18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Fundusze europejskie na wyciągnięcie ręki

JS
Oczyszczalnia ścieków jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce i w Europie
Oczyszczalnia ścieków jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce i w Europie FOT. Waldemar Deska
W Oczyszczalni Ścieków "WARTA" S.A. z pomocą funduszy unijnych zrealizowano program "Oczyszczanie ścieków i uzdatnianie wody pitnej w Częstochowie".

Jej istotnym elementem był projekt pn. "Rozbudowa i modernizacja Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Częstochowie w zakresie usuwania azotu i fosforu oraz gospodarki osadami, łącznie z suszeniem termicznym".

Koszt inwestycji wyniósł 58 mln zł, z czego prawie 32 mln zł to dotacje z unijnego Funduszu Spójności.

Modernizacja oczyszczalni polegała m.in. na zwiększeniu pojemności 8 sztuk istniejących bioreaktorów z 23 tys. 500 m sześc. do 30 tys. 400 m sześc.

Wprowadzono w nich system recyrkulacji wewnętrznej ścieków oraz zmieniono system ich napowietrzania. Dzięki temu do rzeki Warty trafiają ścieki oczyszczone o parametrach spełniających najwyższe wymagania jakościowe zarówno krajowe, jak i unijne.

Do rzeki trafia mniej niż wcześniej o 290 ton azotu oraz 9 ton fosforu.

Polskie normy redukcji zanieczyszczeń azotu i fosforu nie odpowiadały wymogom Unii Europejskiej - stąd pojawiła się pilna potrzeba modernizacji częstochowskiego zakładu.

Wybudowano także dodatkowe komory do grawitacyjnego mieszania i zagęszczania osadów nadmiernych i osadów wstępnych.

Uruchomiono suszarnię osadów. Po wysuszeniu osad zawiera do 60 procent substancji organicznych.

Jest dobrym surowcem energetycznym, o wartości kalorycznej zbliżonej do słabszych gatunków węgla brunatnego. Możliwe jest również użycie osadów przez przemysł budowlany.

W ramach modernizacji wybudowano nowy zbiornik do usuwania piany z biogazu oraz zbiorniki z rudą darniową do jego odsiarczania.

Z biogazu produkuje się energię elektryczną i ceplną, które wykorzystywane są na potrzeby technologiczne oczyszczalni. Pokrywają 60 procent zapotrzebowania oczyszczalni.

Częstochowska oczyszczalnia ścieków jest jedną z najnowocześniejszych w kraju i w Europie.

Jest oczyszczalnią, której oddziaływanie na środowisko zostało sprowadzone do minimum.

Moim zdaniem
Lech Woroniecki, częstochowianin

Jakość częstochowskiej wody zawsze mi odpowiadała. Teraz też nie mam co do niej najmniejszych zastrzeżeń. W domu nigdy nie mieliśmy problemów z osadem na naczyniach, a w czajniku nie zbierał się kamień.

Wysoką jakość wody w Częstochowie najlepiej uświadomiły mi wizyty w innych większych miastach Polski, w Krakowie, Białymstoku czy Warszawie. Tam efekty zanieczyszczeń najwyraźniej widać było w postaci brudu na szklankach, czy, co nigdy mi się w Częstochowie nie zdarzyło, wyskakujących po gole- niu chrostów na twarzy.

Nie chciałbym żyć w mieście, w którym woda jest tak złej jakości. Wymagałoby to wielokrotnego przegotowywania, czy nawet kupowania w sklepie wody w butelkach, by ta nadawała się do spożycia. Podobne problemy z wodą widziałem u znajomych mieszkających na Śląsku. Po każdym spotkaniu na szklankach po herbacie czy kawie wyraźnie widać było osad, a sama, lecąca z kranu woda, miała biały kolor. Nieraz mówili, że gdyby tylko mogli, to zmieniliby miejsce zamieszkania, bo zły stan wody potrafi utrudnić życie. Kamień osadzający się na metalowych elementach zepsuł im już dwie pralki i osadził się na kranach.

O modernizacjach oczyszczalni dowiedziałem się przypadkowo. Od kiedy zostały zakończone, osobiście nie odczułem wyraźnego skoku w jakości wody. Z pewnością różnicę widzą osoby badające jej stan. Doceniam fakt, iż mimo tego, że jakość częstochowskiej wody nigdy nie budziła zastrzeżeń, to nadal dokłada się starań, aby ją podnieść. Na tym przykładzie widać, że miasto troszczy się o dobro mieszkańców, zapewniając im możliwie najlepszą wodę.

Sądzę, że taki cel wart był wydanych pieniędzy i dobrze, że jak w wielu innych projektach, o których się słyszy, tak i ten został dofinansowany przez Unię. Takie wsparcie z pewnością jest potrzebne i przyniesie ono korzyść wszystkim mieszkańcom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto