Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobry Klimat na rynku w Katowicach. To miejsce okazało się hitem ZDJĘCIA

lota
Pawilon Dobry Klimat na rynku w Katowicach
Pawilon Dobry Klimat na rynku w Katowicach Mat. Prasowe/LOTA
To już ostatki w "Dobrym Klimacie", pawilonie, który wybudowano na katowickim rynku specjalnie na COP24. Pawilon z drewna i słomy niemal każdego dnia przyciągał tłumy, a statystycznie miejsce to odwiedzało nawet 350 osób dziennie. W ciągu ponad trzech miesięcy odbyło się tu kilkaset wydarzeń, w tym spotkania, wykłady, warsztaty i koncerty. Ostatnie zaplanowano dziś i w sobotę, w następnych dniach rozpocznie się demontaż konstrukcji.

Dobry Klimat to niezwykły pawilon na rynku, wybudowany specjalnie na COP24, a otwarty na początku września. Ma 200 m kw. powierzchni i składa się z dwóch pomieszczeń w pierwszym mamy scenę i widownię, druga przypomina salon. Pawilon został zbudowany z ekologicznych materiałów, w tym przede wszystkim z drewna i słomy, wewnątrz jest też sporo zieleni. Konstrukcję zaprojektowały Natalia Buczkowska i Matylda Sałajewska.

Gdy pawilon zaczęto budować, wywołał wśród katowiczan konsternację, a internauci dość szybko przezwali konstrukcję... stodołą.

Krytyka być może pomogła w promocji „Dobrego Klimatu”, a o jego popularności niech świadczy frekwencja – tylko we wrześniu miejsce to odwiedziło 18 tysięcy osób. Przyciągały tutejsze wydarzenia: spotkania, wykłady, warsztaty, pokazy filmów, koncerty. I nazwiska prowadzących, a wśród nich byli i naukowcy i pasjonaci. Interesujące były też podejmowane tematy i wydarzenia, a wszystkie - w mniejszym lub większym stopniu - skupione były wokół spraw ekologii i klimatu, bo w końcu pretekstem do stworzenia „Dobrego Klimatu” był Szczyt Klimatyczny.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z Tomaszem Rożkiem, zwłaszcza to o… kosmicznym rolnictwie, albo ekologiczne spektakle dla dzieci organizowane w weekendy, których w sumie wystawiono aż 28. Ale były też niezwykle popularne warsztaty z tworzenia lasu w słoiku, czy pokazy filmowe. Tłumy przyciągnęło również spotkanie z profesorem Jackiem Janią, glacjologiem, wybitnym, światowej klasy badaczem lodowców i środowiska obszarów polarnych, uznanym geomorfologiem i specjalistą z zakresu teledetekcji,

Frekwencja na poszczególnych wydarzeniach była różna, ale w trakcie wielu miejsc w pawilonie brakowało. Według szacunków organizatorów, statystycznie miejsce to odwiedzało nawet 350 osób dziennie.

- Pawilon spełnił najważniejsze zadanie: w spotkaniach uczestniczyli ludzie w każdym wieku, sporo było dzieci, jak również seniorów. Zaglądali do nas ludzie na co dzień obeznani z tematem ekologii, ale też osoby, które dotąd z ekologią niespecjalnie miały do czynienia – oceniają organizatorzy.

„Dobry Klimat” działał ponad trzy miesiące. Ostatnie wydarzenia odbędą się tu w piątek i sobotę, 14 i 15 grudnia. Tradycyjnie wstęp na wszystkie jest bezpłatny. Będą to pokazy i warsztaty, w trakcie których zobaczymy roboty z drewna i dowiemy się, jak działają konstrukcje zrobione przez fachowców, ale też skonstruujemy własne roboty z odpadów czy drewna. W programie są też dwa kolejne spektakle dla dzieci „Historia nie do powtórzenia” w wykonaniu Teatru Lalek Marka Żyły (15 grudnia, godz. 11. i 13). oraz spotkanie z Leszkiem Naziemcem, zimowym pływakiem z Siemianowic Śląskich, który znalazł się w gronie 14 śmiałków, którym udało się przepłynąć kilometr w lodowatych wodach Oceanu Południowego.

Ostatnie dwa dni w Dobrym Klimacie

14 grudnia
godz. 14.30
Ministerstwo Ochrony Środowiska w Dobrym klimacie
Roboty z drewna – pokazy i warsztaty konstrukcyjne
godz. 18.00-21.00
Energia słoneczna dla domu – IKEA

15 grudnia
godz. 11.00 i 13.00
Teatr Lalek Marka Żyły
„Historia nie do powtórzenia” – spektakl improwizowany
godz. 14.30
Ministerstwo Ochrony Środowiska w Dobrym klimacie
Roboty z drewna – pokazy i warsztaty konstrukcyjne
godz. 17.00
Antarktyda.
Ostateczne wyzwanie pływackie?
Spotkanie z pływakami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto