Dla niezamożnych uczniów

Katarzyna PiotrowiakZaktualizowano 
fot. arc
Bytom, Zabrze, Katowice, Sosnowiec, Chorzów, Gliwice - w tych miastach najwięcej pierwszoklasistów stara się o szkolną wyprawkę. Sprawdź, czy należy się też twojemu dziecku - radzi Katarzyna Piotrowiak.

Za najtańszy komplet podręczników trze-ba zapłacić w tym roku 120 zł, za najdroższy - dla ucznia technikum - nawet 600-700 zł. A przecież kupno zeszytów, tornistra, piórnika z wyposażeniem - czyli najskromniejszego szkolnego ekwipunku i przyborów - to jeszcze nie cały rejestr wydatków, których nie da się uniknąć przez najbliższe miesiące. Rodzice wiedzą, że im więcej lat ma uczeń, tym poważniejsze obciążenie dla domowego budżetu.

Licz domowe przychody

Dla najuboższych rodzin jest na to jedna rada: trzeba się postarać o wyprawkę szkolną. Wnioski o nią można składać tylko do 15 września. Taki przywilej mają uczniowie z rodzin, w których na osobę przypada nie więcej niż 351 zł miesięcznie. Próg dochodowy nie zmienia się od lat, ale - w porównaniu z ubiegłym rokiem - minimalnie wzrosły kwoty dotacji.

Uczeń szkoły podstawowej z klas 1 do 3 może otrzymać 170 zł, gimnazjalista drugiej klasy uczący się według nowej podstawy programowej - 310 zł. Pierwszy raz szansę na wyprawkę mają także uczniowie niepełnosprawni, dla których przewidziano od 200 do 370 zł dotacji. Największą otrzymują uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Wypłata od listopada

W tej chwili pomocy potrzebuje 36 tys. uczniów spośród 660 tys., którzy zaczęli nowy rok szkolny w województwie śląskim.

- Procedury zostały do tego stopnia uproszczone, że obecnie wystarczy po prostu zgłosić się do dyrektora swojej szkoły, bo to on układa listę uczniów potrzebujących wsparcia - wyjaśnia Anna Wietrzyk, rzeczniczka Śląskiego Kuratorium Oświaty.

Następnie te listy są weryfikowane przez kilka najbliższych tygodni. Pierwsze pieniądze będą wypłacane w listopadzie.

W tym roku do podziału jest 7,4 mln zł, czyli o 1,8 mln zł więcej niż rok temu. Nie znaczy to jednak, że poszczególni uczniowie dostaną dużo wyższe kwoty, ale że jest coraz więcej biedniejących rodzin i lista potrzebujących ciągle się wydłuża.

Stypendium dla prymusa

O tym, że potrzeby są bardzo duże, świadczą dane, które zebrało kuratorium oświaty. Z obliczeń wynika, że o wyprawkę szkolną już stara się 8.327 pierwszoklasistów. Najwięcej w Bytomiu, Zabrzu, Katowicach, Sosnowcu, Chorzowie i Gliwicach.

Innym sposobem zdobycia pieniędzy potrzebnych na kształcenie, może być stypendium. By je otrzymać, trzeba spełnić niemało regulaminowych wymogów i ostrzejszych kryteriów. W tym wypadku trzeba się wykazać lepszymi wynikami w nauce niż mają koledzy, udziałem w olimpiadach, pasją i smykałką do wolontariatu. Warto jednak się postarać, bo pieniądze otrzymuje się co miesiąc.

Co zrobić, aby otrzymać pieniężną pomoc dla uczącego się dziecka

Najpóźniej do 15 września należy się zgłosić do dyrektora szkoły i wypełnić wniosek który od niego otrzymamy.
* Do wniosku dołączamy zaświadczenie o wysokości dochodów.
W niektórych przypadkach rozporządzenie dopuszcza dołączenie samego oświadczenia o zarobkach.
Jeśli uczeń pochodzi z rodziny znajdującej się pod opieką ośrodka pomocy społecznej korzystającej z zasiłku stałego lub okresowego, wystarczy przedłożyć dyrektorowi szkoły zaświadczenie o tym fakcie.
* W przypadku ucznia niepełnosprawnego - zamiast informacji o dochodach - należy dołączyć do wniosku kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

Uwaga!
Rodzice mogą składać wnioski nawet do 15 listopada, ale ten przywilej dotyczy losowych przypadków; w zależności od liczby tych wniosków, będzie się kształtowała wysokość drugiej transzy pieniędzy.

* Listę uczniów sporządza dyrektor szkoły i przekazuje samorządowi, który przesyła dane do Śląskiego Kuratorium Oświaty.
* Ostateczna weryfikacja danych odbywa się w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
* Pieniądze, po przedstawieniu przez rodziców dowodu zakupu podręczników i przyborów do nauki, wypłaca szkoła, która otrzymuje dotację na swoje konto.

Ważne!
Rodzice i opiekunowie, którzy napotkają na kłopoty, mogą dzwonić do Śląskiego Kuratorium Oświaty pod numer:
784 312 855 lub zajrzeć na stronę internetową: www.kuratorium.katowice.pl

Ważne! Zaświadczenie o dochodach czy o zarobkach?

Powyżej informujemy, że do wypełnionego wniosku składanego u dyrektora szkoły, w której uczy się dziecko, trzeba dołączyć zaświadczenie o wysokości dochodów. Lecz w niektórych przypadkach do-puszcza się dołączenie samego oświadczenia o zarobkach. To rozwiązanie zakłada nowe rozporządzenie. "Możliwość przedłożenia oświadczenia jako dowodu zakupu została podyktowana weryfikacją programu w 2009 r. Nie wszyscy rodzice pamiętali o konieczności wystawienia faktury podczas zakupu podręczników. Często też kupowali podręczniki z rynku wtórnego" - czytamy w uzasadnieniu.

Anna Wietrzyk, rzeczniczka Śląskiego Kuratorium Oświaty
W tym roku mamy większy budżet na rządowy program "Wyprawka szkolna". Pieniędzy wystarczy dla wszystkich. Pula jest wyższa, bo pierwszy raz o pieniądze na podręczniki mogą się starać także uczniowie niepełnosprawni, którzy mają orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Z każdym rokiem wzrasta też nieznacznie liczba uczniów potrzebujących wsparcia. Być może dzieje się tak za sprawą dyrektorów szkół, którzy sami mogą typować dzieci do programu i sporządzają listy uczniów.


Krok po kroku: Jak starać się o stypendium dla zdolnych

Stypendia dla uczniów uzdolnionych "Nauka drogą do su-kcesu na Śląsku" - skierowane do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych - dotyczą:
- uczniów szczególnie uzdolnionych w naukach matematyczno-przyrodniczych i technicznych, których "niekorzystna sytuacja materialna stanowi barierę w rozwoju edukacyjnym" (obecnie realizowana jest II edycja projektu).

Program realizuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego na zasadach partnerskiej współpracy z 36 powiatami i miastami na prawach powiatu.

Kryteria, jakie trzeba spełnić, by otrzymać stypendium (od 250 do 350 zł):
* średnia ocen ucznia z przedmiotów kierunkowych - co najmniej 4,6
* średnia ocen ucznia z pozostałych przedmiotów (z wyłączeniem przedmiotów kierunkowych) - co najmniej 4,0
* dochód na osobę w rodzinie za 2009 r. nie może przekraczać dwukrotności kwoty uprawniającej do uzyskania świadczeń rodzinnych, czyli - 1.008 zł (art.5 ust. 1 i 2 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych oraz Dz. U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.), w przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne posiadające orzeczenie o niepełnosprawności lub o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności - 1166 zł
* dodatkowe punkty za:
- udział w konkursach, olimpiadach, turniejach.

Wypełnione wnioski o przyznanie stypendium - wraz z załącznikami - należy składać w urzędzie miejskim, starostwie powiatowym, placówce oświatowej od 8 do 30 września2010 r.

* Po weryfikacji każdy uczeń otrzyma zawiadomienie o przyznaniu, nieprzyznaniu lub niespełnieniu kryteriów do otrzymania stypendium.

Kolejnym etapem jest zawieranie umów i wypłata pieniędzy.

Uwaga!

Dokumenty do pobrania znajdują się na stronie interneto-wej Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Są to:

* regulamin przyznawania stypendiów plus załączniki:
- wniosek o przyznanie stypendium,
- deklaracja uczestnictwa w projekcie,
- zaświadczenie dyrektora szkoły o uzyskanej średniej ocen,
- Indywidualny Plan Rozwoju Edukacyjnego Ucznia,
- wzór stanowiący minimalny zakres Umowy przekazywania stypendium,
- sprawozdanie semestralne z realizacji Indywidualnego Planu Rozwoju Edukacyjnego Ucznia,
- oświadczenie dotyczące wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych ucznia ubiegającego się o stypendium.

* Adres do korespondencji:
Śląski Urząd Marszałkowski
ul. Ligonia 46
40-037 Katowice

Uwaga! Te adresy mogą się przydać

Maciej Osuch, społeczny rzecznik praw ucznia kontakt e-mailowy: poczta@maciekosuch.com
strona w internecie:

www.maciekosuch.com/kontakt

kontakt telefoniczny:
+48 (0) 501 644 020

Śląska Społeczna Rada Oświatowa
adres do korespondencji: 40-282 Katowice
ul. Sikorskiego 24/32
adres internetowy:

www.ssro.pl

e-mail: ssro@op.pl

Rzecznik Praw Dziecka
Biuro Rzecznika Praw Dziecka
ul. Śniadeckich 10
00-656 Warszawa
kontakt telefoniczny:22 696 55 45
biuro jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.15-16.15
adres poczty elektronicznej: rpd@brpd.gov.pl
adres strony internetowej:

www.brpd.gov.pl

Pełnomocnik Terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach
ul. Jagiellońska 25
40-032 Katowice
pokój 122
kontakt telefoniczny: 32 72 86 800, 32 72 86 823
przyjęcia interesantów: poniedziałek, środa, piątek w godz. 9-15
wtorek w godz. 10- 17

Śląski Urząd Marszałkowski
ul. Ligonia 46,
40-037 Katowice
tel.: 32 20 78 888
adres strony w internecie:

bip.slaskie.pl

Wideo

polecane: Flesz: Koniec gorszego jedzenia - żywność w Polsce, jak na zachodzie.

Materiał oryginalny: Dla niezamożnych uczniów - Śląskie Nasze Miasto

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3