Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czat ekologiczny: Szanse i możliwości skorzystania z dotacji unijnych w kwestii gospodarki odpadami

Redakcja
W środę 13 lipca o odbył się czat ekologiczny: Szanse i możliwości skorzystania z dotacji unijnych w kwestii gospodarki odpadami. Naszym gościem był Adam Ździebło, wicemister w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.
Moderator: Witamy na czacie wiceministra Adama Ździebło.


Adam_Ździebło: Witam serdecznie. Czekamy na Państwa pytania



~janek^: Czy segreguje Pan śmieci? Jesli tak to jak?


Adam_Ździebło: Segreguje, zgodnie z systemem, który jest przyjęty w Żorach, czyli są cztery rodzaje worków.



~lolek: Ile płaci Pan za wywozkę segregowanych śmieci?


Adam_Ździebło: 1 zł od worka.



~lolek: Słyszał pan może o pierwsze w woj. śląskim akcji ekologicznej w gminie Siewierz? UM zakupił dla wszystkich mieszkańcow pojemniki do segregacji i ich wywuzka będzie darmowa! to jest sposób na dzikie wysypiska! nie uważa Pan?


Adam_Ździebło: Każda tego typu akcja jest chwalebna. Natomiast dotychczasowe przykłady pokazały, że kolejnym krokiem aby usunąć dzikie wysypiska musiała być zmiana ustawy.



~Jolanta_S: Jak fundusze europejskie mogą wesprzeć walkę z nielegalnymi wysypiskami?


Adam_Ździebło: Przede wszystkim poprzez wsparcie działań promocyjnych, czyli również programów edukacyjnych. Doświadczenie pokazuje, że najlepsze są te, które rozpoczynają się z osobami jak najmłodszymi. Oczywiście wspieramy również inwestycje infrastrukturalne, czyli budowę nowoczensych składowisk, także instalacji do recyklingu, kompostownie, a także tego, co jest jednym z końcowych elementów - spalarnie.



~rudzianka: Kto odpowiada za to, że w naszym regionie nie powstała spalarnia, a przecież były na to pieniądze unijne?


Adam_Ździebło: Należy powiedzieć wprost - Górnośląski Związek Metropolitalny.



~żorzanin: a jak wygląda sprawa w samych Żorach. Trwają wielkie inwestycje i przy tej okazji ukłon do władz miasta, co jednak z inwestycjami związanymi z ochroną środowiska?


Adam_Ździebło: Każda inwestycja realizowana z funduszów europejskich również musi brać pod uwagę jaki ma wpływ na środowisko. Ten wpływ nie może być negatywny, czyli również wpływamy na jakaoś środowiska. Bezpośrednio z poprawą środowiska w Żorach łączy sie projekt dotyczący budowy i modernizacji sieci kanalizacyjnej za prawie 300 mln zł.



~Jolanta_S: Ustawa o porządku i czystości w gminach jest projektem rządowym, jakie w takim momencie ma szansa grupa przedsiębiorców, która chce zaskarżyć ją do trybunału konstytucyjnego?


Adam_Ździebło: Zapisy ustawy są odzwierciedleniem w dużej częsci zbieżne z prawodawstwem innych państw europejskich. Sytuacja taka jak w Polsce jest tylko na Węgrzech. Dlatego uważam, że starania tej grupy przedsiębiorców mogą nie być skuteczne, nastomiast nie mogę rozstrzygać jak będzie orzekał trybunał konstytucyjny.



~janek^: Czy akcje zbiórki starego sprzętu elektrycznego i elektronicznego mają sens? co dają?


Adam_Ździebło: Tego typu odpady są uciążliwe dla środowiska dlatego ich odbiór powinien się odbywać w sposób zorganizowany, a tego typu akcje jak najbardziej ułatwiają życie każdemu z nas.



~Jolanta_S: Jak przeciętny Kowalski może wykorzystać unijne dotacje, żeby bardziej zadbać o środowisko w swoim otoczeniu?


Adam_Ździebło: Odwróciłbym pytanie. Naprawdę nie zdajemy sobie sprawy jak pieniądze europejskie wpływają w pozytywny sposób na zmianę naszego otoczenia. Trudno żeby każdy z nas budował swoją osobistą spalanie śmieci, natomiast są to zadania, które realizuje przedsiębiorca bądź gmina, przy wsparciu funduszy europejskich.



~lolek: Czy kampanie społeczne mają jakiś sens? Co jeszcze można zrobić żeby uzyskać lepszy efekt w kwestii edukacji ekologicznej społeczeństwa?


Adam_Ździebło: Takie akcje mają sens. To oczywiste, ale kampania nie może być celem samym w sobie. Musi nieść ze sobą konkretne propozycje abyśmy mogli osiągnąć określone rezultaty. Np. dobrym efektem skutecznej kampanii infromacyjnej jest powstanie nie tylko inwestycji związanej z ochroną środowiska ale każdego dużego zadania realizowanego teraz w Polsce.



~żorzanin: Witam Panie Adamie, czy są realne szanse na to, że po wejściu w życie ustawy zaprzestana zostanie segregacja śmieci na te które wylatują przez komin noca i te które wylatują rankiem. Na ile opłaty za wywóz nieczystości będą dopingiem do wurzucania śmieci tam gdzie jest ich miejsceik.


Adam_Ździebło: Witam. To jest jednym z celów tej ustawy. Mam nadzieję, że nikt kto ma zapłacić i tak zapłaci za wywóz śmieci, nie będzie ich palił w piecu. Chociażby dlatego, że zapłacił za ich wywóz.



TOMMS: Unia Europejska nakazała Polsce znacznie ograniczyć ilość odpadów na wysypiskach . Jak zamierzacie rozwiązać ten problem ???


Adam_Ździebło: To nie UEnia nakazała, lecz była to świadoma decyzja podjęta wspólnie, kiedy Polska wstępowałą do Unii. Po wejściu w życie znowelizowanej ustawy oraz powstaniu szeregu instalacji, które służą do odzysku oraz unieszkodliwiania odpadów powinniśmy osiągnąć wyznaczony pułap.



~lolek: Jaki Pana zdaniem powinno wyglądać ludzi którzy worki ze śmieciami wyrzucają przy drodze w lesie?


Adam_Ździebło: Mam nadzieje, że po wejściu w życie ustawy ten problem sam się rozwiąże. Oczywiście jest cały system, który przewiduje wszelkiego rodzaju kary, za tego typu występki. Natomiast pamiętajmy też o tym, że trudno przy każdym lesie postawić strażnika, który będzie pilnował porządku...


Adam_Ździebło: Jeszcze raz powtórzę, że po wejściu w życie ustawy osoby te zrozumieją, że to się po prostu nie opłaca.



~lolek: Czy nie uważa Pan że wywóz śmeici powinien być darmowy - w przeciwnym razie nigdy nie przekonamy ludzi do ich segregacji?


Adam_Ździebło: Świat jest tak skonstruowany, że za wszystko się płaci. Odbiór śmieci, które produkujemy, musi być objęty jakąś opłatą. Pamiętajmy, że jeżeli nie zapłacimy wprost - czyli będzie nam się wydawało, że jest to darmowe, zapłacimy te same pieniądze w sposób pośredni...


Adam_Ździebło: przez podniesienie, wprowadzenie, jakiegoś podatku.



~janek^: gdzie wywozi Pan stare żarówki i baterie?


Adam_Ździebło: Tego rodzaju odpady oddaje w wyznaczone w mieście punkty. Jeden z nich znajduje się w Urzędzie Miasta.



~lolek: jak wyglądamy na tle pozostałych państw europy środkowej? czy w tej kwestii np. czesi są do przodu?


Adam_Ździebło: Obecnie znowelizowana ustawa pozwoli nam nadrobić zaległości. Przypomnę, że teraz odosobnionym przypadkiem w tej części Europy, pozostaje już tylko państwo węgierskie.



~janek^: czy na nowe metody utylizacji i segregacji śmieci są przewidziane jakies dotacje unijne?:>


Adam_Ździebło: Tak. Chociażby w ramach programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dodam, że już teraz większość z tych pieniędzy jest wykorzystana.



~yamahama: czy mamy jeszcze szansę skorzystać z finansowego wsparcia funduszów europejskich do 2013 roku, jeśli chodzi o gospodarkę odpadami?



Moderator: Nasz czas powoli dobiega końca. czekamy jeszcze na ostatnie pytanie do naszego gościa


Adam_Ździebło: w ramach programów krajowych te pieniądze zostały już wykorzystane. Sądzę, że podobnie jest na poziomie regionalnym. Przypomnę, że jesteśmy w połowie roku 2011 i gdyby jeszcze pozostawały wolne pieniądze to oznaczałoby, że wykorzystujemy je zbyt wolno.



~Koala: W jaki sposób możemy wykorzystac dotacje unijne jesli chodzi o dostosowanie naszego prawa smieciowego do norm unijnych?


Adam_Ździebło: Tak jak napisałem wcześniej pieniądze te wykorzystujemy na budowę wszelkiego rodzaju instalacji związanych z odzyskiem i utylizacją dopadów, czy chociażby na kampanię edukacyjne.



Moderator: To już wszystkie pytania podczas dzisiejszego czatu. Dziękujemy za udział.


Adam_Ździebło: Również dziękujemy za pytania.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto