Czat medyczny: Kiedy łupie w kręgosłupie

RedakcjaZaktualizowano 
Na wasze pytania odpowiadał doc. dr hab nauk med. Stanisław Hendryk. Spotkanie było poświęcone dyskopatii lędźwiowej i możliwym metodom leczenia tej choroby

Moderator: Witamy na czacie doc. dr hab. n. med. Stanisława Hendryka.

Hendryk_Stanisław: Witam wszystkich internautów.

aldonka: mój mąż jest zawodowym kierowcą - mimo częstych przerw, plecy wciąż go bardzo pobolewają - ma Pan może jakiś pomysł? próbowaliśmy plastra, żel ...

Hendryk_Stanisław: Po pierwsze powinien sie zgłosić do lekarza neurologa który po wnikliwym zbadaniu zdecyduje o ewentualnych badaniach tzw. obrazowych czyli tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny i w zależności od sytuacji podejmie decyzje o leczeniu zachowawczym tzn. leki plus rehabilitacja a gdy to okaże sie nieskuteczne byc może skieruje do neurochirurga celem rozważania leczenia zabiegowego. Doraźnie można poradzić Pani mężowi aby w miarę możliwości wykonywał częste przerwy w czasie jazdy samochodem, a z leków może stosować przeciwzapalne preparaty niesterydowe w postaci maści lub żelu, pod kontrolą lekarza.

michu: mam pytanie odnośnie wypadnięcia dysku, w przypadku ostrego bólu jakie leki są skuteczne, bo większość wg mnie jest zawodna. Co by pan polecił w przypadku niewielkiego wysunięcia dysku szyjnego i lędźwiowego. Pozdrawiam:)

Hendryk_Stanisław: W przypadku rozpoznanego wypadnięcia dysku a ściślej, jego fragmentu tzw. jądra miażdżystego należy skonsultować się u neurochirurga odnośnie leczenia operacyjnego. Zwłaszcza jeśli stosowane dotąd długotrwale leczenie farmakologiczne i rehabilitacyjne nie przyniosło poprawy.

fokus: u mnie po rezonansie stwierdzono dyskopatie na odcinku L5 S1 Rehabilitacja nie przynosi większych rezultatów i zalecono mi zabieg endoskopii. chciałbym zapytać z czym sie to wiąże jakie jest ryzyko ze sie nie uda że wystąpią jakieś porażenia lub niedowłady? Rezonans magnetyczny mam już zrobiony. na jego podstawie właśnie stwierdzono dyskopatie. czy oprócz tego niezbędny jest tomograf?

Hendryk_Stanisław: Odpowiadając od końca na pana pytania tomograf nie jest konieczny. Natomiast jeśli chodzi o leczenie metodami mało inwazyjnymi to oprócz zabiegu endoskopowego, który na poziomie L5 S1 jest z powodu budowy anatomicznej trudny lub wręcz niemożliwy do wykonania ( zwłaszcza u mężczyzn) pozostaje jeszcze metoda nukleoplastyki laserowej lub ew. zabiegu operacyjnego metoda endoskopowa, ale z dostępu tzw. intralaminarnego. Myślę, że ośrodek, w którym Pan sie diagnozowal i lekarz który zalecił Panu postępowanie operacyjne jest bardzo dobrze przygotowany do podjęcia takiej metody operacji.

sfgsfg: Jak możemy sami rozpoznać skrzywienie kręgosłupa zanim udamy sie do specjalisty? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Hendryk_Stanisław: Patrząc na sylwetkę osoby ze skoliozą możemy dostrzec esowatą nierówność przebiegu kręgosłupa najczęściej w odcinku piersiowo-lędźwiowym. Zdecydowanie doradzam badanie u lekarza pierwszego kontaktu, który o ile podejrzenie będzie słuszne pokieruje dalsza diagnostyka i konsultacjami specjalistów.

aldonka: mam 3letnią córeczkę i ... plecy wciąż pobolewają, podnoszę ją i tak rzadziej niż wcześniej ale często innej możliwości nie ma. plastry pomagają tylko na chwilę. ma Pan może jakąś radę?

Hendryk_Stanisław: Mogę doradzić jedynie całkowity zakaz podnoszenia w końcu już dużego a wiec i ciężkiego dziecka. Jeśli chodzi o profilaktykę to poza niepodnoszeniem ciężkich przedmiotów zwłaszcza w pozycji pochylonej zalecam Pani pływanie a w domu ćwiczenia wzmacniającej mięśnie brzucha i przykręgosłupowe.

tomaszek: znajoma przez kilkanaście lat często podróżowała z dużym plecakiem - ostatnio zemdlała, po wizycie u lekarza okazało się że ma coś z kręgosłupem. czego - nie pamiętam (pewnie prof. wie). sęk w tym - jak czegoś takiego uniknąć? dodam tylko że często organizujemy wyjazdy ... z dużymi plecakami.

Hendryk_Stanisław: Proszę nie przeceniać moich możliwości. Nie jestem aparatem rezonansu magnetycznego i to w dodatku na odległość. Uważam, ze pana znajoma powinna zgłosić sie do lekarza pierwszego kontaktu aby zdiagnozować przyczynę przebytego omdlenia. Być może, ze za to zdarzenie były odpowiedzialne zmiany w kręgosłupie szyjnym, ale wymaga to szczegółowej diagnostyki. Oczywiście do czasu postawienia diagnozy pani ta powinna zaniechać wycieczek z tak dużym plecakiem.

Blondyn20CK180cm: witam pana mam 20lat ćwiczę 3 godziny na silowni i plywam codziennie i odczywam bóle w kregoslupie nie wiem jak na nie zaradzic,ile moze wytrzymac kregoslup przy podnoszeniu czegos bardzo ciezkiego?

Hendryk_Stanisław: Pływanie bardzo pomaga w utrzymaniu kręgosłupa bez zmian chorobowych natomiast podnoszenie ciężarów jest najszybszą drogą do wywołania w nim zmian chorobowych. Uważam ze w Pana sytuacji bezwzględne jest wykonanie diagnostyki kręgosłupa np. u ortopedy gdyż może sie okazać, ze ma Pan zmiany chorobowe wrodzone. Przy ich obecności powinien Pan całkowicie zaprzestać podnoszenia ciężarów.

aldonka: czy specyfiki ratujące kręgosłup - reklamowane w TV rzeczywiście są takie dobre?

Hendryk_Stanisław: Trudno mi odpowiedzieć jednoznacznie na Pani pytanie gdyż nigdy nie zalecałem tego typu leczenia i nie obserwowałem efektów u moich pacjentów. Myślę, że jako metoda wspomagająca to leczenie może być zalecane natomiast nie za bardzo wierze w ich rewelacyjność i możliwość zupełnego wyleczenia. Oczywiście dużo będzie zależeć od tego, czy w danym przypadku mamy początek zmian chorobowych w kręgosłupie (i wtedy te metod mogą być bardziej skuteczne) lub bardziej zaawansowana chorobie, gdzie nie przyniosą poprawy.

Inna_18: dzień dobry :) mam pytanie czy jazda motocyklem sportowym wpływa jakoś nie korzystnie na kręgosłup ?

Hendryk_Stanisław: W zasadzie nie, chociaż należy sie wystrzegać jazdy po nierównym terenie zwłaszcza tzw. crossu kiedy może dochodzić do dużych przeciążeń kręgosłupa inicjujących początek jego choroby.

Juventur!!!: Mam problem z rwą kulszową czy to już będzie uraz do końca życia jak na razie łapią mnie okropne bóle przynajmniej raz w miesiącu??

Hendryk_Stanisław: Rwa kulszowe świadczyć może o tym, ze doszło do wypadnięcia dysku a stan taki leczy sie operacyjnie. Uważam, że powinien Pan zgłosić się bezwzględnie do neurochirurga celem przeprowadzenia pełnej diagnostyki i ew. podjęcia leczenia zabiegowego.

Ania_3: Dzień dobry, co oznacza (odczyt Rtg) mojego kręgosłupa w odcinku lędźwiowym zespół kontaktowy międzykolcowy a poprzedni Rtg odwodnienie krążka międzykręgowego L5-S1?

Hendryk_Stanisław: Trudno odpowiadać na pytania dotyczące badan Rtg tomografii rezonansu nie mając ich do wglądu. Z tego co Pani napisała można przypuszczać, że najpewniej chodzi o zaawansowana chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa. Myślę, ze powinna Pani skorzystać z porady lekarza neurologa, ortopedy lub neurochirurga

wredka: Bardzo proszę o pomoc... Mam stwierdzone zapalenie miesnia kulszowego... Stwierdzil mi to neurolog. Przepisal tabletki i tyle. Od tej pory bole plecow ( ktore uniemozliwiaja mi ni e tylko chodzenie ale rowniez przekrecenie sie na lozku) powracaja po kazdym delikatnym nawet wysilku. Dodam, ze zazywajac lekasrtwa typu Olfen lub Ketonal Duo nic nie daja... Nie usmizaja bolu...

Hendryk_Stanisław: Myślę, ze stwierdzono u Pani rwę kulszowa, a wiec nie mięśni tylko nerwu kulszowego i przy braku poprawy po zaleconym leczeniu farmakologicznym można przypuszczać, że uszkodzenie dysku jest w stopniu wymagającym leczenia operacyjnego. Ale o tym musi zadecydować specjalista neurochirurg.

tomaszek: pracuję przy komputerze ... i plecy zaczynają boleć. jest może jakieś antidotum?

Hendryk_Stanisław: Nie wiem czy chodzi o kręgosłup lędźwiowy czy o szyjny, ale w zakresie obu odcinków wskazane są częste przerwy i stosowanie ćwiczeń izometrycznych (kręgosłup szyjny) lub ćwiczeń wzmacniających mięśnie obręczy w odcinku lędźwiowym. Bardzo ważne jest również odpowiednie siedzenie a także ustawienie komputera na odpowiedniej wysokości.

sfgsfg: a co to znaczy miec dlugotrwale zwyrodnienie krzyzowej czesci krwegosłupa?do zcego ta choroba moze doprowadzic i Jak to leczyc?

Hendryk_Stanisław: Myślę, że chodzi o zmiany zwyrodnieniowe w odcinku lędźwiowym i krzyżowym kręgosłupa, które wraz z wiekiem i przeciążeniami postępują. Gimnastyka, basen, przerwy w pracy unikanie pracy w pochyleniu to najlepsze sposoby na zmniejszenie postępu choroby.

grzesiek38: czy nerwica ma wpływ na kręgosłup?

Hendryk_Stanisław: W pewnym sensie tak ponieważ stan emocjonalny może wpływać na intensywność odczuwania dolegliwości nawet w subtelny sposób a z drugiej strony kończące sie nerwicą zaburzone często wzmożone napięcie mięśni samo w sobie może być przyczyna odczuwanych dolegliwości a jako zespół utrwalony przyspieszyć zmiany chorobowe w kręgosłupie.

new: Witam jak za dużo się leży to kręgosłup może boleć właśnie od tego?

Hendryk_Stanisław: Tak, dlatego ruch jest dla kręgosłupa najlepsza profilaktyka a wracając do leżenia proszę unikać nieodpowiednich łóżek lub tapczanów to znaczy zbyt miękkich ale również zbyt twardych.

sfgsfg: Co wplywa zle na kregoslup,czego powinnismy unikac a co powinnismy robic zeby kregoslup nasz byl w dobrym stanie na wiele lat?

Hendryk_Stanisław: Źle wpływa na kręgosłup praca połączona z podnoszeniem cięższych przedmiotów, praca w pochyleniu a zwłaszcza praca w pochyleniu z rotacją kręgosłupa. A wiec należy takiej pracy unikać. Jeśli chodzi o profilaktykę to intensywny ruch, pływanie w basenie ale również ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i kręgosłupa pomagają nam zachować dobry stan zdrowia i nie dopuścić do poważnej choroby kręgosłupa.

bonita20: Dzien dobry. mam 21 lat i rozszczep kręgosłupa w odcinku lędźwiowym... chciałabym od września zaczac trenowac taniec współczesny, czy są jakieś przeciwskazania?

Hendryk_Stanisław: Jeśli te ćwiczenia nie będą związane z nadmiernym wychylaniem kręgosłupa do przodu i do tyłu, skokami, przewrotami to z pewną dozą ostrożności można zdecydować sie na uprawianie wymienionego tańca. Na pewno jeśli po rozpoczęciu już tych ćwiczeń pojawią się bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym tzw. lumbago będzie to sygnałem do przerwania treningu.

grzesiek38: jak można leczyć dyskopatie w odcinku lędzwiowum kręgosłupa?

Hendryk_Stanisław: Na wstępnym etapie choroby zalecane jest leczenie rehabilitacyjne ew. połączone z farmakoterapią. Jeśli mimo to choroba postępuje i jest stwierdzane uszkodzenie dysku w badaniach tomografii lub rezonansu należy zgłosić się do specjalisty neurochirurga, który rozważy możliwość leczenia zabiegowego. We wstępnym etapie choroby metodami mało inwazyjnymi (laserowa lub endoskopowa) a przy większym nasileniu metoda operacji otwartej tzw. mikrodisektomią.

Moderator: Dziękujemy za udział w czacie

Hendryk_Stanisław: Dziękuję za pytania.


Doc. dr hab. n. med. Stanisław Hendryk urodził się w Gliwicach, w 1948 r. Studia medyczne ukończył w 1973 r. na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach i od września tego roku stale pracuje w tej Uczelni. Od 1978 r. związany jest z neurochirurgią, uzyskując specjalizację II st. w 1983 r. Specjalizuje się w neurochirurgii naczyniowej, badając rolę mediatorów zmian zapalnych w skurczu naczyniowym, a także w operacjach guzów podstawy czaszki i oczodołu oraz w zabiegach endoskopowych i innych małoinwazyjnych operacjach kręgosłupa. Autor przeszło 150 publikacji i doniesień zjazdowych w kraju i zagranicą, a także rozdziałów w 4 książkach. Był kierownikiem przeszło 25 tematów badawczych. Wyróżniony nagrodami zespołowymi Rektora ŚlAM za osiągnięcia naukowe: III st. w 1976, II st. w 1997, 1998 r. i Rektora ŚUM w 2009 r., oraz nagrodą indywidualną I st. Rektora ŚUM za osiągnięcia naukowe w 2006 r. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów od 1978 r., European Association of Neurosurgical Societies od 1983 r. ; Central European Association of Neurosurgical Societies od 1998 r., European Skull Base Society od 2001 r.

Ma dwie córki, z których starsza jest mgr filozofii i dziennikarzem, a młodsza mgr architektem. Żonaty z Małgorzatą Ciecierską-Hendryk, sędzią i przewodniczącą Wydziału Karnego w Sądzie Rejonowym w Zabrzu. Wśród licznych zainteresowań wyróżnia żeglarstwo, narciarstwo, myślistwo, malarstwo i architekturę.

zadaj pytanie

Wideo

polecane: Flesz: Koniec gorszego jedzenia - żywność w Polsce, jak na zachodzie.

Materiał oryginalny: Czat medyczny: Kiedy łupie w kręgosłupie - śląskie Nasze Miasto

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
S
Sylwia

witam. powodu bólu w nodze neurog kazał zrobic badanie mr. wynik wskazuje że mamucisk odcinka ledzwowego na zakonczenia nerwowe. mam wskazany basen z którego korzystam., ale noga mi już przeszkadza ok 3-ch msc. Chciałabym zrobic przeswietlenie , do jakiego lekarza sie udac i jakie przeswietlenie jest potrzebne by uzyskac wiecej informacji? sylwia

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3