Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza kino ARS: wraca zabytkowa elewacja

PAS
Budynek byłego kina ARS wraca do historycznego wyglądu
Budynek byłego kina ARS wraca do historycznego wyglądu PAS, mat. muzuem Sztygarka
Dąbrowa Górnicza kino ARS. Wraca zabytkowa elewacja dąbrowskiego kina ARS. Zgodnie z zapowiedziami inwestorów, którzy przerabiają obecnie cały budnek na hotel i restaurację, z zewnątrz zniknęła stara blacha, a oczom mieszkańców ukazała się elewacja sprzed dziesięcioleci.

Dąbrowa Górnicza kino ARS: wraca zabytkowa elewacja

W budynku kina ARS powstaje komfortowy hotel, który połączony będzie z restauracją oraz kawiarnią, która ma powstać w przeszklonych przestrzeniach na dachu budynku. Jednym z elementów nowego obiektu mają być nowe-stare okna wraz z okiennicami. Pojawią w miejscu tych zamurowanych. Cała elewacja z cegły zostanie także wyczyszczona.

Miasto starało się przez wiele lat sprzedać kino, ale wszystkie dotychczasowe przetargi kończyły się fiaskiem. Tymczasem budynek o ogromnej powierzchni 865 m kw. z roku na rok tracił na wartości i niszczał. I nareszcie sukces. Za nieco ponad 1 mln zł kupiła go w 2012 roku grupa inwestorów z Dąbrowy Górniczej.

– To bardzo ciekawy obiekt, któremu chcielibyśmy przywrócić dawną świetność, nawiązując do jego pierwotnego wyglądu architektonicznego. To fakt, że najpierw czeka nas ogrom pracy w środku, przebudowa sali kinowej, innych pomieszczeń, ale na zewnątrz też chcielibyśmy na podstawie dawnych zdjęć odtworzyć całą elewację wraz z oknami – mówił nam tuż po transakcji Henryk Podgórski, jeden z inwestorów. – W środku planujemy miejsca hotelowe, restaurację ze swoim wyjątkowym stylem i klimatem, fortepianem, muzyką na żywo. Jeśli tylko będzie taka możliwość, to na dachu, po dobudowaniu specjalnej kopuły chcielibyśmy otworzyć także kawiarnię – dodawał.

Kino ma swoją bogatą i ciekawą historię. Działkę przy ówczesnej ul. Staropocztowej, na której powstała kamienica z salą widowiskową, kupiło w 1911 r. Stowarzyszenie Robotników Chrześcijańskich. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był proboszcz parafii Matki Bożej Anielskiej, ks. Grzegorz Augustynik. Odbywały się tu różne prelekcje, pogadanki. Była biblioteka, czytelnia gazet oraz herbaciarnia, co miało odciągnąć mężczyzn od picia alkoholu. Podczas I wojny światowej, budynek został zaadaptowany przez Komitet Ratunkowy na magazyn żywnościowy, zaopatrujący miejscową ludność w podstawowe produkty spożywcze. W 1919 r. otwarty został tu kinoteatr Kometa, gdzie wyświetlane były początkowo nieme filmy. Projekcje dźwiękowe zainaugurowane zostały najprawdopodobniej w 1935 r., kiedy to od ówczesnych właścicieli odkupił kino inżynier Kazimierz Sunderland. Wówczas kino zmieniło także nazwę na Ars. W czasach II wojny światowej cały budynek, wraz z salą kinową został przejęty przez Niemców, którzy zmienili jego nazwę na „UFA Deutsche Theatr". Okupanci korzystali z niego aż do stycznia 1945 r., wykorzystując także do celów propagandowych.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto