Osoby starsze często oferują mieszkanie za opiekę

Osoby starsze często oferują mieszkanie za opiekę (© 123RF)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

"Poszukuję osoby do opieki nad starszą panią, w zamian oferuję zamieszkanie i wynagrodzenie" albo " Za pokój lub mieszkanie zaopiekuję się osobą starszą lub niepełnosprawną" - na portalach internetowych liczba tego typu ofert z roku na rok rośnie - także w Śląskiem.

Tylko na stronie internetowego serwisu OpiekaSeniora.pl w 2011 r. pracy z mieszkaniem w Śląskiem szukały 123 osoby, zaś rok wcześniej - 93. Wzrost widać również wśród osób szukających opiekunów, którym oferują mieszkanie. W 2011 r. było ich 1068, rok wcześniej 948. Problem zaczyna się, gdy opiekunowie opcję "zamieszkania" chcą zamienić na "z mieszkaniem" najlepiej na stałe, np. przez zasiedzenie. Takich zamiarów niektórzy z nich nie kryją, ogłaszając się na forach: "Poszukuję osoby, którą mogłabym się zaopiekować z całą miłością i troską. Interesuje mnie opieka dożywotnia w zamian za mieszkanie" - czytamy w jednym z ogłoszeń.

- Mamy świadomość ryzyka - przyznaje Joanna Kasprowicz z Siemianowic Śląskich, która poszukiwała osoby do opieki nad jej 100-letnią ciocią. - Jednak nie ryzykując, stalibyśmy w miejscu, a ciocia wymaga stałej opieki. Na szczęście na razie trafialiśmy na same uczciwe osoby - mówi.

Już u trzech rodzin mieszkała 59-letnia Stanisława Fajerman, która od ponad 10 lat opiekuje się osobami starszymi. W rozmowie podkreśla jedno - forma opieki z zamieszkaniem jest najlepszą z możliwych.

- Schorowana osoba potrzebuje nie tylko tego, aby ktoś jej ugotował, posprzątał czy zmienił pieluchę - tłumaczy. - Ważniejszy jest czas, który trzeba jej poświęcić, a tego przy nawale obowiązków po prostu brakuje. Mieszkając z nią pod jednym dachem, mam czas, by z tą osobą porozmawiać - dodaje. Jej zdaniem nie ma nic złego w tym, że starsza osoba, mając pewność otrzymania opieki, przepisuje majątek na opiekuna. - Wszystko zależy, na kogo się trafi. Jeśli na osobę bezduszną, to wiadomo, że zostanie się z niczym - mówi Stanisława Fajerman.

Choć pani Stanisława jest z Lubelszczyzny, przeglądając jej profil w internecie można zauważyć, że nie ma w nim miejsca zamieszkania. - Nie ma znaczenia, czy mieszkam i pracuję w Katowicach czy Warszawie, opieka nad starszymi ludźmi wszędzie wygląda tak samo - mówi.

Opieka nad osobami starszymi - ile można zarobić? Czytaj na dziennikzachodni.pl


*ZOBACZ LISTĘ ZAWODÓW DO DEREGULACJI
*Hans Kloss powrócił FILM, ZDJĘCIA, RECENZJE, czyli HISTORIA PRAWDZIWA

Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Natalija (gość)

Witam. Jestem ukraińskim mam 52l.jestem ucztiwa ,ambitną, pracowita, liubie polski kraj.Mam merza Polaka,jest wspaniałym człowiekiem.Hceme mieszkać w Polsce nie mamy mieszkania.szukamy osoby starszej opiekować się niom za mieszkanie. Dziękuję. Natalja +380506335940

agnieszkasztejter@gmail (gość)

Uprzejmie proszę o kontakt najlepiej telefon aby zasięgnąć więcej informacji i czy państwo są zainteresowani zamieszaniem na mazurach

Janina i Wiesław Drewniany (gość)

Z mężem jesteśmy na emeryturze.Mamy 61 i 62 lata.Oboje pochodzimy ze wsi,mieszkamy w Gliwicach.Nic nas nie trzyma w tym mieście.Oprócz krzywd nie otrzymaliśmy nic dobrego.Mąż ma dość wysoka emeryturę górniczą,ja też mam parę groszy- nie zależy nam na pieniądzach,ale chcielibyśmy zamieszkać na wsi,chętnie zajmiemy się kimś potrzebującym jakiejś pomocy,w zamian za mieszkanie.Nie obca jest nam praca w ogrodzie i gospodarstwie.