Czat medyczny: wszystko o grupach krwi i krwiodawstwie

Zapraszamy do lektury zapisu czatu medycznego "Wszystko o grupach krwi i krwiodawstwie" - naszymi gośćmi byli lek. med. Urszula Sierantowicz oraz dr n. med.

Zapraszamy do lektury zapisu czatu medycznego "Wszystko o grupach krwi i krwiodawstwie" - naszymi gośćmi byli lek. med. Urszula Sierantowicz oraz dr n. med. Stanisław Dyląg dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.


Moderator: Witamy na czacie lek. med. Urszulę Sierantowicz oraz dr. n. med. Stanisława Dyląga.


Dr_n._med._Stanislaw_Dyląg: Witamy na czacie wszystkich internautow.~adki: ile oddaje się jednorazowo krwi?


Dr_n._med._Stanislaw_Dyląg: Jednorazowo mozna oddac w Polsce 450 mililitrow krwi.~morga: jak często można oddawać krew?


Dr_n._med._Stanislaw_Dyląg: Co 8 tygodni i zarowno kobiety jak i mezczyzni. Mezczyzna moze maksymalnie oddac krew 6 razy w roku a kobieta 4 razy.~robert_4: Dzień dobry. Ja mam pytanie. Kiedyś byłem w wojsku i tam oddawaliśmy krew, ale później sie okazało, że mam grupę A1RHMINUS którą nie moge oddawać do ratowania, bo ona się nie nadaje, tzn jej czynniki są do wyrobu leków. Czy to prawda?


Dr_n._med._Stanislaw_Dyląg: Czlowiek, ktory posiada taka grupe krwi moze byc krwiodawca. Jezeli w osoczu ma Pan zawarte przeciwciala to jest to przeciwskazaniem. Natomiast w celu udzielenia jednoznacznej odpowiedzi zapraszamy do nas, do naszych placowek.~jola35: czy to prawda że za oddanie krwi rzadkiej grupy można otrzymać pieniądze?


Dr_n._med._Stanislaw_Dyląg: W Polsce ponad 99% krwi pobierana jest od dawcow honorowych. Tylko niektorzy krwiodawcy otrzymuja rekompensate finansowa (o rzadkim fenotypie), ktorej wysokosc jest ustalana przez Ministra Zdrowia.~fionka: Czy to prawda, że dziecko nie zawsze dziedziczy grupę krwi po rodzicach?


Dr_n._med._Stanislaw_Dyląg: Dziecko dziedziczy grupe krwi po rodzicach.===PKP===: witam, czy majac astme moge zostac honorwaym dawca krwi?


Dr_n._med._Stanislaw_Dyląg: Z przykroscia mozemy powiedzies, ze astma jest przeciwskazaniem do honorowego oddawania krwi.~madzia_1: Czy prawda jest to ze jak sie raz odda krew to potem bedzie musialo sie caly czas ja oddawac wbrew swojej woli?


Dr_n._med._Stanislaw_Dyląg: Jest to calowita nieprawda ! Nie ma zadnej zaleznosci pomiedzy jednokrotnym a wielokrotnym oddaniem krwi. Organizm ludzki nie uzaleznia sie od oddawania krwi.~Maja_24: Dlaczego nie mogą oddać krwi osoby które przebywały w okresie od 1.01.1980 do 31.12.1996 przez ponad 6 miesiecy w Wlk.Brytanii, Francji i Irlandii.


Dr_n._med._Stanislaw_Dyląg: Wynika to z obowiazujacych w Polsce przepisow. Jest to zwiazane z zapobieganiem przed ewentualnym przeniesieniem choroby Creutzvelda-Jacoba.~!_mnie_21gda: czy oddajac krw w stacji krwiodawstwa mozna sie czyms zarazic ?


Dr_n._med._Stanislaw_Dyląg: Odpowiadamy nie, dlatego, ze cala Polska sluzba krwi pracuje na sprzecie jednorazowym, a wykwalifikowany personel przestrzega scisle okreslonych procedur, ktore chronia krwiodawce (a takze osobe, ktora te krew moze pozniej otrzymac).Moderator: .acowany> Panie profesorze jak mozna uzupelnic nie dobor krwi w organizmie? czy jedzienie duzo warzyw i owocow np. picie soku z buraka i pomidora i jedzenie tych warzyw moze spowodowac ze bedziemy miec weicej krwi lepszej jakosci?


Dr_n._med._Stanislaw_Dyląg: Chcac uzupelnic poziom czerwonych krwinek (hemoglobiny) wskazana jest dieta bogata w zelazo. Zawlaszcza czerwone mieso, zielone warzywa: szpinak, brokuly, kapusta salata. Natomiast po oddaniu krwi by uzupelnic objetosc krwi w organizmie wskazane jest picie duzej ilosci plynow (bez uzywek).~Rozwazna_i_romantyczna19: Chcialam kiedys oddac krew na co pani pielegniarka powiedziala ze mam zacienkie zyly i nie moge czy jest to mozliwe i co musze zrobic aby w przyszlosci moglabym oddawac krew


Dr_n._med._Stanislaw_Dyląg: Mlode odoby, zwlaszcza kobiety moga miec uklad zylny, ktory nie pozwala na oddanie 450 mililitrow krwi. W miare uplywu lat na skutek wykonywania prac fizycznych naczynia zylne moga ulec lepszemu wyksztalceniu sie i oddanie krwi jest wowczas mozliwe. Serdecznie zapraszamy Pania do naszego ambulansu lub do naszych placowek w celu dokonania j oceny naczyn.~Malwina: ja mam tez pytanie czy to prawda ze chozy na cukrzyce nie mogą oddawac krwi


Dr_n._med._Stanislaw_Dyląg: Tak, chorzy na cukrzyce nie moga byc dawcami krwi.~Ona_na_poziomie: Co do oddawania ja tez mam pytanie: czy można oddawać krew, jeśli przyjmuje się tabletki hormonalne? Czy można oddawać krew jeśli bierze się leki, jeśli nie można, to po jakim czasie od odstawienia można oddawać?


Dr_n._med._Stanislaw_Dyląg: Krew mozna oddawac podczas zazywania lekow na nadcisnienie, a takze tabletek antykoncepcyjnych i lekow stosowanych w hormonalnej terapii zastepczej. Dozwolone jest tez uzywanie witamin. W przypadku innych lekow sstateczna decyzje podejmuje lekarz w czasie kwalifikowania kandydata na krwiodawce.~pozjadalem_wszystkie_rozumy: Panie doktorze poweidzial pan ze po oddaniu krwi tzreba pic duzo plynow aby uzupelnic krew.Czy moze pan powiedziec jakie to musza byc plyny i w jakich ilosciach np czy moze to byc wino czrwone, czy tylko woda minerlana a moze jakies soki?


Dr_n._med._Stanislaw_Dyląg: Mozna pic wode, soki owocowe, warzywne, herbate w lacznej ilosci do jednego litra, a lampka czerwonego wina (jedna) nie zaszkodzi.~Zaczep_mnie_ON:): Czy gdy oddamy krew i na jej miejsce "wytworzy" sie nowa jest ona jakościowo lepsza? Gdy oddajemy ją regularnie czy taka "całkowita wymiana" pozytywnie na nas wpływa?


Dr_n._med._Stanislaw_Dyląg: Niezaleznie od tego czy oddajemy krew czy nie przez caly czas w naszym organizmie zachodzi produkcja nowych krwinek. Krwioupust mobilizuje organizm do produkcji krwinek i uzupelnienia powstalego niedoboru.~wolny_B-stok: dlaczego honorowy dawca dostaje tak mało za krew, a stacje odsprzedają za wyższą cenę?


Dr_n._med._Stanislaw_Dyląg: Na calym swiecie (podobnie i w Polsce) krew jest bezcenna - nikt za krew nie placi. Szpitale ponosza jedynie oplate (ustalana corocznie przez Ministra Zdrowia w drodze osobnego rozporzadzenia) obejmujaca min. koszty testow, pojemnikow, etatow, utrzymania budynkow, ambulansow itp. Jestesmy organizacja non-profit.~pozjadalem_wszystkie_rozumy: Czy to prawda ze osoby palace papierosy i pijace alkohol oraz otyle maja gorsza jakos krwi i maja jej mniej?


Dr_n._med._Stanislaw_Dyląg: Styl zycia wplywa na nasze zdrowie a tym samym na jakosc krwi. Jezeli te nalogi powaznie rzutuja na stan zdrowia to wtedy ostateczna decyzja nalezy do lekarza, ktory kwalifikuje kandydata na dawce i ocenia, czy ta osoba moze oddac krew.Moderator: Dziękujemy za udział w czacie.


Dr_n._med._Stanislaw_Dyląg: Dziekujemy serdecznie krwiodawcom, oraz internautom za zainteresowanie a jednoczesnie zapraszamy wszystkich chetnych do oddania krwi do naszych placowek.
Dr n. med. Stanisław Dyląg w 1973 r. ukończył Technikum Mechaniczno - Elektryczne w Chrzanowie, zaraz po ukończeniu szkoły przez rok był sanitariuszem w pogotowiu ratunkowym w Chrzanowie. Pracował też w kopalni "Janina" w Libiążu. W 1983 r. ukończył studia w Śląskiej Akademii Medycznej na Wydziale Farmaceutycznym.

Był najpierw pracownikiem, a następnie kierownikiem Banku Tkanek w Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa. W 1991 został dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa, od 1999 r. - RCKiK w Katowicach.

Od 1994 r. jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Banków Tkanek, a także Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Od 1997 r. wchodzi w skład Rady Transplantacyjnej przy Ministrze Zdrowia. Od 2003 r. jest członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Banków Tkanek

W 2008 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk medycznych.

Jest współautorem 5 projektów racjonalizatorskich, ma na swoim koncie 2 patenty: w 1999 r. otrzymał złoty medal - Brussels EUREKA za "ChorioChit opatrunek biologiczny" (współwynalazca), w 2000 r. zdobył złoty medal Brussels EUREKA za "Ambulans do pobierania krwi" (współwynalazca).

W 2000 i 2001 r. otrzymał nagrody Ministra Zdrowia, a także wyróżnienia Prezesa Rady Ministrów. Posiada Order Króla Belgów: Merita de L'invention - De Chevalier" za osiągnięcia w ruchu wynalazczym. W 2004 r. zdobył brązowy medal - CONCOURS LEPINE w Paryżu za "Ambulans do pobierania krwi".

Nadzorował zespół RCKiK ds. wynalazku "Krwinki wzorcowe LISS - VERA" nagrodzonego m.in. w Genewie, Paryżu, Brukseli i Budapeszcie oraz wybranego w 2004 r. do grona nominowanych VII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.

Katowickie RCKiK jest laureatem konkursu Teraz Polska uzyskując Godło "TERAZ POLSKA" za "krwinki wzorcowe".
W 2008 r. dyrektor S. Dyląg otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Jest żonaty, ma jedną córkę. Jego hobby to turystyka, wędrówki górskie, poznawanie świata.

Lek. med. Urszula Sierantowicz

Ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej. Internista, długie lata pracowała w VI Klinice Chorób Wewnętrznych kierowanej przez prof. Adama Misiewicza w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach-Ochojcu.

Od 2000 r. pracuje w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, gdzie zajmuje się kwalifikowaniem dawców do oddania krwi nie tylko w siedzibie RCKiK, ale także podczas akcji wyjazdowych w terenie. Jest także wykładowcą na organizowanych przez Centrum licznych kursach dla lekarzy stażystów, lekarzy specjalizujących się w zakresie chorób wewnętrznych, transfuzjonistów szpitalnych, a także dla pielęgniarek dokonujących przetoczeń krwi i jej składników. Do jej obowiązków należą także wizytacje w szpitalach w ramach nadzoru nad krwiolecznictwem. W 2006 r. zdała egzamin specjalizacyjny z laboratoryjnej transfuzjologii medycznej, obecnie jest w trakcie specjalizacji z transfuzjologii klinicznej.

Dodatkowo pracuje w Archidiecezjalnym Domu Hospicyjnym im. Jana Pawła II, gdzie opiekuje się ciężko chorymi na choroby nowotworowe pacjentami. Jej hobby to muzyka, zwłaszcza Beethoven i Mozart, ale słucha też chętnie piosenek Budki Suflera i zespołu Feel. Ma 20-letniego syna, studenta Wydziału Metalurgii Politechniki Śląskiej. W domu urzęduje także rudy kot, Tofik, który uważa sie za przywódcę rodzinnego stada.

naszemiasto@naszemiasto.pl

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3