Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czeladź: kiedy z bloków Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej zniknie azbest?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Obecnie m.in. trwa termomodernizacja kilku bloków na osiedlu Ogrodowa
Obecnie m.in. trwa termomodernizacja kilku bloków na osiedlu Ogrodowa PAS
W materiale sprzed tygodnia przeczytaliście Państwo o okolicznościach, w jakich po ogromnych trudach udało nam się uzyskać odpowiedzi na proste pytania, dotyczące termomodernizacji bloków w Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Dziś kilka konkretów.

Nasze pytania zadaliśmy nie bez powodu, bowiem zgodnie z przepisami do 2032 roku szkodliwy azbest musi zniknąć z budynków i bloków mieszkalnych w całej Polsce. A tymczasem wiele takich właśnie bloków znajduje się w zasobach Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej, a np. na osiedlu Ogrodowa nie działo się nic. Dopiero w ostatnich tygodniach termomodernizacja rozpoczęła się w kilku blokach, a 10-piętrowych wieżowców do remontu jest tu mnóstwo.

W sumie w zasobach CSM znajduje się dziś aż 45 budynków, które wymagają termomodernizacji i zdjęcia ze ścian azbestu. To budynki przy ul. Szpitalnej 21,23,27, 29,31,33, 35, 9 (pawilon), 9a (pawilon), Ogrodowej 10, 14, 16, 18, 20 22, 24 (pawilon), Kombatantów 4 (pawilon), Niepodległości 1 (pawilon), 1a (pawilon), 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, Składkowskiego 20,22, 24, 26, 13, 15,17 oraz Dziekana 1,2,3,4,5,6,7,9, 10,11 i 12.

Jak poinformowała nas Czeladzka Spółdzielnia Mieszkaniowa aktualnie prawo stanowi tak, że termomodernizacja uzależniona jest zgody właścicieli mieszkań. – Demontaż azbestu i termomodernizację bloków rozpoczęliśmy w 2009 roku – mówi Małgorzata Purchała, prezes zarządu Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Do dziś prace termomodernizacyjne wykonane zostały w 32 budynkach. Obecnie trwają w 13 budynkach, w tym ośmiu na osiedlu Ogrodowa. Realizacja prac w pozostałych budynkach na osiedlu Ogrodowa, w tym w bloku nr 22, planowana jest po 2021 roku, oczywiście po uprzednim uzyskaniu zgody właścicieli lokali – dodaje.

W latach 2017/18 docieplony został budynek przy ul. Dziekana 8. Wartość prac przekroczyła nieco 992 tysiące złotych.
W ramach termomodernizacji przewidziane są: demontaż, transport i unieszkodliwienie płyt, zawierających azbest, docieplenie ścian i stropodachu, remonty balkonów i regulacja centralnego ogrzewania.

Spółdzielnia stara się pozyskiwać pieniądze na sfinansowanie termomodernizacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (z możliwością częściowego umorzenia pożyczki) oraz w ramach kredytów bankowych w PKO. – Wysokość pozyskanych funduszy zewnętrznych wynosi 9 mln 232 tysiące 658,96 zł. Obecnie złożony w WFOŚiGW wniosek jest w trakcie weryfikacji, więc na tym etapie nie można określić wysokości pożyczki – informuje Małgorzata Purchała. Proces termomodernizacji finansowany jest też z funduszu remontowego.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto