Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czat medyczny: wpływ słońca na naszą skórę

Redakcja
dr n. med. Mariola Wyględowska-Kania
dr n. med. Mariola Wyględowska-Kania Fot. Marzena Bugała
W poniedziałek, 19 lipca, gościem naszego czatu internetowego była dr n. med. Mariola Wyględowska-Kania, dermatolog z Katedry i Kliniki Dermatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Gorąco zapraszamy do lektury czatu.

Moderator_Śląsk: Witamy wszystkich na czacie i zapraszamy do zadawania pytań

dr_Mariola_Wyględowska-Kania: Witam wszystkich internautów.

szczygielek Proszę powiedzieć, która opalenizna jest bezpieczniejsza ta z solarium czy "od słoneczka"?

dr_Mariola_Wyględowska-Kania: Nie istnieje takie pojecie jak bezpieczne opalanie. Każdy rumień, zarówno ten powstały w wyniku dziania słońca, czy sztucznego źródła swiatła nie można uznać za bezpieczny. Z dwojga złego bezpieczniejsza jest opalenizna wywołana słońcem.

cronman Czy to, że opaleni wyglądamy zdrowo ma jakiś przełożenie na lepszy stan zdrowia naszej skóry?

dr_Mariola_Wyględowska-Kania: Opalenizna tyko w pojęciu estetycznym daje poczucie zdrowia i piękna. Nalezy wiec pamiętać, ze nadmierne korzystanie z kąpieli słonecznych powoduje wystąpienie wczesnych lub późnych niekorzystnych objawów na skórze. W związku z czym nie przekłada sie ono na lepszy stan zdrowia naszej skóry (poza przypadkami chorób dermatologicznych, w których stosuje sie leczenie promieniami uv

cala_asiunia Witam, na co dzień nie korzystam z solarium ale przed wyjazdem na wakacje odbyłam 3 krótkie (po ok 8 minut) seanse w solarium, żeby nie być takim bledziuchem na plaży, a potem usłyszałam ze takie mieszanie opalania nie jest zdrowe. Czy to prawda?

dr_Mariola_Wyględowska-Kania: Nie ma większego znaczenia to, iż wcześniej korzysta Pani z solarium a obecnie wybiera sie Pani na wakacje i będzie Pani korzystała z naturalnego źródła słońca. Uważam, iż kilka krótkich seansów w solarium poprzedzające nasłonecznienie skóry (oczywiście korzystając z kremów przeciwsłonecznych) jest dopuszczane.

tornton> Co powinniśmy zrobić w pierwszej kolejności, kiedy czujemy, że opalaliśmy się za długo?

dr_Mariola_Wyględowska-Kania: Nalezy przez kilka dni nie korzystać ze słońca, zastosować kremy tzw. "chłodzące" po opalaniu, natłuszczające. W przypadku zmian bardziej nasilonych radziłabym skorzystać z konsultacji lekarskiej.

1gb_1 Co oznaczają skróty UVA i UVB oraz oznaczenia SPF 18 (przykładowo 18) i co oznacza sama liczba.

dr_Mariola_Wyględowska-Kania: Promieniowanie ultrafioletowe UVA jest to promieniowanie o długości 320 - 400 nanometrów, natomiast promieniowanie UVB o długości 290 - 320 nanometrów. Oddziaływają one w sposób bezpośredni na skórę. Niezbędne do życia jest promieniowanie UVB, gdyż bierze ono udział w syntezie witaminy D. Należy jednak pamiętać, ze jedno i drugie promieniowanie może w przypadku nadmiernego korzystania z kąpieli słonecznych prowokować występowanie stanów przednowotworowych oraz nowotworów skory.

samotna_z_dzieckiem_35 moja córka jest 3 lata po oparzeniu klatki piersiowej czy bliznę chronić przed słońcem i jak? Córka ma 6 lat.

dr_Mariola_Wyględowska-Kania: Domyslam sie, ze nie chodzi tutaj o oparzenie słoneczne. Uważam, że w przypadku wszystkich blizn pooparzeniowych należy zachować ostrożność w nadmiernym nasłonecznieniu.

ona_toruń witam,czy to prawda że jeżeli stosuje sie plastry hormonalne, nie wolno korzystać z solarium oraz opalać sie na słońcu?

dr_Mariola_Wyględowska-Kania: Tak. Stosując preparaty hormonalne zarówno miejscowo jak i doustnie należy ograniczyć stosowanie kapieli słonecznych.

Misia Czy słońce leczy trądzik?

dr_Mariola_Wyględowska-Kania: W praktyce dermatologicznej wykorzystujemy promieniowanie ultrafioletowe w terapii trądziku. Należy jednak pamiętać, że wykorzystuje się jego działanie przeciwzapalne. Dlatego teą zalecam korzystanie z kąpieli słonecznych w sposób umiarkowany.

Weronika18 Jak należy chronić pieprzyki nad jeziorem? Zaklejac je?

dr_Mariola_Wyględowska-Kania: Osoby, u których na skórze występują liczne znamiona barwnikowe powinny ograniczyć przebywanie na słońcu szczególnie w godzinach południowych oraz chronić znamiona korzystając z kremów zawierających filtr przeciwsłoneczny.

piotrek_5 Jakie zmiany nas powinny niepokoić na skórze???

dr_Mariola_Wyględowska-Kania: Jakakolwiek zmiana chorobowa w obrębie skory, która nie wykazuje tendencji do samoistnego ustępowania powinna zaniepokoić i zmobilizować do kontroli lekarskiej.

cronman Czy nadmierne opalanie się może zaowocować w późniejszym okresie rakiem skóry?

dr_Mariola_Wyględowska-Kania: Wielokrotnie już podkreślałam, ze nadmierne korzystanie z kąpieli słonecznych, szczególnie w pierwszych latach życia może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia raka skory w okresie dojrzałym.

szczygielek O ile szybciej starzeje sie skóra jeśli często się opalamy?

dr_Mariola_Wyględowska-Kania: Starzenie sie skóry wywołane nadmiernym opalaniem może dawać objawy w rożnym okresie życia, ale generalnie znacznie wcześniej, niż wskazywałby na to wiek metrykalny.

Kropka Jak uniknąć łuszczenia się skóry po opalaniu? Jeśli się tak dzieje czy to znaczy, że skóra jest źle nawilżona?

dr_Mariola_Wyględowska-Kania: Oznacza to znaczne wysuszenie skory. Proponowałabym korzystanie z balsamów nawilżających.

Moderator_Śląsk Dziękujemy za udział w czacie i zapraszamy ponownie.

dr_Mariola_Wyględowska-Kania: Dziekuje za pytania :)


Gość Spotkań Medycznych

Dr nauk medycznych Mariola Wyględowska-Kania

Jest dermatologiem i wenerologiem. Pracuje w Klinice Dermatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu Klinicznym im. dr. A. Mielęckiego w Katowicach. W Klinice prowadzi zajęcia dydaktyczne ze studentami IV roku Wydziału Lekarskiego tej uczelni. Od czterech lat pełni funkcję zastępcy ordynatora na oddziale męskim.

Jest również opiekunem Studenckiego Towarzystwa Naukowego. Prace naukowe jej studentów były wielokrotnie nagradzane na konferencjach STN.

Dr Mariola Wyględowska-Kania jest absolwentką Śląskiej Akademii Medycznej, dyplom ukończenia studiów otrzymała w 1984 r. Od 1992 roku przez dwie kadencje była sekretarzem Sekcji Dermatochirurgii Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, obecnie jest członkiem zarządu sekcji. Od 2009 r. jest również członkiem zarządu Śląskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Jej dorobek naukowy to ponad 80 prac naukowych, publikacje w czasopismach krajowych i zagranicznych. Główne zainteresowania pani doktor to dermatochirurgia i onkologia skóry.

Dr Mariola Wyględowska-Kania pochodzi z rodziny lekarskiej (ojciec jest emerytowanym chirurgiem, a siostra okulistką). Jest mamą 26-letnich bliźniąt: Justyny i Damiana. Córka studiuje psychologię na Uniwersytecie Śląskim, a syn jest wykładowcą na Wydziale Fizjoterapii, Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach

W wolnych chwilach lubi odwiedzać targi staroci. Jej pasją jest także turystyka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiosenne problemy skórne. Jak sobie z nimi radzić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto