Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy ZUS umorzy twój dług?

Beata Sypuła
fot. Photodisc
Jesteśmy zobowiązani do terminowego opłacania składek na wszelkiego typu ubezpieczenia społeczne. Ale w tym roku wiele osób straciło dorobek życia podczas klęski powodzi i teraz są dłużnikami ZUS-u. Co zrobić, aby zapłacić te zaległe składki lub starać się o ich umorzenie - radzi Beata Sypuła.

Od 1 kwietnia tego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził nowe zasady postępowania przy udzielaniu ulg i umorzeń składek na ubezpieczenia społeczne, w tym składki zdrowotnej. Przejrzystość procedur, jednolitość postępowania - żadnego rozpatrywania wniosków "po uważaniu", a także zapewnienie dostępu do wyczerpujących informacji - to założenia nowych zasad.

Ponadto ZUS udostępnia klientom możliwość śledzenia postępów w załatwianiu zgłoszonej sprawy. Właśnie teraz testują nowy system m.in. powodzianie. Rozłożenie na raty lub umorzenie składek jest jednak w zasięgu ręki licznej grupy osób w kłopotach życiowych. W obu wariantach procedura jest podobna, choć dotyczy różnych osób, które muszą złożyć wniosek z właściwą argumentacją.


Pamiętaj!
Każdy wniosek rozpatrywany jest w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia skompletowania dokumentacji niezbędnej do rozpatrzenia sprawy i nie później niż w terminie 2 miesięcy od dnia wpłynięcia wniosku.

Po podjęciu przez ZUS decyzji o rozłożeniu spłaty zadłużenia na raty, dłużnik informowany jest o konieczności podpisania umowy cywilnoprawnej, która określa szczegółowe warunki.

Wniosek można złożyć:

- osobiście (w formie pisemnej) w placówce ZUS właściwej dla miejsca zamieszkania dłużnika,

- za pośrednictwem poczty,

- w formie elektronicznej, według wzoru określonego na stronie internetowej ZUS:

www.e-inspektorat.zus.pl

Ekspert: O czym musisz pamiętać
Przemysław Przybylski, rzecznik centrali ZUS w Warszawie

Rozłożenie spłaty należnych składek na raty ma umożliwić - w przypadku osób nieprowadzących już działalności gospodarczej - zachowanie odpowiedniego poziomu egzystencji. W przypadku prowadzących działalność - dalsze funkcjonowanie na rynku bez obaw o wystąpienie nieodwracalnych skutków prowadzenia postępowania egzekucyjnego. Udzielenie ulgi w postaci rat powoduje, że odsetki za zwłokę nie są naliczane - począwszy od dnia następnego po dniu wpływu wniosku w tej sprawie.

Natomiast od składek, które rozłożono na raty, ZUS nalicza przy każdej z nich opłatę prolongacyjną. To 50 proc. odsetek za zwłokę obowiązujących w dniu podpisania umowy. Jednocześnie następuje zawieszenie wcześniej wszczętych i niezakończonych egzekucji podzielonych na raty składek.

Złożenie wniosku o umorzenie należności z tytułu składek nie gwaran-tuje, że zostaną one umorzone i nie stanowi ustawowej przesłanki do zawieszenia postępowania egzekucyjnego. W sytuacji odmowy dłużnik zobowiązany jest do uregulowania zadłużenia wraz z odsetkami za zwłokę naliczonymi do dnia zapłaty włącznie.

Uwaga!

Umorzenie należności z tytułu składek powoduje umorzenie postępowania egzekucyjnego prowadzonego w odniesieniu do danych należności. W przypadku umorzenia należności osobie opłacającej składki na własne ubezpieczenie fakt ten może mieć wpływ na zakres oraz wysokość przyszłych świadczeń, jakie będą przysługiwać tej osobie z ubezpieczeń społecznych. Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty dla płatników zobowiązanych do opłacania składek na własne ubezpieczenia emerytalne i rentowe, nie uwzględnia się okresu, za który nie zostały zapłacone składki.

Ważne! Masz dwie możliwości: rozłożenie długu na raty lub umorzenie

WARIANT I - na raty

Rozłożenie na raty należności z tytułu składek polega na możliwości uregulowania ich w dłuższym czasie (określonym przez ZUS) bez konsekwencji przymusowego ich egzekwowania. Harmonogram spłaty zadłużenia określający m.in. liczbę rat, uzależniony jest od naszych możliwości płatniczych.

Co do rozłożenia?

Raty obejmują składki na:

- ubezpieczenia społeczne - z wyłączeniem składki na ubezpieczenie emerytalne za zatrudnionych pracowników lub np. zleceniobiorców, nakładców,
- Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
- Fundusz Emerytur Pomostowych, wraz z odsetkami za zwłokę do dnia złożenia wniosku, ewentualnie wymierzoną dodatkową opłatą oraz kosztami upomnienia.

W przypadku płatników opłacających składkę wyłącznie na własne ubezpieczenia, układem ratalnym może zostać objęta pełna kwota należności, w tym składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Jakie warunki musisz spełnić:

Niezbędne jest:

- złożenie wniosku o rozłożenie spłaty zadłużenia na raty wraz z dokumentacją umożliwiającą ocenę zasadności udzielenia ulgi,

- uregulowanie zaległych składek nie objętych rozłożeniem na raty,

- uregulowanie kosztów egzekucyjnych, gdy zadłużenie już jest nim objęte,

- po złożeniu wniosku o ulgę, opłacanie bez zwłoki składek bieżących.

Dla kogo pomoc?

O taką formę wsparcia może się ubiegać każda osoba odpowiedzialna za zadłużenie z tytułu składek, która nie ma pieniędzy na jednorazową spłatę należności. To nie tylko osoby, które prowadziły działalność gospodarczą, ale też np. ich następcy prawni, małżonkowie odpowiadający (z majątku wspólnego) za zadłużenie współmałżonka.

Jak to załatwić?

Wniosek o przyznanie rat w spłacie musi być wyczerpująco umotywowany. Musi wskazywać, że zastosowanie ulgi jest uzasadnione szczególnymi okolicznościami, z powodu których dłużnik nie jest w stanie jednorazowo uregulować należności z tytułu składek. Musimy mieć świadomość, że rozłożenie spłaty zadłużenia na raty jest rozwiązaniem wyjątkowym, bowiem zasadą jest terminowe opłacanie należnych składek. Dlatego musimy postarać się o odpowiednio mocne uzasadnienie.

WARIANT II - umorzenie należności

Jest to definitywna rezygnacja przez ZUS z możliwości wyegzekwowania należności z tytułu nieopłaconych składek. Ta wyjątkowa sytuacja dotyczy tylko osób fizycznych. Może nastąpić w przypadku stwierdzenia całkowitej nieściągalności należności publicznych lub ze względu na ważny interes osoby zobowiązanej.

Nieściągalność długu oznacza, że:

- dłużnik zmarł nie pozostawiając żadnego majątku lub pozostawił ruchomości niepodlegające egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawił przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty stanowiącej trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia i jednocześnie brak jest następców prawnych oraz nie ma możliwości przeniesienia odpowiedzialności na osoby trzecie,

- sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub umorzył postępowanie upadłościowe z określonych przyczyn (art. 13 i art. 361 pkt 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze),

- nastąpiło zaprzestanie działalności przy jednoczesnym braku majątku, z którego można egzekwować należności (nie ma małżonka, następców prawnych ani możliwości przeniesienia odpowiedzialności na osoby trzecie),

- nie nastąpiło zaspokojenie należności w zakończonym postępowaniu likwidacyjnym,

- wysokość nieopłaconej składki nie przekracza kwoty kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym,

- naczelnik urzędu skarbowego lub komornik sądowy stwierdzili brak majątku, z którego można prowadzić egzekucję,

- jest oczywiste, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwot przekraczających wydatki egzekucyjne.

Ważny interes dłużnika

Przez ważny interes osoby zobowiązanej do opłacenia składek należy rozumieć w szczególności:

- ubóstwo zobowiązanego, zagrażające jego dalszej egzystencji wynikające z niezapewnienia minimum socjalnego oraz sytuacja, gdy po uiszczeniu należności z tytułu składek dłużnik nie będzie dysponował środkami finansowymi pozwalającymi na zapewnienie podstawowych potrzeb życiowych,

- zdarzenia losowe i klęski żywiołowe,

- choroba zobowiązanego lub członków jego najbliższej rodziny (np. małżonka, dzieci, rodziców), nad którymi zobowiązany do spłaty należności sprawuje bezpośrednią opiekę uniemożliwiającą zdobywanie dochodów niezbędnych do podjęcia spłaty zadłużenia.

Rozstrzygnięcie sprawy jest uzależnione od udowodnienia przez zainteresowanego, że ze względu na sytuację materialną i rodzinną uregulowanie zaległości spowodowałoby zbyt poważne skutki dla niego i jego rodziny.

Uwaga!

Jeśli ktoś miał do zapłacenia składki tylko za siebie, umorzeniem może zostać objęta pełna kwota należności, w tym składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Jakie dokumenty są potrzebne

Przygotuj wniosek ze szczegółowym uzasadnieniem i proponowanym okresem spłaty (liczba rat lub wysokość miesięcznej raty). Odpowiedni druk można dostać w każdej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS-u lub pobrać go ze strony internetowej ZUS-u:

www.e-inspektorat.zus.pl

Do wniosku należy załączyć dokumenty potwierdzające zasadność udzielenia ulgi i dokumenty obrazujące kondycję finansową oraz możliwość spłaty składek na raty. Mogą to być m.in. sprawozdania finansowe za ostatnie %073 lata obrotowe, oświadczenie o stanie majątkowym w zakresie przewidywanych środków możliwych do uzyskania w wyniku kontraktów, umów, zeznania podatkowe, wyciąg z książki przychodów i rozchodów lub ryczałt ewidencjonowany bądź karta podatkowa, oświadczenie dotyczące terminowości wniesienia opłat przez nabywców, szacunkowej wartości majątku firmowego i zobowiązań firmowych, oświadczenie o stanie majątkowym w zakresie posiadania zobowiązań względem innych wierzycieli z określeniem ich rodzaju, wysokości i terminów spłat, dokumenty dotyczące sytuacji rodzinnej. Płatnicy prowadzący działalność gospodarczą muszą dołączyć dokumenty z zakresu pomocy publicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto