Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do pół miliona złotych dotacji na małe przetwórstwo. Jak je zdobyć?

Redakcja
Od lewej Grzegorz Szymczyk p.o. zastępcy kierownika wydziału Biura Wsparcia Inwestycyjnego; Barbara Borecka asystentka dyrektora Śląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR; Tomasz Pasek, główny specjalista w BWI.
Od lewej Grzegorz Szymczyk p.o. zastępcy kierownika wydziału Biura Wsparcia Inwestycyjnego; Barbara Borecka asystentka dyrektora Śląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR; Tomasz Pasek, główny specjalista w BWI. PC
Oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmują wnioski na tzw. małe przetwórstwo. W tegorocznym naborze, trwającym od 31 stycznia do 1 marca 2019 r, wprowadzono szereg korzystnych zmian i ułatwień, m. in. zwiększono kwotę dofinansowania oraz rozszerzono grono osób, które mogą ubiegać się o takie wsparcie. Część dokumentów będzie też można przedstawić już po podpisaniu umowy.

Pomoc, jaką można otrzymać ramach „Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój” finansowanego z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, przyznawana jest w formie refundacji do 50 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji służących przetwórstwu m.in. mleka, mięsa, owoców i warzyw, zbóż i ziemniaków.

Od tego roku z oferty skorzystać mogą dwie grupy beneficjentów. - Wnioski mogą składać rolnicy i ich małżonkowie, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych. Kolejność realizacji wniosków będzie ustalana na podstawie przyznawanych punktów. Można je będzie uzyskać między innymi za innowacyjność, czy wiek wnioskodawcy (punkty za wiek poniżej 40 roku życia) - mówi Grzegorz Szymczyk p.o. zastępcy kierownika wydziału Biura Wsparcia Inwestycyjnego. Maksymalna kwota dofinansowania, jaką mogą otrzymać w tym przypadku wnioskodawcy została podniesiona z 300 do 500 tys. zł.

Nowością jest druga grupa, którą tworzą rolnicy lub małżonkowie rolników prowadzący lub podejmujący prowadzenie działalności przetwórczej i sprzedaży produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego. W tym przypadku, by uzyskać pomoc, nie jest wymagane prowadzenie działalności gospodarczej. Maksymalna kwota wsparcia wynosi natomiast 100 tys. zł.

Katalog inwestycji, na które można otrzymać dofinansowanie, obejmuje m.in. budowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej; zakup oraz instalację maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania, aparatury pomiarowej i kontrolnej. Z myślą o rolnikach zajmujących się handlem detalicznym dotychczasowy katalog rozszerzono m.in. o inwestycje związane z dostosowaniem pomieszczeń pomocniczych służących przygotowaniu posiłków (np. kuchni) i pomieszczeń gospodarczych służących do przechowywania produktów żywnościowych.

- Oferta przeznaczona jest dla osób, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą. Żeby ubiegać się o wsparcie nie można prowadzić działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa dwanaście miesięcy przed złożeniem wniosku - mówi Tomasz Pasek, główny specjalista w BWI.

Poprzedni nabór miał dość ostre kryteria i w skali województwa śląskiego złożono tylko 10 wniosków. W tegorocznym naborze wprowadzono ułatwienia mające na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych na etapie przygotowania inwestycji. Składając wniosek o przyznanie pomocy rolnicy nie będą zobligowani do przedkładania wymaganych dotychczas przez ARiMR decyzji czy pozwoleń. Będzie je można dostarczyć na etapie rozliczania inwestycji, a więc już po zawarciu umowy o dofinansowanie.

- Wnioski w formie papierowej będą przyjmowane osobiście, bądź można je wysłać przesyłką rejestrowaną u wyznaczonego operatora - mówi Barbara Borecka asystentka dyrektora Śląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.

Osoby, które chciałyby złożyć wniosek po informacje w tej sprawie mogą się udać właśnie do ARiMR w Częstochowie przy ulicy Sobieskiego 7.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto