Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy woda ze studni i rzek jest zdatna do picia?


[email protected]
Wiele osób jest obecnie zainteresowanych budową studni w pobliżu domu, by mieć własne ujęcie wody. W tym momencie zadają sobie pytanie – jak zbadać, czy ta woda jest zdatna do picia.

Wiele osób jest obecnie zainteresowanych budową studni w pobliżu domu, by mieć własne ujęcie wody. W tym momencie zadają sobie pytanie – jak zbadać, czy ta woda jest zdatna do picia. Jakość wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej określają dyrektywy Wspólnoty. Jednak normy unijne obowiązywały w Polsce już znacznie wcześniej. Wprowadziło je Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 listopada 2002 roku w sprawie wymogów dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Jak zapewniają eksperci, normy określone w tym Rozporządzeniu nie tylko są zgodne z Dyrektywą Unii nr 98/83/EC, w niektórych przypadkach są nawet ostrzejsze.

W tym miejscu warto podkreślić, że żadnej ze wskazanych w Rozporządzeniu i Dyrektywie cech nie jesteśmy w stanie sprawdzić domowymi sposobami. Jedynie badania laboratoryjne dają potwierdzenie jakości wody. Są badania stosunkowo drogie. Trzeba je też okresowo powtarzać. Zanim więc wybudujemy studnię, trzeba policzyć te koszty – i dopiero na tej podstawie oszacować, czy taka inwestycja się opłaca. 
Pod żadnym pozorem nie powinno się natomiast czerpać wody do picia z rzek i zbiorników wodnych. Zanieczyszczenie wód powierzchniowych w Polsce, które są jednymi z głównych źródeł wody pitnej, nadal pozostaje bowiem poważnym problemem. Woda dostarczana do mieszkań winna pochodzić z wód powierzchniowych I klasy czystości. Takich wód, jak podaje Instytut Woda 2000 w Warszawie, w 1955 roku było w Polsce jeszcze 55 proc. Później te wskaźniki dramatycznie się obniżyły. Według raportu Ośrodka Badań i Kontroli Środowiska wojewody śląskiego pod koniec lat 90. ubiegłego wieku wód I klasy czystości w rzekach województwa praktycznie nie było. Aż 90,29 proc. rzek to były wody pozaklasowe, 8,5 proc. – wody III klasy, a 1,21 proc. – wody II klasy czystości.
Obecnie – dzięki wysiłkom gmin, przedsiębiorstw wodociągowych oraz funduszy ekologicznych – sytuacja ulega pewnej poprawie. Jednak wód I klasy czystości nadal jest niewiele – znajdują się głównie w niezamieszkałych terenach górskich.


Przedsiębiorstwa wodociągowe otrzymują odpowiedniej jakości wodę do spożycia dzięki stosowaniu technologii jej uzdatniania – m.in. za pomocą ozonu i aktywnego węgla. Mimo to do wielu domów nadal dociera woda, z której odbiorcy nie są zadowoleni – ze względu na jej kolor czy nawet smak. Powodem – jak tłumaczą fachowcy – jest zły stan sieci wodociągowych. Im dalej od źródła poboru wody, tym gorsza woda w naszych kranach. Jeśli więc chcemy mieć wodę bez osadów z sieci, musimy w domu stosować filtry. Warto dodać, że woda z ujęć głębinowych, dostarczana do naszych domów w butelkach nie może być rozwiązaniem problemu dostępu do wody pitnej. Za wodę butelkowaną konsumenci płacą kwoty przekraczające 500-1000 razy cenę wody z wodociągu. Tymczasem w ponad 50 proc. przypadków woda butelkowana spełnia takie same standardy jak woda z kranu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy woda ze studni i rzek jest zdatna do picia?
 - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto