Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Maciej Pieprzyca kręci u nas film o legendarnym muzyku [ZDJĘCIA]

PAS, mat. prasowe
Film "Ikar. Legenda Mietka Kosza" powstaje m.in. w Dąbrowie Górniczej
Film "Ikar. Legenda Mietka Kosza" powstaje m.in. w Dąbrowie Górniczej Lucyna Nenow, mat UM DG, mat. producentów filmu
„Ikar. Legenda Mietka Kosza” to film oparty na biografii tragicznie zmarłego w wieku 29 lat pianisty Mieczysława Kosza. W roli genialnego muzyka zobaczymy Dawida Ogrodnika. Partnerują mu m.in. Justyna Wasilewska, Piotr Adamczyk, Jacek Koman i Jowita Budnik. Film reżyseruje Maciej Pieprzyca. Za oprawę muzyczną odpowiada Leszek Możdżer. Film ten został wsparty m.in. z funduszy przyznanych przez Śląski Fundusz Filmowy.

W poniedziałek 12 i wtorek 13 listopada ekipa filmowa gości w Dąbrowie Górniczej, gdzie kręcone są kolejne kadry tej ciekawie zapowiadającej się historii. Zdjęcia powstawały w parku Zielona a także w Pałacu Kultury Zagłębia, który w tym roku już po raz kolejny stanowi tło dla filmowych produkcji. We wtorek kręcone były tu sceny w piwnicy teatralnej, gdzie rejestrowany był jeden z koncertów klubowych głównego bohatera. W filmie Macieja Pieprzycy zobaczymy też wnętrze kina studyjnego KADR w PKZ, a także scenę rozgrywającą się przed restauracją, którą też zagrają pałacowe wnętrza.

Mieczysław Kosz to nazwisko dobrze znane miłośnikom jazzu. Ten niewidomy pianista, mistrz improwizacji niestety niewiele po sobie zostawił: jedną płytę oraz dwie kompilacje różnych utworów, które nagrał dla radia i telewizji. Pozostała jednak legenda. Jako najmłodszy muzyk i pierwszy Polak wygrał najbardziej prestiżowy festiwal jazzowy w Montreux, grał w paryskich klubach jazzowych, nagrywał płyty, występował w najlepszych salach koncertowych. Był podziwiany przez największych muzyków i publiczność. Niestety, jak większość ludzi wybitnych, musiał walczyć z wewnętrznymi demonami i samotnością.

Reżyser, Maciej Pieprzyca na biografię Mietka Kosza trafił dzięki Piotrowi Adamczykowi, który
podsunął my książkę o życiu muzyka „Tylko smutek jest piękny” Krzysztofa Karpińskiego.

- Poznając bliżej tę biografię, odkryłem przede wszystkim nietuzinkowego człowieka. W swoich filmach szukam bohaterów, którzy nie są pogodzeni ze światem, którzy potrafią się zbuntować przeciwko normom społecznym, polityce, własnym ograniczeniom. Myślę, że powstanie film uniwersalny - choć jest to film o muzyku, tak naprawdę będzie to film o każdym z nas – podkreśla Maciej Pieprzyca. – To historia człowieka wygrywającego, przegrywającego, ale takiego, który czegoś chce, do czegoś dąży. Mogłaby się wydarzyć w każdym kraju i miejscu na ziemi. Geniusz bohatera polega przede wszystkim na sile muzyki. Zbierając dokumentację do filmu spotykałem się z osobami, które go znały, bywały na jego koncertach. Były one niesamowite, podobne do koncertów Leszka Możdżera. Niestety nie zachowały się żadne nagrania Mieczysława Kosza, żadna jego płyta live. Za życia wyszła tylko jedna jego płyta i druga skompilowana z takich drobiazgów. Co ciekawe znał nuty w języku Braille’, ale ich nie stosował. Nagrywał wszystko na magnetofon – dodaje.

Jak przyznał Marek Pieprzyca Pałac Kultury Zagłębia jest doskonałym miejscem na kręcenie scen do filmy rozgrywającego się w latach 60. i 70. minionego stulecia. – W Polsce mamy bardzo mało takich miejsc, które w całości, bez konieczności modelowania tła, adaptacji mogą pokazać realia właśnie tych czasów. My tu kręcimy różne sceny, z różnych momentów życia naszego bohatera. To wszystko możemy zrobić w obrębie jednego obiektu, co jest dla nas bardzo wielkim ułatwieniem – podkreślił reżyser filmu.

W roli Mieczysława Kosza zobaczymy Dawida Ogrodnika, który ponownie spotka się z reżyserem na planie. Wcześniej brawurowo zagrał w filmie “Chce się żyć”. Aktor nie ukrywa emocji, kiedy mówi o swojej roli: Gram Mieczysława Kosza, pianistę jazzowego, który w wieku 12 lat stracił wzrok. Kiedy otrzymałem scenariusz od Macieja Pieprzycy, ta postać niesamowicie mnie zafascynowała. Potem dołączył do nas Leszek Możdżer, który odpowiada za muzykę do filmu. Razem zaczęliśmy intensywną pracę nad moją postacią. Bardzo nam pomogły wspomnienia, ale też ludzie, którzy znali go osobiście.

Dawid Ogrodnik intensywnie przygotowywał się do tego, by wiarygodnie odegrać rolę muzyka. Nie tylko nauczył się jego utworów, ale również zrzucił sporo kilogramów. – Dawid nie ma na planie filmowym dublera, a jego rola wymagała dużej pracy nad fizycznością postaci – mówi Maciej Pieprzyca.

Rolę Marty życiowej partnerki Mieczysława Kosza gra Wiktoria Gorodeckaja. – Jestem zaszczycona tym, że mogę pracować z tak znakomitą ekipą. Dla mnie to dopiero druga tak duża rola filmowa, bowiem dotychczas zdecydowanie więcej czasu poświęcam teatrowi. Dawid Ogrodnik to aktor z wielką osobowością, a ta jego autentyczność przechodzi na ciebie. Zdajesz sobie sprawę, że nie możesz kombinować, ale jedyne, co możesz zrobić, to wyczuć ten moment i zagrać najlepiej jak potrafisz właśnie tu i teraz. Ale zawsze wydaje mi się, że coś można jeszcze zrobić lepiej, coś więcej – przyznaje Wiktoria Gorodeckaja.

Fascynację muzykiem podziela Leszek Możdżer, który od dawna próbuje przywrócić pamięć o Koszu. Możdżer odpowiada za stworzenie i przygotowanie warstwy muzycznej filmu, na którą składają się m.in. muzyka ilustracyjna oraz aranżacje znanych i popularnych utworów („Take the A Train", „San Francisco", "Kasztany", "Cała jesteś w skowronkach"). W filmie nie zabraknie brawurowych improwizacji, które podobnie jak aranżacje, nagrane zostały jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć, dzięki czemu aktorzy mogli odpowiednio przygotować się do poszczególnych scen.

Dla Leszka Możdżera Mieczysław Kosz od lat jest wielką inspiracją: Kiedy w moim życiu pojawił się jazz, jednym z pierwszych muzyków, który mnie zainspirował był właśnie Mieczysław Kosz. Wynajdywałem jego nagrania w antykwariatach, szukałem ich w starych zbiorach. Był i jest jedną z moich największych inspiracji. Kiedy pojawiła się propozycja współpracy przy filmie o Mietku Koszu wiedziałem, że muszę być częścią tego projektu, choćby dlatego, że jego nazwisko powoli odchodzi w zapomnienie, a wierzę, że trzeba to zmienić – mówi muzyk.

Film pojawi się w kinach jesienią 2019 roku. Za produkcję odpowiada RE Studio. Dystrybucją zajmuje się Next Film. Zdjęcia zakończą się połowie grudnia 2018. Będą realizowane w Krakowie, Warszawie i Dąbrowie Górniczej.

Film dostał dofinansowanie z funduszy Śląskiego Funduszu Filmowego znajdującego się w strukturach Instytucji Filmowej Silesia Film. Produkcja została wyróżniona najwyższym wsparciem w gronie laureatów tegorocznego konkursu na wspieranie produkcji filmowej.

**
„Ikar. Legenda Mietka Kosza”

Reżyseria i scenariusz: Maciej Pieprzyca
Zdjęcia: Witold Płóciennik
Scenografia: Joanna Wójcik
Kostiumy: Agata Culak
Charakteryzacja: Jolanta Grzelak
Muzyka: Leszek Możdżer
Montaż: Piotr Kmiecik
Kierownictwo produkcji: Ewa Jastrzębska
Reżyser castingu/ II reżyser: Ewa Brodzka
Dźwięk na planie: Robert Czyżewicz

Obsada:

Mietek Kosz - Dawid Ogrodnik
Mały Mietek - Cyprian Grabowski
Bogdan Danowicz - Piotr Adamczyk
Gutek - Mikołaj Chroboczek
Marta - Wiktoria Gorodeckaja
Zuza - Justyna Wasilewska
Włodek - Michał Filipak
Matka Mietka - Jowita Budnik
Ojciec Mietka - Jacek Koman
Marian Wolski - Grzegorz Mielczarek
Siostra Halina - Katarzyna Wajda
Zenek, brat Mietka - Dariusz Chojnacki

Produkcja: RE Studio, Renata Czarnkowska-Listoś, Maria Gołoś
Koproducenci: Lightcraft, TVP S.A., Canal+, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Next Film, Instytucja Filmowa Silesia-Film, Krakowskie Biuro Festiwalowe
Dystrybutor: Next Film
Premiera: jesień 2019

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto