Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Deptak w Rybniku: Archeolodzy kończą pracę. Znaleziono mnóstwo ceramiki i ludzkie szczątki

Barbara Kubica
Prace archeologiczne na deptaku
Prace archeologiczne na deptaku Barbara Kubica
Deptak w Rybniku rozkopany z każdej strony. Na placu św. Jana, gdzie prowadzone były prace archeologiczne znaleziono sporo ceramiki i szczątki ludzkie z okresu XVII i XVIII wieku.

Deptak w Rybniku w remoncie. Archeolodzy kończą pracę

Szczątki rybniczan pochowanych w średniowieczu i fragmenty naczyń - oto, na co natrafili robotnicy, pracujący przy przebudowie ulic Sobieskiego i Powstańców Śląskich w Rybniku. Skarby związane z historią miasta odkryto w rejonie placu św. Jana, u stóp kościoła Matki Boskiej Bolesnej.
Za wydobycie z ziemi znalezioska wzięli się archeolodzy, którzy nadzorują prace na całym deptaku. - Kopiemy do głębokości ok. 1,20 metra - mówił nam Mikołaj Ostrowski, archeolog który nadzoruje roboty.

Póki co udało się ustalić, że odnalezione ludzie szczątki oraz fragmenty naczyń są starsze, niż stojący w tym miejscu kościół. - Na placu Św. Jana odnaleziono ludzkie szczątki z około XVII wieku. Wiemy, że w tym miejscu istniał kiedyś cmentarz dla ubogich kobiet ze szpitalnej ochronki. Natomiast część tych znalezisk, poza pochówkami, datuje się na XVII, może koniec XVIII wiek. Bardzo nieliczne elementy datujemy nawet na koniec średniowiecza - mówi Bogdan Kloch. Plac św. Jana w Rybniku, tuż przed kościołem nazywanym od wielu lat przez mieszkańców "starym", nie był dotąd nigdy badany przez archeologów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto