Czat medyczny: arytmia serca - rodzaje, objawy i metody leczenia

Zapraszamy do lektury zapisu czatu medycznego "Arytmia serca" - naszym gościem był prof. Zbigniew Kalarus.
prof. Zbigniew Kalarus
  Fot. Arkadiusz Ławrywianiec
Moderator: Witamy na czacie prof. Zbigniewa Kalarusa.


prof._Zbigniew_Kalarus: Witamy interanautow~hejer: robiłem echo serca, wykazało że wszystko jest dobrze - a mimo to ciągle mam bół w klatce piersiowej (tak jakbym miała zawał) - czym to może być spowodowane?


prof._Zbigniew_Kalarus: jesli bol spowodowany jest choroba serca to jest on nastepstwem choroby niedokrwiennej serca. Pomocne w rozpoznaniu jest zwykle Ekg a kjesli jego wynik jet prwaidlowy to mozna wykonac Ekg wysilkowe. jesli ten biol jet ciagly, to trzeba tez pomyslec o innych przycznach. nmp., zmiany zwyrodieniowe w kregoslupie...


prof._Zbigniew_Kalarus: prawidlowy wynik echa raczej wyklucza przebyty zawal serca. proponuje wiec w pierwszym etapie wykonanie zwyklego Ekg~akuku: czy arytmia jest dziedziczna?


prof._Zbigniew_Kalarus: Niektore choroby serca w ktorych wystepuja arytmie moga byc dzeidziczne ale schorzenia te wystepuja stosunkowo rzadko. Sa rowniez schorzenia w ktorych arytmie wystepuja czesciej u czlonkow tej samej rodziny. Okresla sie to jako dzidziczenie poredyspozycji do wystepowania arytmii....


prof._Zbigniew_Kalarus: Najczesciej arytmie uwarunkowane sa innymi chorobami czy schorzeniami serca. Sa wiec wtornym objawem.~94ewql: skąd mam wiedzieć - czy być może mam problemy z arytmią?


prof._Zbigniew_Kalarus: Jesli nie ma objawow typowych dla arytmii jak np. uczucie neimarowego bicia serca, kolatanie serca, t0o najprawdopodobniej arytmia nie wystepuje. Bardzo rzadko wystepouja arytmie bezobjawowe, rozpoznawane sa przypadkowo w czasie wykonywania rutynowego Ekg.~94ewql: czy mlodzi ludzie mogą też cierpieć na arytmie serca?


prof._Zbigniew_Kalarus: Tak.~Franc: moja siostra na 39 lat badała się aparatem do pomaru ciśnienia i wyazuje jej że ma arytmię. Kilka razy w odstępie kilku tygodni pomiary wykazywały to samo. Inni domownicy nie mają tego więc aparat jest ok.~Franc: Ona ma dużą nerwówkę w domu. Czy musi iść do lekarza?


prof._Zbigniew_Kalarus: Jesli tetno w czasie pomiaru ciosnienia jest niemairowe to faktycznie wskazuje to na wystepowanie arytmi. Pytanie czy siostra ma prawidlowe cisnienie badz jest podwyzszone to predysponuje to do wystepowania aryytmii wtedy nalezy leczyc przede wszystkim nadcisnienie...


prof._Zbigniew_Kalarus: aby rozpoznac arytmie wskazanie jest wykonanie Ekg.~jasio13: czy alkoholizm moze prowadzic do arytmi?


prof._Zbigniew_Kalarus: Tak.~hejer: czy móżna naturalnie rodzić - jeżeli ma się nerwicę serca, leczoną tylko magnezem z wit. b.. czy móże lepszym rozwiązaniem byłoby cesarskie cięcie?


prof._Zbigniew_Kalarus: Jest za malo danych i decyzja o sposobie przeprowadzeniu porodu zalezy od wielu czynnikow.~ZrPń: Pytanie: Czy zioła lecznicze - ich odpowiednie wyciągi - są wstanie oczyszczać serce z róznych toksyn, wirusów i bakterii, które wywołują choroby takie jak arytmia?


prof._Zbigniew_Kalarus: Ziola czy ich odpowienie wyciagi moga miec co najwyzej dzialanie wspomagajace lecznie chorob serca. Jesli wystepuje arytmia to trzeba przede wszystkim zdiagnozowac przyczyne. Istpotnej arytmi nie leczy sie ziolami.~akuku: skąd się bierze arytmia?


prof._Zbigniew_Kalarus: Przyczyn arytmi jest wiele praktycznie wszystkie schorzenia serca moga doporwadzic do roznych typow arytmi, jak np. nadcisnienie, choroba wiencowa, wady zastawek i inne ale rowniez choroby inne niz serca rowniez moga do arytmi doporwadzic...


prof._Zbigniew_Kalarus: przykladem moze byc nadczynnosc tarczycy.~Mar: Konsekwencje nieleczonej arytmi?


prof._Zbigniew_Kalarus: To zlezy od typu arytmii. Niektore arytmie np. nieleczone migotanie przedsionkow moga doprowadzic do udaru mozgu. Inne arytie o wysokiej czestosci moga prwadzic do zaslabniec, utrat przytomnosci. Arytmie z uszkodzonym sercem np. po zawale nawet do naglego zgonu.~sm: czy jest jakaś profilaktyka? co robić , żeby w przyszłośći ominąć tę chorobę?


prof._Zbigniew_Kalarus: Arytmie sa najczesciej uwarunkowane innymi chrobami serca, czylo nalezy stosowac szerokorozumiana profilaktyke chorob serca np. chorpoby wiencowej, nadcisnienia i innych.~Dana: czy depresja może spowodować artymię ?


prof._Zbigniew_Kalarus: Raczej to arytmia moze doprowadzic do depresji.~arek30_1: czy po inplantacji stentów może występować arytmia


prof._Zbigniew_Kalarus: Sama implantacja stentow nie powoduje arytmi, arytmie moze powodowac choroba wiencowa w leczeniu ktorej te stenty implanowano.zorka64: W zeszłym roku mojej mamie odmówiono operacji wszczepienia endoprotezy biodra - powód utrwalona arytmia. Czy u mojej mamy (72 lata) mozna wykonac zabieg ablacji a potem w/w operację?


prof._Zbigniew_Kalarus: To zalezy od typu arytm. Kwalifikacja lub jej brak do wszczepienia endoportezy jak i kazdego innego zabiegu bardziej zalezy od stanu serca a nie jedynie od wystepowania samej arytmi. Arytmia jest zwykle objawem jakiegos schorzenia serca.~Znam_swoją_wartość_ona: W jaki sposób arytmia może spowodować depresję?


prof._Zbigniew_Kalarus: Trudne pytanie. Niektóre arytmie pogarszają tzw. jakość życia, wywołują strach, lęk i w sumie moga doprowadzić do depresji.~9To_ja: czy niedotlenienie jednej z komor serca moze doprowadzic do arytmi?


prof._Zbigniew_Kalarus: Niedotlenienie czyli fachowo choroba niedokrwienna serca to jedna z najczestszych przyczyn arytmi.~niki: jezeli newica serca leczona byla betalokiem od 25 mlg do 100 i objawy arytmi nnasilaly sie to w obecnej chwili duza pomoc dal magnez objawy calkowicie ustapily to czy jest potrzeba leczenia dalszego lekarstwami nasercowymi?


prof._Zbigniew_Kalarus: Jesli pomaga magnez to wydaje sie ze takie lecznie wystarczy, jesli oczywiscie nie ma innych schorzen serca , ktore wymagaja leczenia.~wirtualna: czy kołattanie serca to to samo co arytmia?


prof._Zbigniew_Kalarus: Kolatanie serca to objaw , ktory moze wskazywac na wystepowanie arytmi, ale to nie to samo.~wirtualna: czy niedoczynność tarczycy może wywołać arytmie?


prof._Zbigniew_Kalarus: Niedoczynnosc tarczycy powoduje raczej wolna akcje serca.~zimny_koziorozec_40: czy malformacje naczyniowe w nodze moga być przyczyną arytmii serca


prof._Zbigniew_Kalarus: Jakie to sa malformacje i czy daja zaburzenia ukrwienia konczyny? Raczej anomalie naczyn obwodowych nie powoduja arytmi, chyba ze te "anomalie" sa spowodowane np. nadcisnieniem. To nadcisnienie moze wywolywac arytmie.~9To_ja: co powinnam zrobic by niedokrwistosc serca nie przyczynila sie do powstania arytmi?


prof._Zbigniew_Kalarus: Podstawa jst leczenie choroby niedokrwinnej serca.~Krasnegost_Poznam_: czy kilkumiesięczny intensywny trening 27 latka, na siłowni + basen+ koszykówka, może być szkodliwy dla serca ? czy raczej wpłynie korzystnie na działanie organizmu


prof._Zbigniew_Kalarus: Racjonalny trening fizyczny, bez stosowania anabolikow wplywa korzystnie na serce, a racjonalny to taki , ktory dopaspwuje sie do wydolnosci fizycznej. Nie jest korzystne gdyby ktos malo aktywny fiozycznie z dni na dzien probwal uprawiac sport prawie wyczynowo.~mariusz34: czy zaburzenia nerwu blednego moga wplywac znaczaco na prace serca?


prof._Zbigniew_Kalarus: Moga, ale konieczne jest sprecyzowanie pojecia "zaburzenia nerwu blednego". Pobudzenie nerwu blednego raczej sprzyja wolnej akcji serca.~Bones: a przy utracie wagi 10kg w czasie miesiaca jak wystopilo by u mnie wysokie cisnienie zawsze doraznie biore catroptil ale lekarz dal mi metocard mam go brac codziennie, ale niebiore bo obecnie jestem za granica. czy powinienem stosowac ten lek?


prof._Zbigniew_Kalarus: Captopril i metocard to wazne leki wplywajace na serce. Nie powinno sie stosowac je jedynie okresowo i wszelkie zmiany co do ich stosowania powinny byc konsultrowane z lekarzem.Niki: czy nerwica serca wraz ze swoimi objawami to tosamo co arytmia ?


prof._Zbigniew_Kalarus: Arytmia to nie jest nerwica serca.~Może_to_nie_ja_albo_i_ja: czy waga może wpłynąć na pracę serca???


prof._Zbigniew_Kalarus: Oczywiscie, szczegolnie duza nadwaga. Duza nadwaga obciaza serce.~ChudaCzarnowlosa20: Jakie badanie trzeba zrobic aby wiedziec czy ma sie zdrowe serce ? czy jest jednak chore ?


prof._Zbigniew_Kalarus: Jesli nie ma dolegliwosci to podstawowym badaniem jest Ekg. Mozna rownie zorbic badanie echokardiograficzne (Usg serca). Jesli te badania sa prawdilowe to wskazuje to, ze serce jest "zdrowe".~gratyfikacja: czy nadciśnienie mogło być wywołane przez poddawanie organizmu zwiększonemu ciśnieniu i obnizonej ilości tlenu w powietrzu?


prof._Zbigniew_Kalarus: Trudno odpowiedziec na to pytanie co to znaczy organizm poddwawany zwiekszonemu cisnieniu i obnizej ilosci tlenu w powietrzu?Niki: czy mozna calkowicie wyleczyc sie z nerwicy serca czy to doprowadzi do powazniejszych chorob serca ?Niki: czy usg serca wystarczy by wykluczyc nerwice serca czypotrzebne sa jeszcze jakies badania doladniejsze


prof._Zbigniew_Kalarus: Usg serca sluzy do oceny anatomi serca, funkcji zastwek i kurczliwosci lewej komory. Nie wyklucza zaburzen czynnosciowych. A "nerwica serca" raczej nie prowadzi do powazniejszych chorob serca.~wirtualna: silne bicie serca- nie szybkie -tylko sline udeżenia, wybudzające ze snu, poczucie ciężkiej jego pracy jakby ze zdwojoną mocą ale tętnem w normie- czego mogą być objawem?


prof._Zbigniew_Kalarus: Moga byc obawej zaburzen snu, moga byc objawem nadcisnienia, ale nie jest to objaw chrakterystyczny dla konkretnej choroby.~ech_on: mam chwilowe kołatanie serca zwłaszcza wieczorem ,czy to moze oznaczac brak magnezu?


prof._Zbigniew_Kalarus: Tak moze to byc niedobor magnezu. Ale zeby wiedziec czym spowodowane sa te kolatania, czy to jest arytmia celowym byloby zrobienie Ekg, a najlepiej badania Holtera.~gratyfikacja: [do poprzednio zadanego pytania]tzn. komory cisnieniowe do testowania nurków, wchodzą do takiej komory ludzie zakładaja maski którymi podawane jest powietrze z obnizoną w porównaniu z powietrzem atmosferycznym iloscią tlenu, w komorze podnosi się ciśnienie tak jakby człowiek schodził pod wodę


prof._Zbigniew_Kalarus: To juz jest inna dziedzina. Prawidlowo prowadzone kompresja i dekompresja nie powinna miec takeigo wplywu.Moderator: Dziękujemy za udział w czacie


prof._Zbigniew_Kalarus: Dziekujemy za pytania.
Gość naszego czatu

Zbigniew Kalarus Urodzony w 1962 r. w Orzeszu. W 1987 r. ukończył studia i zdobył dyplom lekarza na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej Katowicach. W 1994 r. otrzymał dyplom doktora nauk medycznych. Od 2003 r. doktor habilitowany nauk medycznych w zakresie medycyny - kardiologii, elektrofizjologii klinicznej.

W 2008 r. otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. Specjalista I i II stopnia z zakresu chorób wewnętrznych, specjalista z zakresu kardiologii. Brał udział w licznych szkoleniach w Polsce i za granicą, m.in. z zakresu kardiologii inwazyjnej, elektrofizjologii klinicznej, ablacji prądem RF, wszczepiania rozruszników kardiowerterów-defibrylatorów, leczenia migotania przedsionków, implantacji ICD i CRTD. W latach 1988-1997 zatrudniony w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, kolejno na stanowiskach: młodszy asystent, asystent oraz starszy asystent.

Od 1992-1996 lekarz naczelny Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii w Zabrzu . Równolegle od 1997 do 2003 r. zatrudniony na stanowisku adiunkta w Śląskiej Akademii Medycznej. W latach 1988-2003 kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Elektrostymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Od 2003 - do 2008 kierownik I Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii ŚAM w Zabrzu. Od 1 XII 2008 do 30 IV 2009 p.o. kierownika Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii SUM. Obecnie kierownik Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii SUM (od1 V 2009 r.). Członek Komitetu Naukowego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Senackiej Komisji ds. Nauki SUM. Od 2009 r. pełni funkcję sekretarza Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.Redakcja

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

08.07.2015, 18:56

ściemniasz edziu, to reklama, niby taksyfolina dobra na wszystko???? buhahahaha

21.05.2015, 13:26

od momentu kiedy lekarze nie są wstanie mi pomóc wziąłem sprawy w swoje ręce. i tak zaczęła się moja przygoda z naturą- a konkretnie zacząłem różne metody wdrażać w swój jadłospis i nie tylko. przy moich nagłych atakach arytmii i ciągłych bólach głowy pomogła mi taksyfolina

05.05.2014, 18:37

Arytmia często występuje na tle nerwowym gdy ktoś ma stresujące życie. Tak było u mojego dobrego znajomego, który mimo brania leków dalej miał problemy z sercem. Dopiero gdy zaczął się interesować naturalnymi sposobami zapobiegania arytmii poprawiło się u niego. Korzystał z wiedzy m.in. na http://www.sercejakdzwon.pl

01.04.2013, 21:58

witam.mam arytmie serca.mimo że maiłam 2 razy w ciągu 3 miesięcy robione ekg.echo serca.holtera.badanie poziomu hormonów tarczycy i doplera żył kończyn dolnych,angiografie żył płucnych.wszystkie wyniki były prawidłowe a jednak arytmia jest.nikt nie potrafił mi powiedzieć jaka jest przyczyna.biorę biblok 2.5 mg.ale mi nie pomaga.proszę o radę.

09.01.2013, 20:21

;p

11.12.2012, 19:32

bo u mnie tez ostatnio stwierdzono arytmie i teraz juz wiem wiecej czego sie spodziewac i czym mozna leczyc. Dziekuje Profesorze za wyczerpujace odpowiedzi na pytania!

12.11.2012, 17:53

Na stronie http://www.naturala.pl/tag/194/leczenie_arytmii_serca są o naturalnych środkach

16.03.2012, 18:09

DZIEN DOBRY ODEBRALAM DZISIAJ WYNIK KTORY ROBILAM NA SERCE I JEST NAPISANE OBJAWY ARYTMIA R/O CO TO ZNACZY

21.06.2011, 22:30

szanowny panie profesorze jestem obecnie wasza pajentka dzis wlasciwie opuscilam szpital i oczekuje na operacja bajbasy jestem bardzo wdzieczna panu za to ze pan podczas wizyty potrafil przemuc we mnie strach i stres zwiazany z operacja nie spalam balam sie ze po tym zabiegu moge zostawic mojego malego synka ma osiem lat pan mi jednak wszystko wyjasnil i powiedzial pan ze bedzie wszystko dorze jest pan i caly zespol waszych lekarzy bardzo dobrzy do swoich podopiecznych pacjentow dziekuje wam wszystkim za mile i cieple przyjecie pelne serdecznosci za fachowa metote leczenia dziekuje rowniez pano dr.plucie panu dr.kalarusowi i wam zycze wszystkiego dobrego pozdrawiam sonia czajka zabrze ul czestochowska 4

22.02.2011, 17:19

od kwietnia tego roku wchodzi ustawa kodeks zywnosciowy celem jest ograniczyc dostep ludzi do witamin,ziół i suplementów diety

22.02.2011, 17:17

witam wszystkich i chciał bym poruszyc temat bardzo wazny czyli likwidacja ziół ze sklepów zielarskich

28.01.2011, 10:29

Podejrzenie DUSZNICA PIERSIOWA zmiany w EKG .Tarcxzyca ok wyniki badan ok krew mocz tylko sód ponizej normy .Czekam na wizyte internisty i pol roku czekania napewno do kardiologa.co mam robić.czego unikac przy dusznicy bolesnej czy moze być przyczyna odwodnienia? Dziedziczne napewno sece nie pracuje tak jak ma .Reaguje zaraz na zimno?cieplo wychodzac z klatki zaraz mam uciski? oprucz tego w ciagu 10 lat 3 ataki dlawionco duszonce uciskajace na klatke bol z tylu lopatki przechodzacy do szczeki nie moge sie poruszac po prolaktynie przechodzi i aspirynie mecze sie juz z tym nie wiem co robic zanim dostane suie do kardiologa. Taka reforma!!!

14.10.2010, 01:25

mam pytanko-mam pewien problem a mianowicie czesto boli mnie klatka piersiowa i drętwieją barki kiedyś zdarzało się to rzadko,a teraz dwa razy w tygodniu i do tego dochodzi przyspieszone bicie serca i straszny ból(jakby ktos mi wbijał coś)co moze byc nie tak z moim sercem

08.03.2010, 17:07

Już dwukrotnie zadałam pytanie nie dostałam żadnej odp. pewnie robię jakiś błąd ale jaki.?

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3