Czytenik: Dlaczego górnicy muszą odrabiać L-4?

Jestem górnikiem, przepracowałem w kopalni na dole 25 lat i nadal w niej pracuję. Dlaczego? Ano dlatego, że odrabiam L-4.

Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij

(© arc. DZ)

Kiedyś uległem wypadkowi, potem przez pół roku byłem na chorobowym. Do tego trzeba doliczyć inne nieobecności spowodowane chorobami w ciągu tych 25 lat.

Wyszło na to, że w sumie muszę pracować dodatkowo aż dwa lata. W związku z tym mam pytanie: Czy ktoś zna inną grupę zawodową, która też musi odrabiać L-4, gdy chce przejść na emeryturę? Zastanawiam się, skąd takie prawo, takie przepisy dyskryminujące górników?

Jeśli ktoś pracował na dole, to może odejść na emeryturę po przepracowaniu 25 lat. Te lata musi mieć odpowiednio udokumentowane.

Mam kolegów, którzy są w podobnej sytuacji i kilka miesięcy zwykle muszą odpracować.

I tak dobrze, że nie muszę odpracowywać godzin, podczas których oddawałem krew jako honorowy krwiodawca, bo wtedy doszedłby mi kolejny rok do odpracowania. Szkoda gadać. MOKR

Nasz adres:
"Dziennik Zachodni" Media Centrum,
ul. Baczyńskiego 25a,
41-203 Sosnowiec
opinie@dz.com.pl

Komentarze (52)

avatar
avatar
były długo letni krwiodawca(śląskie) (gość)

koniec oddawania honorowo krwi przez górnika w RP.Kara dla niego oczekuje jeśli ją odda.To nie mit to prawda.To nie etyczne co robi ZUS z górnikami od 2009 roku,a mamy 2014.Czyli co nadal , dobrze jest ,hejo !

avatar
krwiodawca zach-pomorskie (gość)

Krwi w kraju chyba mamy za dużo,skoro krwiodawcy górnicy są za oddawanie karani odpracowaniem.Strach się bać co nas jeszcze czeka.

avatar
górnik 48 lat (gość)

oddawałom honorowo krew i osocze potrzebującym , a teraz ponoszę od ZUS-u za to karę.Otrzymałem odmowę na odejście na emeryturę.To może być przykre że dla tego kraju pracujemy.

avatar
sss (gość) rychu

to przerób ku*** pełne 8 godzin przy żelastwie w pyle to gwarantuje ze dokupisz 3 pakiety ubezpieczenia zdrowotnego bo zaczniesz sie o nie martwić!

avatar
k.w. (gość)

Wszyscy, którzy mogą iść na wcześniejsze emerytury muszą odrabiać L-4, jeżeli nie mają przepracowanych lat w szczególnych warunkach. Masz 2 lata jeszcze przepracować, bo w szczegolnych warunkach przepracowałeś tylko 23 lata.

avatar
rychu (gość)

kto ci chłopie kazał tam iść skoro tam tak strasznie źle?
większość górników tabliczki mnożenia nie zna a najbardziej pysk drze jak mu to źle.
idźcie na emerytury po 25 latach ale przepracowanych.
niech wam liczą godziny przerobione a nie przełażone.
wszyscy robią 8 godzin od gwizdka do gwizdka a wy ile? 5 czy 6 godzin?

avatar
amaciej (gość) BB

A wiesz co to byly ksiazeczki G? To k...wa nie pisz glupot. ksiazeczki G byly to pieniadze zarobione w soboty, niedziele i swieta. Nie dostales ich do wyplaty tylko na ksiazeczke. t o nie byla manna z nieba ze ci ktos nasra za darmo

avatar
Górnik (gość)

Praca górnika jest niebezpieczna i cięzka,z pewnością się ze mną zgodzicie.Pracując w wilgoci i bez światła dziennego organizm odmawia posłuszeństwa i po 25 latach należy się emerytura,ponieważ organizm ludzki się tak szybko nie regeneruje.

Wybierz kategorię