Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czat ekologiczny: Azbest - jak rozwiązać ten problem

[email protected]
Zapraszamy do lektury zapisu czatu ekologicznego: "Azbest - jak rozwiązać ten problem", naszym gościem była Pani Ewa Maniecka, pełniąca obowiązki kierownika Zespołu Powierzchni Ziemi i Gospodarki Odpadami, z ...

Zapraszamy do lektury zapisu czatu ekologicznego: "Azbest - jak rozwiązać ten problem", naszym gościem była Pani Ewa Maniecka, pełniąca obowiązki kierownika Zespołu Powierzchni Ziemi i Gospodarki Odpadami, z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Moderator: Witamy wszystkich na czacie i zapraszamy do zadawania pytan.




Ewa_Maniecka: Witam wszystkich internautów.





malwinka8529: Niedawno kupiłam wraz z mężem dom drewniany pokryty terntem. Gdzie i jak mogę go usunąć i zamienić na normalny dach. Czy są na to jakieś dofinansowania?




Ewa_Maniecka: Jedna z możliwych form dofinansowania jest sięgniecie po preferencyjny kredyt bankowy obslugiwany przez Bank Ochrony Środowiska, w ramach którego można uzyskać kredyt do 90% kosztu zdjęcia eternitu i docieplenia dachu. Dotyczy to jednak budynków oddanych do użytkowania przed 01.01.1986.





Inidcar: Sąsiad we własnym zakresie zdjął płyty azbestowe z dachu i wrzucił je do betonu, który później użył do budowy podmurówki pod plot. Czy to dopuszczalne?




Ewa_Maniecka: W razie wątpliwości, czy takie postępowanie jest legalne proszę zwrócić sie do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.





Wojt: Nasza gmina posiada dwa obiekty - placówki szkolno-oświatowe - których ściany zostały docieplone a następnie obłożone azbestem. Czy można uzyskać pomoc funduszu na wymianę płyt azbestowych na inny typ okładziny?




Ewa_Maniecka: Odpowiedz generalnie brzmi: Tak. Wydaje sie jednak zasadne wykonanie audytu energetycznego, który określiłby ostateczny zakres robot termoizolacyjnych.





mike23: Mieszkam w bloku obłożonym azbestem i zauważyłem, ze w pewnym miejscu na balkonie płyta zaczyna sie już ukruszać. Co mam zrobić? Czy spółdzielnia ma jakieś obowiązki względem takiej sytuacji?




Ewa_Maniecka: Spółdzielnia ma obowiązek dokonywania "Oceny stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest". Jeśli wyniki tej oceny wskażą na pierwszy stopień pilności wykonywania prac spółdzielnia może uzyskać pożyczkę ze środków Funduszu na ten cel.





Kama: Czy można samemu suwać płyty azbestowe z budynków i co później z nim zrobić?




Ewa_Maniecka: Samodzielne zdejmowanie tych płyt jest po prostu zagrożeniem dla zdrowia osoby wykonującej tą pracę. Zdjęcie azbestu powinno być dokonywane z wielka ostrożnością, przez wyspecjalizowane firmy. Firmy te transportują azbest w sposób nie zagrażający zdrowiu na wyznaczone składowisko odpadów.





mariobrother: Do kiedy w budownictwie można było stosować azbest?




Ewa_Maniecka: Nie znam szczegółowo przepisów budowlanych w tej sprawie.





Ufok: Mam dom obłożony azbestem - zarówno dach jak i ściany. Czy istnieje jakiś termin, w którym musimy zdjąć te okładziny i pozbyć sie azbestu?




Ewa_Maniecka: O ile pamiętam jest to rok 2030, ale kolejność prac zależy od stopnia pilności, czyli tak naprawdę od zagrożenia jakie stwarza azbest.





Majka: Mam dom z lat 60-tych z dachem pokrytym azbestem. Czy mogę otrzymać dotację z Funduszu na usunięcie azbestu i położenie dachówki ceramicznej?




Ewa_Maniecka: Z Funduszu to jedynie kredyt preferencyjny w ramach linii kredytowej. Istnieje jednak mozliwosc, ze to Gmina jako gospodarz terenu stworzy program usuwania azbestu z budynków mieszkalnych na gminy. Wtedy Gmina uzyska wsparcie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.





Kazimierz_1: Słyszałem, ze są odcinki wodociągów, gdzie nadal rury są azbestowe. Czy przedsiębiorstwo wodociągowe nie ma obowiązku wymiany tych rur?




Ewa_Maniecka: Czy jest to bezwzględnymi obowiązkiem wodociągów to nie wiem, ale można skorzystać z pomocy finansowej Funduszu w tej kwestii.





Hennry: > Czy można samemu bezpiecznie przechować odpady azbestowe np. zakopać w ziemi czy tez np. zalac betonem? Spotkałem sie z taka praktyka. Argumentacja - koszty.




Ewa_Maniecka: Samemu - to nie do końca chyba bezpiecznie. Lepiej powierzyć te prace wyspecjalizowanej firmie.





Grzes: > Gdzie mieszkaniec osiedla może dochodzić odszkodowań za mieszkanie przez lata w szkodliwych warunkach - czyli w towarzystwie azbestu?




Ewa_Maniecka: Samo zamieszkiwanie "w towarzystwie" azbestu nie jest szkodliwe. Staje sie szkodliwe gdy niezabezpieczony azbest unosi sie w formie pyłu w powietrzu i dostaje sie do pluc.





Kama: W jaki sposób utylizowany jest azbest?




Ewa_Maniecka: Azbest utylizowany jest poprzez składowanie w wyznaczonych składowiskach, jednak demontaż transport i unieszkodliwienie azbestu winno być wykonane przez firmę posiadającą uprawnienia do takich robot, by zminimalizować skutki oddziaływania azbestu na zdrowie człowieka.





Adi: W ogóle dlaczego azbest kiedyś był tak szeroko stosowany? Nie było innego materiału?




Ewa_Maniecka: Azbest ma dobre właściwości izolacyjne i był w przeszłości szeroko stosowany. Teraz znamy jego ujemny wpływ na zdrowie człowieka. W związku z tym zakazano jego stosowania.





Lukas: > dlaczego w wielu państwach zachodnich - nikt nie robi problemu z azbestu znajdującego się na budynkach gospodarczych (garaż, magazyn ...), czy tzn. ze w tych miejscach jest on nieszkodliwy?




Ewa_Maniecka: Azbest jest szkodliwy wtedy, kiedy jego drobiny wdychane są do płuc i według badan zwiększają ryzyko zachorowań na raka. Pomalowanie wykładzin azbestowych właściwym preparatem, który zabezpiecza przed pyleniem nie powoduje unoszenia sie drobin azbestu w powietrzu. Jest to jedna z metod, która pozwala odłożyć w czasie konieczność wymiany płyt azbestowych. W pierwszej kolejności winne być wymieniane płyty uszkodzone, nie w pełni przytwierdzone do podłoża. Te stwarzają większe zagorzenie pylenia.





Moderator: Dziękujemy wszystkim za udział w czacie i zapraszamy ponownie.





emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto