Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debata w Wodzisławiu: Kandydaci na prezydenta w ogniu pytań

Katarzyna Spyrka
Bartosz Wojsa/ Aleskander Król
Debata w Wodzisławiu. W Wodzisławskim Centrum Kultury o godz. 17.30 spotkali się wczoraj kandydaci na prezydenta miasta: Mieczysław Kieca, Adam Gawęda i Mateusz Kania. Kandydaci na prezydenta przed mieszkańcami miasta odpowiadali na pytania o inwestycjach, ożywieniu centrum miasta i problemie zanieczyszczonego powietrza, a także o transporcie publicznym, budżecie i zadłużeniu. Co mówili kandydaci? Przeczytajcie w zapisie LIVE. Byliście na debacie? Jak oceniacie kandydatów? Kto najlepiej wypadł?

Debata w Wodzisławiu: Zapis relacji. Początek u dołu strony

Byliście na debacie? Jak oceniacie poszczególnych kandydatów? Kto z nich wypadł najlepiej? Zapraszamy do dyskusji

ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

KONIEC DEBATY


Pytanie do wszystkich. Jak zintegrować wszystkich mieszkańców?

Kieca: Udało się zjednoczyć wiele grup. Dziękuje tym, którzy po referendum podeszli do rozmów, bo tak naprawdę to referendum podzieliło wiele osób w naszym mieście.

Gawęda: Trudno integrować, jak się zapowiada w kampani coś, a potem się tego nie realizuje. Moje słowa krytyki nie były wymierzone przeciw panu, panie prezydencie, ale raczej w kierunku pana współpracowników, którzy może nie do końca dobrze wypełniali swoje obowiązki. Integracja może być wielopłaszczyznowa. Pikniki w sobotę będę organizował, ze śląskim kołaczem. A dla seniorów - zapewnię dwutygodniowy pobyt w sanatorium, bezpłatnie. Wyłonimy ich w losowaniu.

Kania: Z jednej strony można przyjąć, że nie jest możliwe zintegrowanie lewicy z prawicą. Ale to się już udawało. Natomiast, przede wszystkim, jak zaczniemy od tego, że będziemy mieć na uwadze dobro mieszkańców. To na poziomie lokalnym jest to możliwe.


Pytanie do Kiecy

Czy identyfikatory płatne parkingów będą tak długo płatne. Czy będą likwidowane - kontynuował mieszkaniec.

- To nie do końca leży w gestii prezydenta i miasta. Zajęliśmy się tematem ulicy Powstańców Śl. Najbliższe 6 miesięcy wypracujemy kompleksowe rozwiązania dla tej strefy, w której jednym z elementów są identyfikatory

Pytanie do Gawędy. Jak założyć bank miejski? Proszę podać na jakiej podstawie, jak to zrobić zgodnie z prawem?
Funkcjonowanie banków reguluje ustawa. Założenie takiego banku nie jest niczym innym jak założenie banku spółdzielczego. Wkład to około 4 mln euro. Wkład miasta może być jedną czwartą albo jedną trzecią. W Polsce nie ma takiego banku, bo kapitał został wyprowadzony poza granicę Polski.

Pytanie do pana Kani. Jak przekonać, do głosowania na pana, skoro lider uważa, że demokracja jest bezsensu. Jak pan pzekona kobiety, skoro lider uważa, że najlepszą metodą wychowania dzieci jest ich lanie. Myśli pan że strzelimy sobie samobója?
Kania: Widzę, że pani z Naszego Wodzisławia się przygotowała do debaty. Żeby odnieść się do pana Korwin Mikkiego. Państwo znają tę postać. Jeśli chodzi o opinię na temat gospodarki, to utożsamiam się z większością postulatów. Ale ja nie jestem korwinistą. Moim guru politycznym jest pan Stanisław Michalkiewicz. Nie wiem, co ma pan Korwin Mikke do lokalnego poletka, kochanego Wodzisławia.

Pytanie do Kani. Jak pan widzi działania w kierunku oddłużenia miasta? Albo sposobu na funkcjonowanie miasta bez środków z Unii?
Kania: Ja nie jestem przeciwny pozyskiwaniu pieniędzy z Unii. Ja mówiłem, że uzależnienie od środków z Unii nie jest do końca dobre. W tym momencie musimy zająć się malejącym deficytem. Tak jak wspominałem o spółkach celowych. Zadaniem spółki celowej jest wypracowaniem zysku. Dlatego między innymi powiniśmy zwrócić zwrok w stronę wypłat dewidendy z tego tytułu.

Pytanie do Gawędy? Jak pan zostanie prezydentem. Czy utrzyma pan park w takim stanie jak jest. Władze chciały zburzyć muszlę. Czy park będzie z parkiem miejskim?

Oczywiście wspominałem, że to jedna z perełek wodzisławskich. Trzeba to utrzymać. Uważam, że w parku powinny zostać zorganiowane trasy piesze, rekreacyjne. Muszla powinna być zmodernizowana.

Pytanie. Dlaczego mieszkańcy przy Matuszczyka wciąż nie mają ekranów. - A pamiętam, że na spotkaniu w dziesiątce widziałam slajdy, jak ma wyglądać Matuszczyka. Pan stwierdził, że tu się źle mieszka - mówi mieszkanka XXX- Lecia.

Kieca: Podjąłem decyzję o budowie drogi zbiorczej, jak zaczynałem swoje rządy. Musieliśmy wprowadzić etapy realizacji. Nie zawsze na wszystko starcza. W tym przypadku wystarczyło na remont wiaduktu. Jak pozyskamy środki na ten cel będziemy realizować dalszą inwestycję, czyli fragmenty poza wiaduktem.

19.45 Pytanie do Kiecy
Wczoraj zaczęto przed wyborami coś robić z drogą Jastrzębską?
Jastrzębska, a trzeba pamiętać że w podobnym stanie są inne drogi administrowane przez ZDW. Kieca odpowiedział, że to droga należy do ZDW i od nich zależy remont. - My od lat apelujemy o to. W dodatku do Sejmiku kandyduje mój zastępca Dariusz Szymczak, abyśmy mieli wpływ na decyzję - dodał.

19.41
Czas na pytania z sali
Pytane do Gawędy. Kandyduje pan na prezydenta i do Sejmiku. Dlaczego pan nie ustąpi z kandydowania do Sejmiku?

Gawęda: Z uwagi na ordynację większościową, komitet PiS zwrócił się do mnie by wzmocnić siły w Sejmiku. Nie robię reklamy w przypadku wyborów do Sejmiku. Jeśli uzyskam mandat radnego Sejmiku, to zrezygnuję i przyjmę mandat prezydenta

Pytanie do Kiedy. Przychodził pan na mecze Odry Wodzisław. To było coś. Przychodził pan w szaliku. A jak klub staczał się, pan nic nie zrobił. Ten klub założyli polscy ślązacy. Po co mówicie o sporcie halowym, a nie pamiętacie o Odrze, która przez lata promowała miasto?

Kieca: Od 2007 jak objąłem urząd, Odra dostawała jeszcze duże wsparcie. Jak kończyła się moja pierwsza kadencja, prosiliśmy przedstawicieli spółki o dokumenty, by móc wesprzeć. Nie dostaliśmy tych dokumentów.

19.40
Mieszkańcy wracają na salę. Za chwilę ciąg dalszy...

19.36
Ogłoszono przerwę. Kandydaci biorą oddech przed serią pytań od mieszkańców.

19.28
Dlaczego mieszkańcy mają głosować właśnie na mnie? Kandydaci odpowiadają.

A. Gawęda: Brak dobrego gospodarza i konkretnego działania zmobilizowało mnie do kandydowania. Myślałem już o tym 4 lata temu, wtedy jednak pomyślałem, że pan Kieca sobie poradzi. Teraz uznałem, że hala targowa i giełda to inwestycje, które muszą być doprowadzone do końca. Wodzisław będzie prekursorem w realizacji odważnych inwestycji, jeśli to ja zostanę prezydentem.

M. Kania: Nie będę prosić o głos na mnie, wolałbym żeby poparcie otrzymało 11 kandydatów Nowej Prawicy na radnych, bo tym młodym ludziom naprawdę zależy na zmianach w mieście. Deklaruję współpracę w kwestii ograniczenia smogu, nawet, jeśli nie zostanę prezydentem. Nie jestem człowiekiem, który ma parcie na poparcie.

M. Kieca wstał i zwracając się do publiczności mówi, że mieszkańcy mogą zagłosować na swojego sąsiada, z którym mogą się spotkać na rynku. A więc, 16 listopada, Nasz Wodzisław i nasz prezydent Mieczysław Kieca.

19.21
Pojawiają się coraz większe uszczypliwości. Kandydaci nawzajem ripostują wypowiedzi swoich konkurentów. Publika żywo reaguje, żąda odpowiedzi na pytanie o propozycje dla młodych, którzy nie mają pracy.

19.09
Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i donos do prokuratury? Pan Kania informuje, że na ul. Marklowickiej dochodzi do zanieczyszczania terenu szkodliwymi substancjami i zarzuca, że obecne władze nic z tym problemem nic nie zrobiły.

Mieczysław Kieca informuje, że to starostwo udziela pozwoleń na działalność, która jest problemem przy ul. Marklowickiej.

18.53
Kandydaci pytają siebie nawzajem. Pytanie p. Kiecy do p. Gawędy o wydatki na promocje i imprezy, z których organizacji zamierza zrezygnować, żeby zaoszczędzić na promocji miasta. Odp. Zrezygnuję z promocji w telewizji. Nie będzie klipów z ufoludkami.

Padło także pytanie od pana Kani do pana Kiecy o miejsce zamieszkania. Pan Kania zaprzecza jakoby mieszkał we Wrocławiu, co zarzucił mu pan Kieca. Urzędujący prezydent zapewnił, że samo miejsce zameldowania w Wodzisławiu, to nie wszystko i nie wie, gdzie pan Kania mieszka, "bo on z nim nie mieszka".

18.51
Zaczynają się pytania publiczności. Wylosowano pytanie do p. Mieczysława Kiecy o koszt remontu jego gabinetu.
Pan Kieca odpowiada: W gabinecie wymieniono meble z lat 70. i pomalowano ściany. Koszt wyniósł 12 tys. złotych.

18.43
Pytanie od pracownika instytucji miejskiej. Wszędzie się słyszy się o nowych drogach, firmach o wspieraniu kultury, zdolnych i młodych mieszkańców miasta oraz o tworzeniu mechanizmów ich zatrzymania w mieście. A co z zarobkami pracowników w instytucjach miejskich na terenie miasta Wodzisławia? Od wielu lat pracownicy jednostek miejskich nie mieli podwyżek płac, które obecnie należą do najniższych w całym regionie. Czy to normalne żeby osoby po studiach wyższych ze wieloletnim stażem pracy balansowali na granicy płacy minimalnej? Pozostaje albo zmienić pracę, wyjechać stąd albo biedować. Czy poprawa sytuacji finansowej pracowników służb miejskich jest ważna dla kandydatów? - pyta internauta.

Co na to kandydaci?

M. Kieca przypomina, że pensje w administracji musiały być cięte, żeby zrealizować ważne dla miasta inwestycje.

M. Kania proponuje, żeby zrezygnować z kilku stanowisk dyrektorskich i w ten sposób znaleźć pieniądze dla szeregowych pracowników. Nie może być tak, że ktoś ma dane wykształcenie, nic nie robi, a dużo zarabia.

A. Gawęda wylicza, że 2 mln 500 tys. złotych to za duże wydatki na promocję miasta i swojej osoby, mając na myśli prezydenta miasta. Pieniędzy dla prawdziwych fachowców niestety potem brakuje.

18.30
Czas na pytania internautów z portalu wodzislawslaski.naszemiasto.pl

Na pytanie o nowe obiekty sportowe w mieście, M. Kieca odpowiedział, że jest przeciwnikiem budowania aquaparku, który może być obiektem, który na siebie nie zarobi. A M. Kania uznał, że nowe obiekty sportowe powinni budować prywatni przedsiębiorcy. Adam Gawęda zasugerował budowę nowego kompleksu do pływania.

18.24
Kandydaci losują nazwę dzielnicy i mówią, jaki mają pomysł na jej rozwój.

M. Kieca wylosował Stare Miasto. "Proponuję rewitalizację starówki i przebudowę ulicy Kubsza z utworzeniem deptaku oraz przebudowę muszli koncertowej".

A. Gawęda wylosował dzielnicę Karkoszka. "Od rad dzielnicy i mieszkańców powinna wychodzić inicjatywa rozwoju i to powinno od nich zależeć co jest ważne. Uatrakcyjnienie bazy sportowej".

M. Kania wylosował dzielnicę os. XXX-lecia, Piastów i Dąbrówki. "Drogi dojazdowe na osiedla powinny być tematem do wglądu. Na os. XXX-lecia powinien powstać wielopoziomowy parking".

18.17
Pytanie o zadłużenie miasta i budżet.

A. Gawęda: Trzeba inwestować to, co da dochód, a nie inwestować w coś, co nie da miastu zysku. 8 lat nie ma strefy ekonomicznej, bo nie ma pieniędzy na to, żeby zrobić plan zagospodarowania przestrzennego. Gdyby miejsc inwestycyjnych by nie brakowało, inwestorzy przybyliby do Wodzisławia i zostawiali tu pieniądze.

M. Kania: Budżet powinien być zbilansowany. Kreowanie wyspy szczęśliwości z bezpiecznym deficytem jest pomyłką. Trzeba zrobić mapę wydatków i zobaczyć, gdzie te środki uciekają i przykręcić kurek, bo teraz p. Kieca mówi, że nie może nic zrobić bez pieniędzy unijnych.

M. Kieca: Gdyby nie wyemitowanie obligacji, czego się nie wstydzimy, nie mielibyśmy kanalizacji. Pan tego nie wie, bo pan mieszka we Wrocławiu - zwracam się do pana Kani. Sytuacja miasta jest stabilna.

18.11
Czas na EDUKACJĘ. Wodzisław ma nadzór nad 16 przedszkolami, 13 szkołami podstawowymi, czterema gimnazjami. Funkcjonują w ramach 26 placówek edukacyjnych, bo część stanowi zespoły szkół. W ub. roku uczęszczało do nich 5285 wychowanków. Gdzie będziecie szukać oszczędności, a gdzie zwiększać nakłady? Wiadomo, że mierzymy się z niżem demograficznym, a subwencja jest „coraz krótsza”. W tym roku wynosi 25 mln, miasto musi dopłacić prawie 18 mln złotych.

M. Kania: Byłem kiedyś nauczycielem i wiem, jak to funkcjonuje. Nie może być takiej politologii, żeby wysyłać nauczyciela na rok urlopu na podratowanie zdrowia, po to, żeby utrzymać miejsce pracy innego etatowego nauczyciela. Jeśli jest mniej niż 70 uczniów w szkole, to nie miasto powinno prowadzić taką placówkę lecz stowarzyszenie lub fundacja, najlepiej nadzorowana przez rodziców tych uczniów. SP 1 powinna była zostać wygaszona.

A. Gawęda: Od poziomu edukacji i to od podstawówki po szkołę średnią wiele zależy. Oszczędności powinno się szukać w systemie zarządzania placówkami np. poprzez większe usamodzielnienie dyrektorów tych placówek. Nie możemy zapominać, że w szkołach tworzy się też życie kulturalne. Utworzenie Szkoły Mistrzostwa Sportowego to też mój cel.

M. Kieca: Chciałbym rozwijać żłobki, żeby rodzice mogli wrócić na rynek pracy. Sieć przedszkoli jest dobra, chcemy termomodernizować budynki tych placówek. Potrzebny jest też oddział dla dzieci z autyzmem. Gimnazja chcemy specjalizować. - Ale SMS już mamy od 2011 - to wiadomość dla pana Gawędy.

18.04
Kolejna runda to transport publiczny. Wodzisław od kilkunastu miesięcy może pochwalić się „własną” komunikacją publiczną. Wśród mieszkańców nie kończy się dyskusja nad jej ofertą. I choć połączenia pomiędzy gminami leżą w gestii starostwa, to wielu wodzisławian uważa, że miasto powinno im je zapewnić. Jakie Państwo mają pomysły na komunikację publiczną? Coś trzeba zmienić, poprawić? Dziś – przypominam – wydajemy na komunikację 2 mln 300 tysięcy złotych rocznie, ponad milion mniej w porównaniu z okresem, gdy byliśmy członkiem MZK.

M. Kieca: Ważna jest też komunikacja szynowa. Chcemy budować centrum przesiadkowe. Za dwa lata w Wodzisławiu będą przywrócone kolejne połączenia kolejowe.

Gdyby miasto tego projektu nie rozpoczęło (komunikacja miejska), dopłacilibyśmy do organizowania komunikacji 4 mln złotych. Można stworzyć spółkę, która z miastami i gminami sąsiednimi zajmie się organizacją komunikacji na terenie powiatu.

A. Gawęda: Odejście z MZK to zła decyzja. Wodzisław jest stolicą powiatu wodzisławskiego, który rozwija się m.in. dzięki edukacji. Ludzie młodzi, którzy widzą źle zorganizowaną komunikację, po skończeniu nauki w wodzisławskich szkołach, nie wracają tu.

M. Kania: Spółka celowa w zakresie komunikacji powstać powinna i nareszcie się p. Kieca przekonał. Kontynuacja projektu budowy centrum przesiadkowego też powinna dojść do skutku do samego końca. Przewozy są w gestii firm prywatnych, którym powinno się to opłacać.

17.57
Pytanie o problem wiszącego smogu nad miastem.

Adam Gawęda upomina prezydenta Kiecę, który wcześniej ripostował jego argumenty dotyczące tworzenia strefy ekonomicznej. Uważa, że można utworzyć strefę ekonomiczną o nowe technologie m.in. takie, które mogą ograniczyć niską emisję.

M. Kieca: Wprowadziliśmy wiele dopłat do zakupu ekologicznych pieców, ale ceny tzw. ekogroszku rosną i ludzie z tego rezygnują. Uważam, że problem smogu będzie największym problemem nadchodzącej kadencji. Uruchomimy nowy program dopłat np. do wymiany pomp głębinowych czy powietrznych i pomyślimy o ulgach podatkowych dla gospodarstw z ekologicznymi piecami.

M. Kania: Rozwiązanie tego problemu jest banalnie proste. Wystarczy oprzeć się na tzw. paliwie bezdymnym. Tym tematem powinna się zająć specjalna spółka, która umożliwiłaby pozyskiwanie dotacji na ten cel. Mieszkańcom powinno się ten tańszy produkt przedstawić.

17.55

Pytanie o rozwój centrum miasta.

M. Kania: Nie miasto jest od tego, żeby przyciągać ludzi na rynek, ale przedsiębiorstwa. Jestem przeciwny likwidacji miejskich targowisk. Nawet z dziadkiem kiedyś chodziłem na takie targowisko. To powinno nadal istnieć. Nie tylko wielkie galerie. Przystanek kolejowy Wodzisław-Centrum powinien powstać, bo teraz gdyby ktoś z Czech chciał pospacerować po starym mieście i przyjechać do nas na wycieczkę, miałby taką szansę wysiąść w centrum.

A. Gawęda: Rozbudowa centrum powinna się opierać na szlaku bursztynowym, czyli tradycji miasta kupieckiego. Pomyślmy o tym, żeby wykorzystać środki zewnętrzne m.in. z projektu Jessica. Centrum powinno być wizytówką miasta i w ramach zasobów lokalowych, które są mieszkaniami komunalnymi i przeobrazić je w lokale strefy handlowej i zamierzam to zrobić, jak zostanę prezydentem. Można zbudować centrum przesiadkowe naprzeciwko galerii, żeby pozyskać kupców również z Czech.

M. Kieca: Proponujemy utworzenie strefy kultury i rozrywki w centrum miasta i utworzenie strefy ekonomicznej. Chcemy też uporządkować kwestie parkowania w centrum i przygotować usługi dla klienta z Czech, żeby dla nich utworzyć mapy w ich języku dla ułatwienia poruszania się po mieście. Należy też otworzyć się na wydłużenie godzin pracy sklepów.

17.45
Zaczynamy pytania. Pierwsze zagadnienie to GOSPODARKA.
Wodzisław Śląski ma dobre położenie, w końcu mamy w Mszanie wjazd na autostradę A1. W jaki sposób przyciągnąć inwestorów na tereny inwestycyjne na Olszynach i na teren dawnej kopalni KWK 1 Maja? I tym samym zwiększyć liczbę miejsc pracy w Wodzisławiu Śl.?

M. Kieca: stawia m.in. droga na terenach po KWK 1 Maja i do terenów na Olszynach oraz wybudowanie prawdziwej obwodnicy miasta - DGP, która wyprowadzi duży ruch w centrum miasta.

A. Gawęda: Strefa ekonomiczna, to bodziec, który zdecydowanie najbardziej przyciąga inwestorów. Nie mamy takiej strefy w Wodzisławiu, a jest w miastach sąsiednich m.in. w Jastrzębiu i Żorach. Powinien zostać wykonany całościowy plan zagospodarowania przestrzennego, żeby taka strefa mogła powstać.

M. Kania: Naszą propozycją jest utworzenie spółek celowych, które zajmą się uzbrojeniem terenów inwestycyjnych w tani prąd itp. Ulica Marklowicka ma duży potencjał. Teren SKM-u nie powinien być sprzedawany, a wiemy, że prez. Kieca chce się tego terenu pozbyć, a strefą na Wilchwach i Olszyny powinniśmy się zająć na samym końcu.

17.40
Pojawiają się pytania niespodzianki nt. Wodzisławia. Pierwszy odpowiada Mieczysław Kieca, odpowiada bez problemu. Adam Gawęda niestety nie wie, gdzie znajduje się "wodzisławski Giewont" ("wzgórze zakochanych"). Mateusz Kania też odpowiada bez problemu na pytanie, gdzie znajduje się "regan strasse".

- Baszta jest na wylocie z Wodzisławia do Jastrzębia w grodzisku - bez dwóch zdań odpowiada p. Gawęda.

17.40
Poznajemy plan debaty. W części głównej debaty przygotowaliśmy Pytania do wszystkich kandydatów, po sześć dla każdego, z sześciu wybranych przez NAS ZAGADNIEŃ: GOSPODARKA, rozwój CENTRUM, EKOLOGIA, TRANSPORT PUBLICZNY, BIZNES -FINANSE, EDUKACJA. Uczestnicy na każdą odpowiedź mają dwie minuty, upływ tego czasu sygnalizowany będzie dźwiękiem. Ten czas musi wystarczyć, aby odnieść się też do wypowiedzi poprzedzającej rywala. W drugiej części debaty każdy z kandydatów wylosuje nazwę dzielnicy i w ciągu dwóch minut przedstawi program na jej rozwój. W trzeciej rundzie kandydaci będą mogli zadać konkurentowi po dwa pytania. Na odpowiedzi tak samo, czas po dwie minuty. I gdy starczy czasu, kandydaci będą chętni i Państwo, ostatnie 10 minut poświęcimy na pytania z sali.

17.36
Arkadiusz Biernat i Jacek Bombor rozpoczynają debatę. Witają gości.
Na scenie pojawiają się kolejno kandydaci na prezydenta. Arkadiusz Biernat wita pana Mieczysława Kiecę z ugrupowania Nasz Wodzisław, Adama Gawędę, reprezentującego Prawo i Srawiedliwość i Mateusza Kanię z Kongresu Nowej Prawicy.

17.31
Adam Gawęda, kandydat PiS-u na prezydenta też już obecny. Jest witany gromkimi brawami. Na widowni pojawili się działacze PiS-u z plakatami ich faworyta na prezydenta.

17.22
Jako pierwszy z trzech kandydatów na prezydenta Wodzisławia, pojawił się Mieczysław Kieca.

17.05
Na sali pojawili się m.in. poseł Grzegorz Matusiak z PiS-u oraz radni z Wodzisławia Śląskiego.

16.55
Pierwsi zainteresowani debatą już przybyli do WCK. Wśród nich działacze lokalnych ugrupowań politycznych.

16.40
Przygotowania do debaty trwają. Na scenie próba mikrofonu. Czekamy na mieszkańców i kandydatów na prezydenta Wodzisławia, którzy odpowiadać będą na pytania dziennikarzy i mieszkańców. Debatę poprowadzą Arkadiusz Biernat i Jacek Bombor z Dziennika Zachodniego. Zapraszamy! Czekamy na Was w Wodzisławskim Centrum Kultury. startujemy o godz. 17.30.

ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto