Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy milion to dużo?

Reklama
Reklama
Zależy czego milion – chciałoby się odpowiedzieć. Milion złotych – bardzo. Milion euro – jeszcze więcej. A milion podpisów? Pewnie zależy czyich. Dla Estonii, której liczba ludności wynosi około miliona 300 tys. osób jest to liczba nieosiągalna. A gdyby wziąć pod uwagę wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej – 28 państw, w których łącznie mieszka ponad 500 milionów osób? Wtedy milion nie wydaje się już tak odległy…

Tylko i aż


Śmiało można więc powiedzieć, że tylko miliona podpisów uprawnionych do głosowania obywateli Unii Europejskiej potrzeba, żeby wezwać Komisję Europejską do zaproponowania unijnych przepisów w ważnej dla nas sprawie. Uprawnienie takie daje nam wszystkim europejska inicjatywa obywatelska.

 

Europejska inicjatywa obywatelska jest szczególnym narzędziem demokracji uczestniczącej – jedynym, który pozwala na poziomie ponadnarodowym włączyć obywateli w podejmowanie decyzji. Dzięki niej nasz głos w Brukseli jest lepiej słyszalny, nasze postulaty mają szansę na uzyskanie szerokiego poparcia, a nawet stania się prawem powszechnie obowiązującym.

 

Brzmi interesująco? Zacznijmy więc od początku.

 


http://gfx.mmka.pl/newsph/467255/1419122.3.jpg

Po pierwsze – kto

Pierwszym krokiem prowadzącym do złożenia europejskiej inicjatywy obywatelskiej jest założenie komitetu obywatelskiego, który musi składać się z co najmniej siedmiu obywateli krajów członkowskich Unii Europejskiej. Osoby te muszą być w wieku uprawniającym do głosowania i zamieszkiwać w co najmniej siedmiu różnych unijnych krajach. Następnie komitet wyznacza ze swojego grona reprezentanta i jego zastępcę. Tak uformowany podmiot odpowiadać będzie za inicjatywę na każdym etapie jej przeprowadzania.

 

Oczywiście zanim zdecydujemy się na założenie komitetu i złożenie inicjatywy warto zastanowić się, czy nasz postulat może być w ogóle w tej formie zrealizowany. Inicjatywa dotyczyć może bowiem tylko takich kwestii, w których Komisja Europejska posiada prawo do działania, czyli może zaproponować nowe przepisy prawne. Należy więc zapoznać się z unijnymi przepisami i zastanowić, czy inna forma komunikacji z Unią nie będzie w naszym przypadku lepsza. Może wystarczy np. złożenie petycji do Parlamentu Europejskiego?

 


http://gfx.mmka.pl/newsph/467255/1419123.3.jpgPo drugie – gdzie

Drugim krokiem na drodze do skutecznego złożenia europejskiej inicjatywy obywatelskiej jest jej rejestracja na specjalnym portalu Komisji. Podczas takiej rejestracji podać musimy podstawowe dane dotyczące inicjatywy (np. jej tytuł, przedmiot i cele), a następnie poczekać maksymalnie 2 miesiące. Jest to okres, jakim dysponuje Komisja Europejska dla sprawdzenia, czy podjęte działania są zgodne z przepisami prawa.

 

Jeśli nasza inicjatywa przejdzie pomyślnie powyższą procedurę, możemy przystąpić do zbierania pod nią podpisów. Stosowne deklaracje gromadzić możemy przez Internet lub w tradycyjnej, papierowej formie. Bez względu na to, jaki sposób wybieramy – oba łącznie lub tylko jeden z powyższych – należy pamiętać o spełnieniu wszystkich wymogów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

 

Na zebranie wystarczającej liczby podpisów – czyli naszego miliona – mamy 12 miesięcy. W tym celu nie musimy gromadzić deklaracji we wszystkich krajach członkowskich, jednakże w co najmniej siedmiu z nich należy zebrać minimalną liczbę sygnatariuszy, która określona została w odpowiednich przepisach i jest różna dla poszczególnych państw. Na przykład najwięcej podpisów musielibyśmy zebrać w Niemczech (74 250 osób), a najmniej w Estonii, Luksemburgu, na Cyprze i Malcie (4 500). Dla Polski minimalna liczba sygnatariuszy określona została na poziomie 38 250 osób.

 

http://gfx.mmka.pl/newsph/467255/1419124.3.jpgPo trzecie – kiedy

Jeżeli uda nam się w wyznaczonym czasie zebrać milion podpisów, a następnie poświadczyć ich ważność osobno w każdym kraju członkowskim, w którym zbieraliśmy deklaracje, możemy przejść do kroku niemal ostatecznego – przedłożenia europejskiej inicjatywy obywatelskiej.

 

Inicjatywę przekazać należy Komisji Europejskiej, która ma trzy miesiące na odpowiedź. W tym czasie przedstawiciele Komisji spotykają się z organizatorami w celu szczegółowego wyjaśnienia przedmiotu inicjatywy, a także sam organizator może – podczas wysłuchania publicznego – zaprezentować swoje postulaty na forum Parlamentu Europejskiego.

 

Kiedy Komisja dokładnie zapozna się z inicjatywą oraz rozważy wszystkie za i przeciw, jest zobowiązana do wydania dokumentu zawierającego oficjalne stanowisko w tej sprawie, a więc określającego czy zamierza podjąć dalsze działania. Jeśli opinia będzie pozytywna, Komisja Europejska przedłoży odpowiedni wniosek ustawodawcy rozpoczynając tym samym proces legislacyjny.

 

Podsumowując

Europejska inicjatywa obywatelska jest stosunkowo nowym narzędziem, jednakże od początku jej funkcjonowanie zauważyć można duże zainteresowanie tą formą demokracji bezpośredniej wśród unijnych obywateli.

 

Szczegółowe informacje zarówno o samej inicjatywie, jak i o inicjatywach zakończonych, trwających i nieaktualnych znaleźć można na portalu http://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/welcome.

 

 

http://gfx.mmka.pl/newsph/467255/1419125.3.jpg

Małgorzata Sołtys
Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Katowice
ul. Kościuszki 6, 40-049 Katowice
tel. (32) 733 09 19 / fax (32) 209 17 01
e-mail: [email protected]
www.europedirect-katowice.pl

 

 

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Katowice działa w ramach ogólnoeuropejskiej sieci stworzonej przez Komisję Europejską. W ramach działalności prowadzony jest otwarty punkt informacyjny, a także organizowane różne wydarzenia, wśród których wymienić należy lekcje europejskie, wykłady i szkolenia. Usługi Punktu świadczone są nieodpłatnie. Wszystkie osoby zainteresowane współpracą lub chcące uzyskać informację zapraszamy na stronę internetową www.europedirect-katowice.pl.

__

Działalność Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Katowice jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto