Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do działania inspiruje ich… woda

Agnieszka Zielińska
Zbigniew Gieleciak, prezes Zarządu RCGW S.A. - człowiek z wizją, kreator rozwiązań i innowator w dziedzinie oczyszczania ścieków, produkcji energii i zarządzania, za priorytetowe uznaje zadania związane z poprawą efektywności energetycznej, dążenie do bezemisyjności oraz ciągły rozwój i optymalizację przyjętych rozwiązań celem osiągania wymiernych korzyści ekologicznych, społecznych i ekonomicznych.
Zbigniew Gieleciak, prezes Zarządu RCGW S.A. - człowiek z wizją, kreator rozwiązań i innowator w dziedzinie oczyszczania ścieków, produkcji energii i zarządzania, za priorytetowe uznaje zadania związane z poprawą efektywności energetycznej, dążenie do bezemisyjności oraz ciągły rozwój i optymalizację przyjętych rozwiązań celem osiągania wymiernych korzyści ekologicznych, społecznych i ekonomicznych.
Rozmowa ze Zbigniewem Gieleciakiem, prezesem Zarządu RCGW S.A. w Tychach.

Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. zarządza siecią kanalizacyjną i oczyszczalnią ścieków w Tychach. Które z zastosowanych tu rozwiązań są już na europejskim poziomie, a które nadal wymagają modernizacji? Jakimi inwestycjami w kwestii produkcji energii zielonej (OZE) możecie się Państwo pochwalić?
RCGW zarządza miejską oczyszczalnią od 2000 roku. Obiekt został całkowicie zmodernizowany, stając się liderem w branży oczyszczania ścieków, a jeszcze 15 lat temu tyska oczyszczalnia była uważana za jedną z najbardziej uciążliwych i najgorszych oczyszczalni na Śląsku. Ta sytuacja była wyzwaniem, któremu RCGW musiało podołać. Modernizacja, oparta o koncepcję efektywności energetycznej, zaowocowała usprawnieniem prowadzonych procesów, wymiernymi korzyściami finansowymi, ale przede wszystkim minimalizacją oddziaływania na środowisko przyrodnicze i mieszkańców. Modernizacja oczyszczalni została ukończona w 2009 roku. Od tego czasu osiągane wyniki w zakresie oczyszczania ścieków, przeróbki osadów i produkcji energii utrzymują się na bardzo wysokim poziomie, a realizowane inwestycje dotyczą przede wszystkim zwiększania efektywności ekonomicznej oczyszczalni poprzez maksymalne wykorzystanie jej potencjału energetycznego. Wskutek prowadzenia działań optymalizacyjnych, często będących efektem prowadzonych prac badawczo-rozwojowych, wzrasta ilość energii cieplnej i elektrycznej pozyskiwanej z biogazu produkowanego w oczyszczalni. Od 2010 roku tyska oczyszczalnia ścieków jest w pełni samowystarczalna energetycznie, a w ciągu ostatnich trzech lat ilość wytwarzanej zielonej energii elektrycznej w stosunku do zapotrzebowania wynosi aż 150 proc. Oznacza to, że 50-procentowa nadwyżka produkowanej energii jest sprzedawana do sieci przedsiębiorstwa elektroenergetycznego. Ilość energii, którą produkujemy w skali roku, wystarczyłaby na pokrycie potrzeb 18-tysięcznego miasta. To jednak nie koniec. Dzięki prowadzonym analizom na licznych stanowiskach badawczych wiemy, że możemy produkować jej jeszcze więcej. Odpowiednio dobierając substraty do kofermentacji osadów ściekowych z odpadami pochodzącymi z zakładów przemysłowych, jesteśmy w stanie wyprodukować tyle biogazu, ile wystarczy na pokrycie zapotrzebowania na prąd i ciepło budowanego Wodnego Parku Tychy. Chcemy, by prąd elektryczny i ciepło w oczyszczalni i parku wodnym w 100% pochodziły ze źródeł energii odnawialnej uzyskanej w oczyszczalni. Aby zabezpieczyć te obiekty w energię, dobowo potrzeba 16,5 tys. m sześc. biogazu latem i 19 tys. m sześc. zimą. A już teraz produkcja biogazu na dobę wynosi u nas 19,5 tys. m sześc.

Osiągnęliśmy wielki sukces, bo jeszcze żadna inna oczyszczalnia w Polsce nie ma w stu procentach pokrytego zapotrzebowania na energię z własnych odnawialnych źródeł energii. Średnio pokrycie zapotrzebowania wśród oczyszczalni dużych (w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców) wynosi 24 proc., w grupie oczyszczalni mniejszych 42 proc. Jesteśmy więc liderem i to jest dla nas powód do dumy, bo odnawialne źródła energii są na pewno podstawą rozwoju współczesnego przedsiębiorstwa i przyczyniają się w prosty sposób do tworzenia inteligentnej tkanki miejskiej tzw. Smart City, gdzie wszystkie elementy doskonale ze sobą współpracują, tworząc przestrzeń przyjazną ludziom.

Jak wygląda zarządzanie rozległą infrastrukturą i inwestycjami? Co jest najtrudniejsze w pracy zarządu RCGW?
Dla sprawnego funkcjonowania infrastruktury, świadczenia usług wysokiej jakości, realizacji inwestycji niezbędnym było wdrożenie wielu systemów zarządzania od ISO 9.001 po 14.001 i 18.001. Bardzo istotne jest oczywiście zarządzanie zasobami ludzkimi, które też potwierdziliśmy certyfikatem. Jako pierwsi wśród spółek komunalnych w Polsce wdrożyliśmy też ISO 50.001 związane z zarządzaniem energią. To bowiem - w jakim stopniu chronimy środowisko - jest wartością dodaną dla mieszkańców, wobec których świadczymy usługi i wynika także ze społecznej odpowiedzialności biznesu. Wprowadziliśmy oczywiście o wiele więcej procedur, są one istotne dla procesu dobrego zarządzania spółką i współdziałania z kooperantami, umożliwiają też firmie rozwój, wykraczanie poza utarte schematy. Istotnym elementem zarządzania jest odpowiednie motywowanie zespołu. Strategia wynagradzania w naszej firmie promuje kreatywność, inicjatywę pracowników, podnoszenie kwalifikacji. Wspieramy również współpracę nauki i biznesu, dlatego od lat współpracujemy z ośrodkami badawczymi oraz uczelniami wyższymi.

To znaczy?
Na przykład w ostatnim czasie zrealizowaliśmy projekt dofinansowany z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (w ramach programu GEKON), który dotyczył innowacyjnej tematyki zgazowania osadów ściekowych. Na prace badawcze w ramach projektu otrzymaliśmy prawie 1 milion euro. Projekt pozwoli na wypracowanie nowych technologii zagospodarowania osadów ściekowych w Polsce. Podpisaliśmy również umowę z Politechniką Śląską dotyczącą studiów mentorskich. My wskazaliśmy realne problemy techniczne i technologiczne do rozwiązania i przyjęliśmy wraz z uczelnią rolę mentora, a studenci i pracownicy naukowi będą prowadzili prace badawcze w ramach indywidualnego toku studiów i odbędą 3-6- miesięczną praktykę w naszym zakładzie. To bardzo nowatorskie z punktu widzenia kształcenia zawodowego: obejmuje teorię, praktykę i rozwiązuje realny problem.

Jakie priorytety stawia sobie przedsiębiorstwo i w jaki sposób są realizowane? Jakie kolejne przedsięwzięcia eko są planowane w 2017 roku?
Kończący się rok był bogaty w inwestycje. Na nowe przedsięwzięcia przeznaczyliśmy 95 milionów zł, a w 2017 roku będzie to 70 milionów zł, co przy 40-milionowych przychodach spółki w skali roku, jest sporym wyzwaniem i osiągnięciem. W tym roku powstały m.in. zbiorniki na odpady wykorzystywane w produkcji biogazu o łącznej pojemności 8 tys. m sześc., stacja pasteryzacji odpadów, nowe biofiltry powietrza, rozpoczęto prace nad nową stacją odwadniania osadów ściekowych. Realizowana jest też sztandarowa inwestycja RCGW, czyli Wodny Park Tychy. Głównie na tej inwestycji skoncentrowane będą działania Spółki w 2017 roku.

Porozmawiajmy o tej inwestycji. Jakie nowe technologie tu zastosowano?
Park wodny jest już ukończony w ponad 50 proc., ma zamkniętą kubaturę, trwają prace montażowe i wykończeniowe wewnątrz obiektu. Na ukończeniu jest montaż wyposażenia budynku bioelektrociepłowni, w którym będą zlokalizowane dwa agregaty kogeneracyjne o mocy elektrycznej: 400 kW i cieplnej: 394 kW oraz rezerwowe źródło ciepła w postaci kotła o mocy 1100 kW. Biogaz, stanowiący paliwo dla bioelektrociepłowni, będzie przesyłany do parku za pomocą najdłuższego w kraju, zerodyfuzyjnego rurociągu. Na początku grudnia br. zrealizowano ostatnie metry z 6,2 km gazociągu, który połączy tyską oczyszczalnię z parkiem wodnym. Innowacyjna technologia pozwala na ciągły monitoring szczelności gazociągu. W celu zmniejszenia kosztów przesyłu budujemy w oczyszczalni stację sprężania i uszlachetniania biogazu celem usuwania dwutlenku węgla za pomocą nowatorskiego rozwiązania wykorzystującego ściek oczyszczony. Dzięki temu biogaz będzie dodatkowo bardziej energetyczny i mniej uciążliwy dla środowiska. Wśród przyjaznych środowisku i mieszkańcom rozwiązań, które wyróżnią nasz park wodny, można wymienić m.in. uzdatnianie wody basenowej z wykorzystaniem złoża filtracyjnego z tzw. zielonego szkła oraz lamp UV. Zapewnią one większy komfort podczas kąpieli oraz maksymalnie zwiększą bezpieczeństwo sanitarne osób korzystających z basenów, których łączna powierzchnia luster wody wyniesie aż 1700 mkw. Planowany termin otwarcia obiektu to przełom III i IV kwartału przyszłego roku.

Rozmawiała: Agnieszka Zielińska


Przykłady innowacji w Wodnym Parku Tychy:

1. Rurociąg przesyłowy do biogazu łączący park wodny z oczyszczalnią, wykonany w technologii umożliwiającej wykrycie nieszczelności z dokładnością do 0,5 m.

2. Pełna samowystarczalność energetyczna oparta na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Wysokosprawna produkcja zielonego prądu i ciepła we własnej bioelektrociepłowni oraz chłodu w agregacie wody lodowej. Wśród wielu zrównoważonych rozwiązań wpływających na efektywność energetyczną wymienić można także odzysk ciepła z powietrza w centralach wentylacyjnych, odzysk ciepła z wód popłucznych i szarych ścieków czy membranę dachową przepuszczającą zdrowe promieniowanie słoneczne, która dodatkowo doświetli i dogrzeje obiekt.

3. Stworzenie w parku „Edukatorium” poświęconego tematyce wodnej (będzie przypominać Centrum Nauki Kopernik). Inne atrakcje parku to np. pierwszy w Polsce surfing pod dachem, zjeżdżalnia AquaLoop (zjeżdżający osiąga prędkość 65 km na godzinę), łaźnie piwne z własną warzelnią i tzw. Gra Interaktywna pełna wyzwań zręcznościowych i intelektualnych rozmieszczonych w różnych częściach obiektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto