Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza na weekend 21-23 września [LISTA IMPREZ]

mat. prasowe
Festiwal Ludzi Aktywnych to święto wszystkich mieszkańców Dąbrowy Górniczej
Festiwal Ludzi Aktywnych to święto wszystkich mieszkańców Dąbrowy Górniczej PAS
Najbliższy weekend to zderzenie z załamaniem pogody. Trzeba mieć jednak nadzieję, że nie przeszkodzi ono w tym, by przygotowane na ten czas imprezy cieszyły się popularnością i były licznie odwiedzane przez dąbrowian. A zatem co nas czeka od piątku 21 września do niedzieli 23 września?

PIĄTEK

Pałac Kultury Zagłębia hol I piętra godz. 8.00 - 20.00.

Nowy Poczet Władców Polski – Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko

Nowy poczet stworzony przez Waldemara Świerzego pokazuje postaci zgodnie z tym, jak je kiedyś postrzegano, przez pryzmat emocji, wprost - z ich zaletami, ale też wadami. Nie jest tajemnicą, że Matejko kilku władców pominął. W nowym poczcie prezentowani są wszyscy. Także ci, którzy w naszej historii nie zapisali się złotymi zgłoskami. Powstało łącznie 49 portretów ludzi z krwi i kości, osobowości.Waldemar Świerzy - urodził się 9 września 1931 r. w Katowicach, zmarł 27 listopada 2013 r. w Warszawie. Plakacista, grafik, ilustrator książek, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie, laureat wielu nagród krajowych i międzynarodowych. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach sztuki w Polsce i zagranicą. Należał do ścisłego grona najwybitniejszych europejskich plakacistów, był jednym z twórców "polskiej szkoły plakatu" z lat 60. i 70. XX wieku. Jest autorem około 2 tys. plakatów, głównie o tematyce kulturalnej (teatralne, filmowe, muzyczne i cyrkowe), ale w jego dorobku nie brakuje prac o wymowie społecznej czy sportowej. Świerzy sportretował ponad 250 znanych postaci. Międzynarodową sławę przyniosły artyście plakaty z portretami muzyków (słynny cykl Wielcy ludzie jazzu). Nowy poczet władców Polski jest ostatnim dziełem prof. Waldemara Świerzego.

Dom Kultury Ząbkowice godz. 8.00.-18.00.

Moja Mała Ojczyzna, moja Dzielnica, mój Dom

Moja Mała Ojczyzna, moja Dzielnica, mój Dom... to wystawa fotografii Ząbkowic, dzielnicy Dąbrowy Górniczej. Fotografie przedstawiają miejsca, elementy i przyrodę tej części miasta. Moja wystawa w pewien sposób oddaje hołd miejscu, w którym żyję, mieszkam, tworzę. To jest właśnie moja Mała Ojczyzna, ukazana przeze mnie, w mój sposób, poprzez moje odczucia i myśli - mówi autorka, Katarzyna Pawlikowska.

Katarzyna Pawlikowska - ukończyła roczne studium fotograficzne w Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach, roczne warsztaty w warsztaty-fotograficzne.org w Katowicach oraz liczne warsztaty fotograficzne w ZPAF Okręg Śląski w Katowicach. Brała udział w kilkudziesięciu zbiorowych wystawach fotograficznych, m.in. w: Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Opolu, a także w rodzinnym mieście - Dąbrowie Górniczej. Wzięła również udział w projekcie Sztuka Teraz, którego celem jest odkrywanie współczesnej sztuki, a jej fotografia została wybrana z ponad tysiąca innych i była pokazywana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Fotografia to jej pasja, forma relaksu, oderwania się od spraw "przyziemnych", medium zastępujące tysiące słów.

Zrobiłam je [fotografie, przyp. red.] podczas spacerów po okolicy, niektóre kilka lat temu. Chcę pokazać Ząbkowice moimi oczami. Chcę pokazać to, co akurat danego dnia przykuło moją uwagę. Jest to oczywiście tylko fragment mojej Małej Ojczyzny. Fragment, który wiele dla mnie znaczy. [...] Wszystko to można tutaj odnaleźć. Wystarczy tylko się przejść i popatrzeć dookoła. Często szukamy jakiś ciekawych rzeczy daleko od naszego domu, a to właśnie tuż obok nas jest wiele ciekawego, którego jeszcze nie odkryliśmy. Część moich fotografii ubarwiłam, zmieniłam, nadając im troszkę więcej optymizmu. Zmienione obrazy naprawiają trochę to, co nie wszystkich może zachwycić, a także ukazują w inny sposób to, co już jest piękne samo w sobie.

Pałac Kultury Zagłębia godz. 17.00.

12. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka – koncert finałowy – fagot

W ramach 12. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka odbędzie się koncert finałowy z udziałem wszystkich finalistów w kategorii fagot. Koncert ten wyłoni zwycięzców oraz osoby wyróżnione w tegorocznej edycji konkursu, do której zgłosiło się 70 instrumentalistów. Młodzi muzycy zagrają na scenie Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia z udziałem Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. Koncert finałowy to ostatni etap przesłuchań dla czwórki uczestników, którzy zostali wytypowani spośród 26 fagocistów zgłoszonych do konkursu. Dla jury to ostatni moment, by rozdzielić miejsca na podium, a dla publiczności okazja, by posłuchać wspaniałej muzyki i przekonać się, jak trudny orzech do zgryzienia mają członkowie jury.

Podczas koncertu czterej finaliści wykonają utwory:

Johann Nepomuk Hummel Koncert F-dur na fagot

Michał Spisak Koncert na fagot (wersja z orkiestrą)

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej powstała wiosną 1950 r. jako Filharmonia Górnicza Związku Zawodowego Górników. Koncertowali z nią najwybitniejsi artyści z kraju i zagranicy. Obok wszystkich ważniejszych estrad koncertowych w kraju orkiestra kilkakrotnie występowała w Rosji, Słowacji, Czechach, Niemczech, Japonii i na Węgrzech. Filharmonia Zabrzańska w przeszłości została uhonorowana m.in. Nagrodą Światowej Fundacji „Zdrowie, Rozum, Serce” – Lider Promocji Kultury Polskiej. Repertuar orkiestry obejmuje utwory klasycyzmu i romantyzmu oraz dzieła współczesne – szczególnie kompozytorów szkoły śląskiej. W stałych cyklach koncertowych prezentowane są estradowe wykonania oper i operetek.

Sławomir Chrzanowski odbył studia muzyczne w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie w 1986 r. ukończył kierunek Teoria Muzyki, a w roku 1989 Dyrygenturę Symfoniczną w klasie prof. Karola Stryi. W 1990 r. w wyniku konkursu objął stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, którą prowadzi do dziś. Razem z orkiestrą dał blisko 2000 koncertów na różnych estradach w kraju i za granicą. Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Frederickburgu (USA). W 2002 r. wystąpił w słynnych salach koncertowych Ameryki – Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz w Orchestra Hall w Chicago. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in. Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji.

Wstęp na koncert finałowy za okazaniem bezpłatnej wejściówki dostępnej przed koncertem w Kasie PKZ oraz internetowym systemie sprzedaży biletów.

Pogoria III Centrum Sportów Letnich i Wodnych Pogoria III godz. 17

Zapisy w biurze zawodów od 16.00. do 16.50.

Kids Duathlon

Mając nadzieję, że tym razem pogoda nie spłata nam figla, zapraszamy młodych sportowców na Kids Duathlon. Do sportowej rywalizacji zapraszamy maluchy na rowerkach biegowych i dzieci na tradycyjnych rowerach do lat 12.

SOBOTA

Fabryka Pełna Życia godz. 10.30.
Turniej Szachowy

Każdy miłośnik tej królewskiej gry będzie mógł sprawdzić swoje umiejętności w tej królewskiej grze. Szachową przygodę, będą mogły również przeżyć dzieci do lat 14. Zapisy na stronie www.chessarbiter.com lub pod numerem telefonu: 502 550 387.

Zwycięzca turnieju otrzyma samochód Skoda na weekend z pełnym bakiem.

Turniej, organizowany przez Stowarzyszenie Odkrywamy Telenty, odbędzie się w ramach Festiwalu Ludzi Aktywnych.

Fabryka Pełna Życia godz. 11.30.-17.00.

Mobilny Rajd Rodzinny
Przygoda dla tych, którzy wcześniej zgłosili chęć udziału w Rajdzie. Uczestnicy będą przemieszczali się po mieście środkami komunikacji publicznej.

Urząd Miejski godz. 12.00.
Rowerowa Parada Przebierańców
Parada, będąca jednocześnie konkursem na najlepsze przebranie, wyruszy spod Urzędu Miejskiego, by dojechać do Fabryki Pełnej Życia.

Urząd Miejski godz. 12.00.
Przetestuj Rower Swoich Marzeń

Dzięki Mobilnemu Centrum Testowemu Meridy będzie można przetestować jedne z najnowszych modeli rowerów. Szczegóły na testy.rowerymerida.pl

Fabryka Pełna Życia godz. 12.00.-19.00.
Festiwal Ludzi Aktywnych

Strefa targów organizacji pozarządowych i podmiotów ekonomii społecznej.

Strefa aktywności: warsztaty, pokazy, porady specjalistów, atrakcje dla dzieci i młodzieży, osób starszych

Strefa zdrowia: ulica zdrowia

Strefa sportu: pokazy sportowe, zajęcia sportowe i rekreacyjne

Strefa ekologii i zrównoważonego rozwoju

Strefa artystyczna – scena festiwalowa: występy i koncerty lokalnych artystów i przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Pałac Kultury Zagłębia godz. 17.00.

12 Międzynarodowy Koncert Muzyczny im. Michała Spisaka

W ramach 12. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka odbędzie się koncert finałowy z udziałem wszystkich finalistów w kategorii róg. Koncert ten wyłoni zwycięzców oraz osoby wyróżnione w tegorocznej edycji konkursu, do której zgłosiło się 70 instrumentalistów. Młodzi muzycy zagrają na scenie Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia z udziałem Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. Koncert finałowy to ostatni etap przesłuchań dla czwórki uczestników, którzy zostali wytypowani spośród 22 waltornistów zgłoszonych do konkursu. Dla jury to ostatni moment, by rozdzielić miejsca na podium, a dla publiczności okazja, by posłuchać wspaniałej muzyki i przekonać się, jak trudny orzech do zgryzienia mają członkowie jury.

Podczas koncertu czterech finalistów wykona utwór

Richard Strauss Koncert nr 2 Es-dur na róg i orkiestrę

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej powstała wiosną 1950 r. jako Filharmonia Górnicza Związku Zawodowego Górników. Koncertowali z nią najwybitniejsi artyści z kraju i zagranicy. Obok wszystkich ważniejszych estrad koncertowych w kraju orkiestra kilkakrotnie występowała w Rosji, Słowacji, Czechach, Niemczech, Japonii i na Węgrzech. Filharmonia Zabrzańska w przeszłości została uhonorowana m.in. Nagrodą Światowej Fundacji „Zdrowie, Rozum, Serce” – Lider Promocji Kultury Polskiej. Repertuar orkiestry obejmuje utwory klasycyzmu i romantyzmu oraz dzieła współczesne – szczególnie kompozytorów szkoły śląskiej. W stałych cyklach koncertowych prezentowane są estradowe wykonania oper i operetek.

Sławomir Chrzanowski odbył studia muzyczne w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie w 1986 r. ukończył kierunek Teoria Muzyki, a w roku 1989 Dyrygenturę Symfoniczną w klasie prof. Karola Stryi. W 1990 r. w wyniku konkursu objął stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, którą prowadzi do dziś. Razem z orkiestrą dał blisko 2000 koncertów na różnych estradach w kraju i za granicą. Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Frederickburgu (USA). W 2002 r. wystąpił w słynnych salach koncertowych Ameryki – Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz w Orchestra Hall w Chicago. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in. Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji

Wstęp na koncert finałowy za okazaniem bezpłatnej wejściówki dostępnej przed koncertem w Kasie PKZ oraz internetowym systemie sprzedaży biletów.

Fabryka Pełna Życia godz. 17.30.-18.30.

Dialog, Debata, Zaangażowanie

Zapraszamy na debatę mieszkańców z władzami miasta.

NIEDZIELA

Dom Kultury Ząbkowice godz. 10.30.-11.30.

Pan Twardowski – Niedzielny Poranek Teatralny

Pierwszy Niedzielny Poranek Teatralny po wakacyjnej przerwie w PKZ Domu Kultury Ząbkowice! Na scenicznych deskach zobaczymy historię Pana Twardowskiego.

Przedstawienie Pan Twardowski oparte jest na powszechnie znanej legendzie krakowskiej, stanowiącej element naszej narodowej kultury. Podczas spektaklu widzowie będą mogli usłyszeć hejnał krakowski oraz obejrzeć tradycyjne stroje szlacheckie. Humorystycznie potraktowane perypetie tytułowego bohatera, któremu udaje się wyjść cało z opresji dzięki sprytowi i chęci niesienia pomocy innym. Nieprzeciętna gra aktorska, kolorowa scenografia (w tle Zamek na Pieskowej Skale, Maczuga Herkulesa w Parku Ojcowskim) i barwne kostiumy gwarantują fantastyczną zabawę.

Czas trwania: 40 min

Pałac Kultury Zagłębia godz. 17.00.

12 Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka – koncert laureatów

Bezpłatne wejściówki na wydarzenie są dostępne w punkcie informacyjnym PKZ.

Muzyczne zwieńczenie 12. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka. Laureaci pierwszych miejsc w kategoriach fagot, róg oraz kontrabas zaprezentują się po raz ostatni na deskach Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia. Zwycięzcy zagrają z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego 23 września o godzinie 17:00, wykonując wybrane przez siebie, konkursowe utwory

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej powstała wiosną 1950 r. jako Filharmonia Górnicza Związku Zawodowego Górników. Koncertowali z nią najwybitniejsi artyści z kraju i zagranicy. Obok wszystkich ważniejszych estrad koncertowych w kraju orkiestra kilkakrotnie występowała w Rosji, Słowacji, Czechach, Niemczech, Japonii i na Węgrzech. Filharmonia Zabrzańska w przeszłości została uhonorowana m.in. Nagrodą Światowej Fundacji „Zdrowie, Rozum, Serce” – Lider Promocji Kultury Polskiej. Repertuar orkiestry obejmuje utwory klasycyzmu i romantyzmu oraz dzieła współczesne – szczególnie kompozytorów szkoły śląskiej. W stałych cyklach koncertowych prezentowane są estradowe wykonania oper i operetek.

Sławomir Chrzanowski odbył studia muzyczne w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie w 1986 r. ukończył kierunek Teoria Muzyki, a w roku 1989 Dyrygenturę Symfoniczną w klasie prof. Karola Stryi. W 1990 r. w wyniku konkursu objął stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, którą prowadzi do dziś. Razem z orkiestrą dał blisko 2000 koncertów na różnych estradach w kraju i za granicą. Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Frederickburgu (USA). W 2002 r. wystąpił w słynnych salach koncertowych Ameryki – Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz w Orchestra Hall w Chicago. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in. Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji.

CAŁY WEEKEND

Kino Kadr

Dogman godz. 17.00.

Gatunek: dramat; kraj produkcji: Włochy, Francja 2018; czas trwania: 102 min

Reżyseria: Matteo Garrone; obsada: Adamo Dionisi, Edoardo Pesce, Gianluca Gobbi

Rewelacja tegorocznego festiwalu Cannes! Złota Palma dla Najlepszego Aktora. Skąpane w deszczu i kokainie włoskie miasteczko i opowieść o małym, wielkim człowieku - psim fryzjerze, który musi się odgryźć.

Mieszkańcy włoskiego miasteczka wiedzą, że Marcello, miejscowy psi fryzjer, nie skrzywdziłby nawet muchy. Niepozorny, ale lubiany przez wszystkich, dzieli swój czas między pracę, wychowywanie córki i okazjonalny handel kokainą. Z powodzeniem unika kłopotów, przynajmniej dopóki nie pojawia się Simone - trzęsący całą okolicą, wiecznie naćpany osiłek. Kiedy po raz kolejny bezwzględnie wykorzysta naiwność Marcella, psi fryzjer będzie musiał się odgryźć.

Kamerdyner godz. 19.30.

Gatunek: dramat, historyczny; kraj produkcji: Polska 2018; czas trwania: 145 min

Reżyseria: Filip Bajon; obsada: Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Marianna Zydek

Kamerdyner to opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia.

Mateusz Krol (Sebastian Fabijański), kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość.

Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię.

Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej - pierwszego ludobójstwa tej wojny.

Pałac Kultury Zagłębia – Galeria Sztuki (piątek godz. 13.00.-19.00.; sobota, niedziela godz. 16.30.-20.00.)

Na wystawie będzie można zobaczyć prace z dziedziny fotografii, malarstwa i rysunku. Swoje prace zaprezentuje Sylwia Nowak, Iwona Wilk, Kalina Bańka, Dariusz Nowak, Marek Grabowski, Irena Wiltosińska.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto