Wczesna Komunia dla dzieci 6 i 7-letnich zostanie utrzymana

Wczesna Komunia dla dzieci 6 i 7-letnich zostanie utrzymana (© Tomasz Hołod)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Program katechezy do zmiany. Był nudny, niezrozumiały dla uczniów i nie przystawał do realiów życia.

Nowy program nauczania religii w szkołach i Pierwsza Komunia Święta nie w drugiej, ale w trzeciej klasie - to zmiany dotyczące dzieci, które po raz pierwszy pójdą do szkoły we wrześniu 2012 r.

Choć nie zmieni się wiek, w którym dzieci będą przystępowały do sakramentu, to w roku 2014 nie będzie żadnych uroczystości komunijnych. Jedyny wyjątek mogą stanowić wczesne komunie, których w tym roku było ok. 2 tys. (na 16,5 tys. dzieci, które przyjęły sakrament po raz pierwszy; z podobną proporcją mamy do czynienia od kilku lat).

Anna Ziętek, babcia Ani, która przystępowała do wczesnej Komunii w 2006 r., mówi, że to wielkie przeżycie i lepsze przygotowania rodziny do uroczystości. - Kiedy przychodzi ich właściwy wiek komunijny, są dojrzalsze od rówieśników - ocenia.

Po raz pierwszy wielka dyskusja na temat wieku, w którym powinno się udzielać sakramentu Komunii Świętej, przetoczyła się wśród duchownych po decyzji I Synodu Diecezji Opolskiej. Zdecydował on, że na Opolszczyźnie będą do Komunii przystępowały dopiero dzieci dziesięcioletnie. Arcybiskup Alfons Nossol, ordynariusz opolski, powiedział wówczas, że zgadza się z uczestnikami synodu, przekonanymi, że dodatkowy rok pozwoli na przygotowanie dziecka nie tylko do sakramentu, ale też do świadomego i pełnego uczestnictwa we mszy świętej.

Czteroletni okres przygotowania do Komunii, który w diecezji opolskiej był eksperymentem, staje się więc obowiązującym modelem również u nas.

Co się zmieni?W zmienionych podręcznikach do religii, które od września zaczną docierać do szkół, nie będzie nowych treści teologicznych, bo te się nie zmieniły.

Zmianie ulegnie jedynie język przekazu. Ma być o wiele bardziej przystępny i zrozumiały dla uczniów. Prace nad zmianami trwały od trzech lat. W 2009 r., kiedy po raz pierwszy poinformowano o planowanych zmianach w szkolnictwie, biskupi oznajmili, że nie chcą dopuścić do tego, by do Pierwszej Komunii mogły przystępować siedmioletnie dzieci. Dlatego zdecydowali, o przeniesieniu Komunii do trzeciej klasy.

Poprawiany właśnie program nauczania religii obowiązywał w szkołach od 2001 r. Episkopat chciałby zmieniać sposoby docierania do młodzieży co najmniej co 10 lat. Każda następna zmiana będzie więc ewolucją, a nie rewolucją - jak to ma miejsce teraz.

Poczekajmy na szczegółyRozmowa z ks. Jarosławem Kwietniem, rzecznikiem kurii diecezjalnej w Sosnowcu

Informacja o zmianach w nauczaniu religii i przyjmowania sakramentu komunii zaskoczyła księdza?
Dyskusje na ten temat trwają od wielu lat. Powiem, że spodziewaliśmy się zmian.

Kościół zdecydował się na zmiany, bo musi nadążać za oczekiwaniami i żeby nadal młodsze pokolenia rozumiały jego naukę?
Na pewno musimy być bardziej elastyczni w sposobie przekazywania prawd wiary.

A jak technicznie w diecezji będą przebiegały zmiany?
Na ten temat z pewnością w stosownym czasie szczegółowych informacji udzieli wydział katechetyczny i katecheci przekażą tę wiedzę rodzicom podczas zebrań w szkole.

W jakim wieku dzieci powinny przystępować do Pierwszej Komunii?Komentarze (18)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

zibi (gość) (kropka)

czyz kazda wiara nie polega na tym, ze sie wspolnie powiela pewne schematy i rytualy w zachowaniach? i jakie krzyki i wrzaski? cos mi sie wydaje, ze zyjesz w z dala od rzeczywistosci i w typowych realiach holenderskich - pale faje i marze - o ile rzeczywiscie mieszkasz w nl, i masz kontakt z holendrami, to powinnac wiedziec, ze ci tolerancyjni nederlands jakos nie chca wiecej tolerowac nietolerancji i to jest ogolnokrajowy trend; co do tematu wydaje mi sie, ze jestes skapa i nie stac cie bylo na wystawienie komunii - za duzo kasy, taniej w holland oni przeciez znaja tylko sledzie i frites z majonezem:)poza tym ty jako chrzescijanka tolerujesz eutanazje, prostytucje i narkotyki??

kropka (gość) (zibi)

eutanazja, prostytucja, narkotyki, islamisci a czyż to nie prawda że każdy ma wolną wole i każdego należy sznaować i kochac jak siebie samego.Sądze że w tym piękno wiary w miłosci do siebie i innych a nie naznaczaniu potępieniu wyzywaniu i omamianiu niedzielnymi krzykami zwanymi kazaniem.Każdy sie sam rozliczy ze swoich postępowan.Gdzie twoja tolerancja i szacunek do innosci.W tym świat piękny że różnorodny

zibi (gość) (kropka)

taaaaaaaak nederlanden:) eutanazja, prostytucja, narkotyki, islamisci - tak samo dobrze mogles zafundowac swoim dzieciakom wycieczke do "coffeeshop" tam tez mozna koloryzowac obrazki:)i tym bardziej nikt cie nie bedzie wyzywal od grzesznikow. dopasowac religie i realia do mojej niskiej wiedzy oraz ze chce wszystko osiagnac latwym kosztem,bez zadnego wysilku, do czego to prowadzi w nl polecam strone kosciola w arnheim, eusebius.nl, owieczko ty jedna....zagubiona

kropka (gość)

polskie realia i tradycje chrzescijanskie są naprawde śmieszne.Cyrk na kółkach,mieszkam w Holandi i tego roku córka przyjmowała na tych ziemiach 1 komunie,Cały cykl nauk trwał nie dłuzej niz 3 miesiace i polegał na dobrej zabawie czyli śpiewaniu kolorowaniu obrazków oraz 2 wycieczkach.Dzieciaki komunijne nie znają modlitw i do tej pory nie wiedzą co to spowiedz i konfesjonał jak i dorosli nie praktytkują spowiedzi a ksiądz nie wyzywa na ambonach ludzi od niegodziwych grzeszników.Tu naprawde każdy jest owieczką Boga i każdy wziąśc komunie może bez żadnego uwczesniejszego wylewania grzechów.A modlitw uczą sie poprzez uczesczanie w pozniejszych okresach na msze.Tutejszy kosciół nie naznacza nie upomina nie karci nie jest zgorszony niczyim zachowaniem.Jak to jest że ta sama wiara a dwie tak rózne rzeczywistosci.Eh...

byt (gość)

W dzisiejszych czasach komunie to nic innego jak biznes,wiary w tym za grosz.Wszyscy zacieraja rece bo zarobia,oprocz rodzicow.I gdzie w tym miejsce dla Boga?Czysta hipokryzja.

Ostatni Sprawiedliwy (gość) (REALISTA-OBSERWATOR)

Dekalog to uniwersalna zasada bytu człowieka?Buhahaha jak można być tak nierozgarniętym!!!!Może wrócisz do szkoły i czegoś sie nauczysz bo jak narazie to same uczęszczanie na religię szkodzi Twojemu umysłowi.Uniwersalna zasada bytu człiowieka to HUMANIZM!!!Tak dla przypomienia.

zibi (gość) (JK)

nic nie wiesz i nie masz islamistow na codzien, widzisz to przez pryzmat - byc moze - siostry co spi z muzulmanem a on sam handluje koksem i sie z waszej "naiwnej toleracji" smieje

JK (gość)

czarni przez katechezę przestaną straszyć dzieci od małego, to mało będzie wierzących w duchy, nawet te muzułmańskie. Tak apropo to islamskie brednie gorsze od naszych maryjków i osiołków?.Ta nasza historyczna religia spowodowała więcej zbrodni i nieszczęść, niż jakikolwiek inny totalitaryzm, że o innych religiach nie wspomnę. Nie będzie czego żałować

REALISTA-OBSERWATOR (gość)

jesli nie chcecie uczestniczyc w religii to nie wyszydzajcie innych. Jest wiecej niż pewne ze w miejsce Waszego odstąpienia wejdą islamisci i zagospodaruja Wasze umysły. Świat nie znosi pustki .I wtedy będą Wasze dziatki pod przymusem wypełniać ich żądania . Ceńmy nasza 1000 letnia tradycje. Kto tych faktów nie rozumie jest kolegą debilizmu. Dekalog to uniwersalna zasada bytu człowieka.nie musisz być wierzacy by go przestrzegać-pozdrawiam

ojciec Mateusz (gość)

"Nie mogę wyjść ze zdumienia,gdy myślę ile dla nas,dla Kościoła,zrobiła głupiutka bajeczka o Jezusie"- to słynne zdanie papieża Leona X ukazuje co znaczy kościół i kler.Więc wynocha ze szkół do salek katechetycznych tam wasze miejsce a jak nie to nich rodzice dzieci uczęszczających na lekcje religii robią zrzutkę na wypłate dla klechy wtedy sami odejdą bo nie będzie łatwej kasy.

Adam (gość)

Ja swojego dziecka nie wysyłam do komunii. Bedzie dorosłe samo zdecyduje. Tak samo z chrztem. Człowiek powinien takie sakramenty przyjmowac bedąc doroslym a nie dzieckiem. Kosciól wykorzystuje te biedne dzieci które i tak nic nie rozumieją do swoich statystyk.