Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czas przemian

[email protected]
Z RPWiK w Katowicach S.A. zostaną wyodrębnione cztery samobilansujące się Zakłady dla gmin Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Imielin i Chełm Śląski. Rozmowa z Andrzejem Gutem Prezesem Zarządu Rejonowego ...

Z RPWiK w Katowicach S.A. zostaną wyodrębnione cztery samobilansujące się Zakłady dla gmin Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Imielin i Chełm Śląski.

Rozmowa z Andrzejem Gutem Prezesem Zarządu Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach S.A.

4 lipca br. gminy: Katowice, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Imielin i Chełm Śląski, na terenie których Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach S.A. świadczy usługi, podpisały Porozumienie w sprawie podziału Spółki. Co sprawiło, że gminy podjęły taką decyzję?

Z dniem 1 stycznia 2007 roku państwowe Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach zostało przekształcone w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa. W kwietniu ub. roku gminy obsługiwane przez Spółkę porozumiały się między sobą i upoważniły Prezydenta Miasta Katowice do wystąpienia do Ministerstwa Skarbu Państwa o nieodpłatne przekazanie 100 proc. akacji Spółki miastu Katowice. Jednocześnie zobowiązały miasto Katowice do zaspokojenia praw należnych pozostałym gminom wynikających z faktu, że część majątku Spółki znajduje się na terenie tych gmin. 1 sierpnia ub. roku Ministerstwo Skarbu Państwa przekazało akacje Spółki miastu Katowice. Porozumienie podpisane na początku lipca br. ma na celu zaspokojenie praw należnych pozostałym gminom, dotyczących majątku RPWiK.

Jakie zmiany w związku z podziałem Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach S.A. czekają odbiorców usług?

Zgodnie z Porozumieniem, z RPWiK w Katowicach S.A. zostaną wyodrębnione cztery samobilansujące się Zakłady dla gmin Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Imielin i Chełm Śląski, które katowicka Spółka przekaże poszczególnym gminom. Wydzielone z RPWiK Zakłady zostaną wcielone do spółek gminnych, powołanych do świadczenia usług w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Ostatecznym efektem podziału będzie stworzenie pięciu niezależnych przedsiębiorstw, z których każde będzie obsługiwało odbiorców na terenie tylko jednej gminy i będzie własnością tylko tej gminy. Na razie jednak podpisanie Porozumiene nie powoduje żadnych zmian dla odbiorców obsługiwanych przez RPWiK w Katowicach S.A.

Kiedy więc odbiorcy mogą się spodziewać, że w ich gminie pojawi się nowa spółka, która będzie im dostarczać wodę i odprowadzać od nich ścieki?

Wszystkie gminy już powołały takie spółki. Na terenie miasta Mysłowice działa Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o., które w tym roku przejęło już część sieci należących do gminy i obsługę podłączonych do nich ponad sześciuset odbiorców. W Imielinie powstało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o.o., a w Chełmie Gminna Spółka Komunalna sp. z o.o. W Siemianowicach Śląskich na ostatniej sesji Rady Miasta, 24 lipca br., również została powołana wodno-kanalizacyjna spółka z o.o. Powstanie tych spółek nie oznacza jeszcze przejęcia części Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach S.A. Najpierw musi nastąpić wewnętrzny podział Spółki. Ponieważ proces podziału jest skomplikowany i wymaga czasu, dlatego przekazanie wydzielonych części RPWiK poszczególnym gminom nastąpi nie wcześniej niż w połowie przyszłego roku. Do tego momentu usługi w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie wszystkich dotychczas obsługiwanych gmin będzie nadal świadczyć RPWiK, z wyjątkiem odbiorców, których już obsługuje mysłowickie MPWiK i chełmska GSK.

W Rejonowym Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach S.A. pracują fachowcy, którzy dobrze znają zagadnienia związane z obsługą sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie poszczególnych gmin. Czy nie istnieją obawy, że w utworzonych spółkach gminnych będzie brakowało osób, które dobrze znają sieć i problemy występujące na terenie danej gminy, związane z jej obsługą?

Spółki gminne są obecnie w fazie organizacji i faktycznie potrzebują kadry, która będzie od razu dobrze się orientowała jak funkcjonuje infrastruktura wodno-kanalizacyjna na terenie danej gminy. Dlatego też podział Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach S.A. następuje w drodze wyodrębniania zorganizowanych Zakładów dla poszczególnych gmin. Do każdej wyodrębnionej części będą przypisani pracownicy posiadający wiedzę, umiejętności i uprawnienia z określonej dziedziny działalności przedsiębiorstwa. Pracownicy ci zostaną przejęci przez spółki gminne. Takie rozwiązanie zarówno dla spółek gminnych, jak i dla pracowników RPWiK jest korzystne. Spółki zyskają fachowców, którzy dobrze znają sieci, które obsługują. Pracownicy przejmowani przez spółki gminne nadal będą wykonywali tę samą pracę, na tej samej infrastrukturze. Równocześnie znajdą zatrudnienie w mniejszych zakładach pracy niż obecne RPWiK, staną się bardziej widoczni i będą mieli większą możliwość wykazania swoich umiejętności, a tym samym awansu zawodowego. Niewątpliwie przyjęcie obecnych pracowników RPWiK przez spółki gminne będzie również korzystne dla odbiorców. Od razu będą mieli do czynienia z pracownikami spółki, którzy szybko odnajdą się w nowym miejscu pracy i będą potrafili służyć im pomocą.

Dziękuję za rozmowę.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto