Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Fundusze europejskie na wyciągnięcie ręki

BM
Biblioteka Politechniki Częstochowskiej jest najnowocześniejsza w regionie
Biblioteka Politechniki Częstochowskiej jest najnowocześniejsza w regionie fot.Waldemar Deska
Studenci Politechniki Częstochowskiej od dwóch lat korzystają z dobrodziejstw najnowocześniejszej w regionie biblioteki naukowo-technicznej. Na jej stworzenie wydano prawie 6 mln zł. Niemal połowa pochodziła z funduszy europejskich. Resztę uczelnia uskładała sama z pomocą częstochowskiego magistratu.

Starania, aby biblioteka powstała, władze uczelni zaczęły jeszcze w 2004 r. Dopiero w 2008 r. rozpoczęto realizację projektu "Biblionczest Politechniki Częstochowskiej". Rozpoczęto też budowę, trwała dziesięć miesięcy.

Projekt był skomplikowany, bo Politechnika Częstochowska zdecydowała się na przebudowę dawnego domu akademickiego. Powstała placówka wyposażona w windy i najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. Także z zakresu bibliotekarstwa. Są więc czytelnia multimedialna, bazy internetowe i możliwość korzystania z zasobów Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Efektownie wykończone wnętrza sprawiają, że w przyjaznych warunkach studenci mogą tu zgłębiać wiedzę. Biblioteka ma 465 tys. książek, czasopism i zbiorów specjalnych.

Kiedy korzysta się z nowoczesnego księgozbioru, trudno uwierzyć, że kiedyś siedzibą biblioteki były budynki koszar wojskowych przy ulicy Dąbrowskiego. I że na początku, w latach 50. ubiegłego wieku, zajmowała trzy pomieszczenia o łącznej powierzchni 212 metrów kwadratowych na magazyn, czytelnię, wypożyczalnię i pokój biurowy. Kadrę stanowiło dwóch pracowników, a księgozbiór liczył około tysiąc woluminów, głównie z darów.

- Dziś misją biblioteki jest wspieranie edukacji i badań naukowych oraz zapewnienie studentom i pracownikom uczelni dogodnego i szybkiego dostępu do informacji o krajowych i światowych osiągnięciach naukowych - mówią jej pracownicy. Absolwenci PCz wspominają stare czasy, kiedy naukowych opracowań musieli szukać w katalogach. - To było żmudne i męczące zadanie. Aby przewertować te wszystkie katalogi, musiałbym zarezerwować sobie godzinę. Dziś studenci mają bazy internetowe - mówi Józef Kluczny, absolwent uczelni z lat 70.

Moim zdaniem
Bartosz Kiebdaj, student II roku informatyki Politechniki Częstochowskiej

Dzięki unijnemu wsparciu nasza uczelnia rozwija się w zawrotnym tempie. Mamy bardzo dużo nowego sprzętu. Wykorzystywany jest przez studentów różnych wydziałów i przez kadrę do badań naukowych. Politechnika remontuje także kolejne gmachy. Są komfortowe i przestrzenne. Mamy więc nowoczesne laboratoria.

Z europejskiej pomocy korzystają również i sami studenci. Są stypendia unijne dla najlepszych, wynoszą tysiąc złotych i stanowią niezły zastrzyk finansowy dla żaków.

Unia Europejska sfinansowała także zajęcia uzupełniające z nauk ścisłych, jak matematyka czy fizyka. Jest czym się pochwalić. MM

Przemysław Żyła, ubiegłoroczny absolwent Politechniki Częstochowskiej

Jak byłem na pierwszym roku, to nie korzystałem z biblioteki. Na czwartym roku to zmieniło się i to o sto procent. Nowa, wyremontowana biblioteka zaczęła przyciągać studentów. Wcześniej woleliśmy się uczyć w domu, czy w akademiku. Stara czytelna już samym wystrojem zniechęcała. Teraz są tam komfortowe warunki do nauki.

Uczelnia inwestuje także w nowe dziedziny, jest zapotrzebowanie na nowe zawody, dzięki funduszom unijnym kształci się nowa, wykwalifikowana kadra, podnosi się prestiż uczelni. Jestem dumny, że skończyłem Politechnikę Częstochowską. RK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto